مقالاتمقالات علمی

کیپا، آری یا نه؟ | خانواده و فضای مجازی

بازدیدها: 121

کیپا، آری یا نه؟

کیپا، آری یا نه؟ – مردم که در گذشته ای نه چندان دور از حمل پول نقد به استفاده از کارت های اعتباری روی آوردنده بودند، اکنون گزینه کیف پول دیجیتال را نیز در اختیار دارند.

شیوه زندگی در عصری که در آن به سر می بریم با دوران پیش از این بسیار متفاوت است. رشد تکنولوژی از یک طرف و الزامات زندگی صنعتی از طرف دیگر، انسان مدرن را ناچار به ایجاد تغییراتی در همه ابعاد زندگی خود کرده است. انسان ها دائما به دنبال راهکارهای نوین برای انجام سریع تر کارها ی روزمره و صرفه جویی بیشتر در وقت هستند تا بتوانند همگام با شتاب جاری در محیط پیرامونی خود حرکت کنند و باز نمانند. تکنولوزی در این مسیر بسیار به کمک انسان ها آمده است و هر دستگاه و یا خدماتی که به افزایش سرعت و صرفه جویی در وقت و انرژی منجر شود به سرعت مورد توجه و استقبال قرار می گیرد.حرکت به سمت زندگی دیجیتال نیز از نتایج ناگزیر سبک زندگی حال حاضر است.

در این راستا، از اموری که معمولا با تنش و استرس همراه بوده است، مسائل مرتبط با امور مالی و معیشتی مردم است. از ایستادن در صف های طولانی بانکها برای استفاده از خدمات مختلف و خستگی روحی و فیزیکی گرفته تا استرس ناشی از حمل پول زیاد و یا خجالت ناشی از جا گذاشتن کیف پول در هنگام خرید یا استفاده از وسایل نقلیه عمومی، همه و همه، ذهن ها را به سمت ایجاد راههای جایگزین سوق داده است. ارائه خدمات مالی بر بستر تلفن همراه از جمله این ایده های جدید است.

مردم که در گذشته ای نه چندان دور از حمل پول نقد به استفاده از کارت های اعتباری روی آوردنده بودند، اکنون گزینه کیف پول دیجیتال را نیز در اختیار دارند. کیف پول الکترونیکی ابزاری الکترونیکی است که امکان تراکنش های الکترونیکی را برای کاربر فراهم می کند. این تراکنش ها می تواند به صورت خرید اینترنتی و آنلاین از طریق یک کامپیوتر و یا خرید حضوری کالایی در یک فروشگاه باشد.

بانک مرکزی، کیف پول الکترونیکی یا کیپا را این‌طور تعریف می‌کند: «ابزار پولی مبتنی بر فناوری است که به مردم و کسب‌و‌کارها امکان می‌دهد مبادلات با مبالغ خرد را با استفاده از ساز و کار پردازش الکترونیکی برون‌خطی به لحاظ اتصال به زیرساخت بانکی انجام دهند. در تراکنش‌های برون‌خط (آفلاین)، نیاز به بستر مخابراتی و تائیدیه‌های برخط (آنلاین) برای اتصال به زیرساخت بانکی وجود نداشته و زمان انجام تراکنش در آن عمدتا زیر یک ثانیه است.»

استفاده به جا و نیز ارائه خدمات مناسب نتایج مثبت اجتماعی بسیاری را به خصوص در کلانشهر ها به همراه خواهد داشت.

با بکارگیری این امکان بسیاری از کارهای خرد و شخصی مانند خرید شارژ سیم کارت اعتباری، انتقال پول، پرداخت قبوض و واریز و انتقال وجه بدون نیاز به خروج از منزل قابل انجام شدن است.

این سیستم نیز مانند هر ایده و ابتکاری مزایا و معایب خاص خود را دارد که در زیر به آنها می پردازیم.

مزایا

دلایل بسیاری برای محبوبیت این شیوه وجود دارد. با استفاده از قابلیت های این کیف پول از ایجاد صفوف طولانی در بانک ها یا دستگاههای خود پرداز جلوگیری می شود، حجم ترافیک کاهش می یابد، در زمان صرفه جویی می شود و سرعت افزایش می یابد، همیشه در دسترس است، به حساب بانکی، گوشی هوشمند یا نرم افزار خاص و اینترنت نیاز ندارد، رایگان است، سرویس های گسترده خدماتی دیگری نیز ارائه می دهد. ( مثلا در ایران سرویس همبانک از سرویس های حوزه خدمات بانکداری. عدم پرداخت هزینه زیر ساخت ارتباطی توسط کاربران همبانک در مقایسه با پرداخت هزینه پیامک، عدم وابستگی به نوع گوشی و… از قابلیت های مهم همبانک است. ) بعضی اوقات از تخفیف های کیف پول همراه نیز می توان استفاده کرد، مستقل از سیستم بانکی است و استفاده از آن به تشریفات بانکی نیاز ندارد. دخل و خرج خانواده را راحت تر می توان کنترل کرد، نیاز به حمل پول زیاد نیست و در نتیجه خطر سرقت و یا گم شدن پول کاهش می یابد. در هنگام خرید، مشکل پول خرد دیگر وجود ندارد و خریدار مجبور به وارد کردن اطلاعات کارت در هر خرید نیست. هنگام خرید از سایت فروش الکترونیکی، کیف پول دیجیتال می تواند اتوماتیک وار اطلاعات کاربر را به فرم آنلاین وارد کند. بیشتر کیف پول های دیجیتال زمانی که فرم مربوطه را می شناسند به صورت پیش فرض شروع به فعالیت می کنند و لازم نیست که مصرف کنندگان، فرم های سفارش را در هر سایتی که از آن خرید می کنند، پر کنند. چون اطلاعات پیش از این ضبط و به طور خودکار آپدیت شده است. این ویژگی البته معایبی نیز دارد که در مورد آن بحث خواهد شد. همچنین کسانی که از این خدمات استفاده می کنند دیگر نیازی به حمل کیف پول های سنگین ندارند و تقریبا تمام کارت های موجود در کیف پول را می توان به صورت مجازی در این کیف پول ذخیره کرد.

فواید و مزایای ذکر شده باعث افزایش روند استفاده از این سامانه نه تنها در ایران بلکه در تمام نقاط جهان شده است. سامانه های بسیاری در سراسر جهان به خصوص در امریکا و اروپا با همین خدمات در حال فعالیت هستند، ولی مواردی نیز همواره دغدغه مردم و متخصصان بوده است که باید به دقت بررسی شود و سوالات موجود سریع تر پاسخ داده شود. زیرا با افزایش محبوبیت، معایب کمتر مورد توجه مردم قرار می گیرد. در کنار تمام مزایایی که ذکر شد، دغدغه ها و معایب زیر نیز مورد توجه است:

معایب

در خصوص استفاده از این کیف پول خطر خلق پول بدون پشتوانه قابل تامل است. همچنین محدودیت های بین المللی برای استفاده از آن وجود دارد؛ به خصوص برای کسانی که دائما در حال سفر هستند استفاده از آن بسیار محدود می شود. تعداد تاجران و فروشندگانی که از این کیف استفاده می کنند، محدود است. در انجام عملیات مالی محدودیت وجود دارد. استفاده از آن فقط از طریق اینترنت، لپ تاپ، تبلت و گوشی انجام پذیر است و در صورتی که این وسایل در دسترس نباشند این امکان عملا غیر قابل استفاده است. اما مهم تر از همه این موارد دغدغه های امنیتی است که بسیار باید مورد توجه قرار گیرد. همانگونه که قبلا گفته شد کیف پول های دیجیتال زمانی که فرم مربوطه را می شناسند به صورت پیش فرض شروع به فعالیت می کنند و لازم نیست که مصرف کنندگان فرم های سفارش را در هر سایتی که از آن خرید می کنند، پر کنند. این اطلاعات خرید، مقدار و زمان و دریافت کننده پول در پایگاه اطلاعاتی سیستم پرداختی ذخیره می شود. این اطلاعات در صورت هک شدن قابل سو استفاده است. از طرف دیگر در صورت گم شدن موبایل احتمال شکستن رمز کیف پول توسط هکر زیاد است. به خصوص که گاهی برنامه بعضی کیف پول های دیجیتال مسئولیت تمام ضرر و زیان را بر عهده مشتری می گذارند. بعلاوه، در بعضی خدمات مانند NFC داده ها به شکل وایرلس منتقل می شود و در نتیجه هکرها قدرت مانور بیشتری دارند. جعل هویت توسط کلاهبرداران از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. ISACA مجموعه ای غیر انتفاعی است که در جهت رشد، پذیرش و استفاده از دانش و روش سیستم های اطلاعات پذیرفته شده در جهان فعالیت می کند. این مجموعه سال قبل، تحقیقی جهانی را انجام داد و در آن ۹۰۰ متخصص امنیت سایبری حضور داشتند تا بزرگترین ریسک های امنیتی رابرای « کارشناسان امنیتی پرداخت توسط تلفن همراه در سال ۲۰۱۵» بررسی کنند. نتیجه از این قرار بود:

– تنها ۲۳% به امنیت دستگاههای موبایل برای حفظ اطلاعات شخصی باور داشتند.

– ۴۷% مدعی بودند که پرداخت از طریق موبایل ایمن نیست.

– ۸۷% اکثریت قریب به اتفاق افزایش نفوذ در اطلاعات پرداخت را پیش بینی کردند.

اما علیرغم همه دغدغه ها و به خاطر افزایش محبوبیت به خصوص در میان جوانان، تخمین می زنند که تا سال ۲۰۲۷، ۴ میلیارد و ۷۷۰ میلیون نفر کاربر موبایل در سراسر دنیا وجود خواهد داشت.پس باید دغدغه های امنیتی را با ایجاد تکنولوژی های پرداختی نوین حل کنیم.

به هر حال برای جلوگیری از انواع کلاهبرداری ها، یافتن نقاط ضعف امنیتی، تامین زیر ساخت امنیتی، به کار گیری استراتژی های کارامد و همکاری نزدیک میان همه افراد مرتبط با سیستم مورد نیاز است. منظور از افراد مرتبط کاربران، خرده فروشان، فراهم آورندگان این خدمات، دستگاههای کاربری مخابرات و موسسات مالی است. با افزایش امنیت سیستم کیف پول الکترونیک مردم می توانند با اعتماد و خیال آسوده با تکنولوژی همراه شوند و از زوایای آن بهره برند.

منبع: ایران هشدار

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟ کیپا، آری یا نه؟

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

بستن