کودکانمقالاتمقالات آموزشی

کودک و اینترنت | قانون سنی استفاده کودکان از اینترنت | خانواده و فضای مجازی

بازدیدها: 729

کودک و اینترنت | قانون سنی استفاده کودکان از اینترنت

کودک و اینترنت – کودکان و نوجوانان ما از همان دوران ابتدایی زندگی با اینترنت موبایل تبلت و رایانه آشنا شده اند و مهارت لازم برای استفاده از این ابزارها را کسب نموده اند اما آنچه موجب نگرانی والدین و مربیان است عدم رشد ذهنی آنها برای کسب آمادگی و مهارت برای مواجهه با آسیب های فضای مجازی و گرفتار نشدن در دام سودجویان و تبهکاران است. لذا والدین و مربیان وظیفه دارند تا با تلاش برای اقزایش سواد رسانه ای و مهارت های فنی و علمی کودکان به موضوع کودک و اینترنت توجه بیشتری داشته باشند.

سوالات مهم

برای تقویت مهارت های سوادآموزی و دانش رایانه فرزند خود می توانید این پرسش ها را با وی مطرح کنید

ایده اصلی چیست؟

چه کسی در حال صحبت کردن است؟

آیا یک شخص، سازمان، شرکت، دولت و یا آژانس است؟

چرا این اطلاعات در اینجا قرار گرفته اند؟ آیا هدفی از این کار بوده است؟

آیا این سایت تلاش می کند تا چیزی به من بفروشد؟

آیا این سایت تلاش می کند تا چیزی را باور کنم؟

آیا این سایت تلاش می کند تا کاری را انجام دهم؟

آیا بخش “درباره این سایت” در صفحه وب سایت وجود دارد؟

حقایقی که پشتیبان ایده اصلی هستند از کجا ناشی می شوند؟

ایده اصلی به چه صورتی ارائه شده است؟

در قالب عکس، متن، تاریخچه های شخصی، نظرات و یا از طریق پژوهش؟ قالب اطلاعات چگونه شیوه تفکر من درباره اطلاعات را تغییر می دهد؟ به عنوان مثال، آیا عکس ها و داستان های شخصی باورپذیرتر از کلمات هستند؟
چه چیزی مفقود و یا نادیده گرفته شده است؟ می توانید درباره اطلاعاتی که توسط سایت مورد نظر پوشش داده نشده اند، تفکر کنید؟ آیا افراد و نظرات مشخصی غایب هستند؟

چه کسی اهمیت می دهد؟

چرا اطلاعاتی که در این سایت ارائه شده اند، اهمیت دارند؟

کودک و اینترنت
کودک و اینترنت

کودک و اینترنت

اینترنت می‌تواند کودکان را سرگرم کند و بر مهارت‌های آنها بیافزاید. اما زمان استفاده از آن چگونه باید کنترل شود؟ شما چگونه می‌توانید از خطرات آن برای فرزندتان جلوگیری کنید؟

کودکان از سنین پایین استفاده از کامپیوتر را آغاز می‌کنند. زمانی که وارد مدرسه می‌شوند، برای برقراری ارتباط با دوستان و انجام تکالیف مدرسه، از کامپیوتر استفاده می‌کنند.

اینترنت به راحتی می‌تواند برای کودکتان خطرناک شود. شبکه‌های اجتماعی راهی برای برقراری ارتباط میان غریبه‌ها با کودکتان است.

قانون سنی استفاده کودکان از اینترنت

اگر شما برای استفاده کودکتان از اینترنت قانون بگذارید و نظارت کافی داشته باشید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

تا ۵ سالگی

کودکان در سن ۲ تا ۳ سالگی استفاده از کامپیوتر را آغاز می‌کنند. سایت‌های بسیاری وجود دارد که برای کودکان مفید است اما لازم است آنها در کنار والدین خود، به جستجو بپردازند. در این صورت آنها چگونگی استفاده از کامپیوتر را نیز بهتر یاد خواهند گرفت.

اگر وقت یا حوصله کافی برای نشستن در کنار کودکتان ندارید، بهتر است به او نیز اجازه این کار را ندهید. شما تنها کسی هستید که باید سایت‌های مجاز را به او نشان دهید.

سن ۶ تا ۱۰

در این سن کودکان بیشتر خودشان به جستجو در اینترنت می‌پردازند، بنابراین باید به آنها آزادی بیشتری داد اما نظارت را فراموش نکنید. شما می‌توانید سایت‌های غیرمجاز برای او را حذف یا از موتورهای جستجوگر مخصوص کودکان استفاده کنید.

در این سن باید قوانین بیشتری برای کودکتان ترتیب دهید. از او بخواهید که هنگام استفاده از کامپیوتر در فضایی باز مانند اتاق نشیمن بنشیند یا تنها زمان‌هایی که شما در خانه هستید از آن استفاده کند. زمان کار با آن را نیز محدود کنید.

لازم است او را از خطراتی که با آن مواجه است، آگاه کنید. از او بخواهید هنگام بروز مشکلات، به شما مراجعه کند.

سن ۱۱ تا ۱۵

در این سن کودکان علاقه دارند در شبکه‌های اجتماعی عضو شوند. ضروری است به آنها بگویید اطلاعات شخصی خود را با دیگران به اشتراک نگذارند یا حتی بدتر، بدون هماهنگی با شما دوستان مجازی خود را ملاقات نکنند.

از او بخواهید درباره دوستان جدید و فعالیت‌هایش در اینترنت با شما صحبت کند.

بالای ۱۵ سال

کودک نوجوان شما در این سن دوست دارد از قوانینی که شما برای او وضع کرده‌اید، سرپیچی کند و آزادانه‌تر در اینترنت جستجو کند. اگر شما تا این سن او را کنترل کرده باشید، هیچ نگرانی وجود ندارد زیرا او به خطرات اینترنت آگاه شده است. کودک و اینترنت

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

بستن