کودکانمقالات

چاقی کودکان با تبلت و گوشی | خانواده و فضای مجازی

بازدیدها: 100

چاقی کودکان با تبلت و گوشی

چاقی کودکان با تبلت و گوشی – شاید بهتر باشد از درگیر شدن بیش از حد کودکان در استفاده از وسایل الکترونیکی مختلف دارای صفحات نوری از جمله تبلت و گوشی جلوگیری کنیم.

اثرات تبلت و گوشی بر چاقی کودکان

تا پیش از ورود انواع و اقسام وسایل ارتباطی تنها تلویزیون به عنوان عامل اثرگذار بر اضافه وزن مردم به ویژه کودکان شناخته می شد. حالا فراگیر شدن تبلت ها و گوشی های هوشمند کاری کرده است که در کنار تماشای تلویزیون به چاقی کودکان دامن می زنند.تبلت و گوشی

محققان مؤسسه سلامت عمومی در ماساچوست با انجام پیمایشی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ با شرکت حدود ۲۵ هزار نوجوان پایه های ۹ تا ۱۲ به نتایج جالبی در مورد رفتارهای پرخطر در جوانان رسیدند. آنها این موارد را اندازه گیری کردند:تعداد ساعاتی که افراد برای وسایل دارای صفحه الکترونیکی (مانند تلفن هوشمند، تبلت، رایانه و بازی ویدئویی) و همچنین تعداد ساعات گذرانده شده برای تماشای تلویزیون وقت می گذارند، میزان ساعات خواب، تعداد نوشیدنی های شیرین و قندی مصرف شده در هفته گذشته و مقدار فعالیت جسمی (حداقل ۶۰ دقیقه در روز) در هفته گذشته.

نتیجه این بود که تقریباً ۲۰ درصد نوجوانان آمریکایی بیش از ۵ ساعت در روز را صرف استفاده از وسایل مختلف الکترونیکی می کنند و تنها ۸ درصد از آن ها این ساعات را به تماشای تلویزیون اختصاص می دهند. همچنان تماشای زیاد تلویزیون با چاقی و رژیم غذایی نادرست در میان نوجوانان مرتبط است.

همچنین بخوانید : ترفند خلاصی از آهسته شارژ شدن گوشی و تبلت

تبلت و گوشی

تبلت و گوشی بیشتر از تلویزیون بر چاقی کودکان اثر می گذارد

اما یافته اصلی این پژوهش این است که احتمال می رود نوجوانانی که بیش از ۵ ساعت در روز را صرف نگاه کردن به صفحات گوشی و تبلت می کنند دو برابر بیشتر به نوشیدن نوشیدنی های قند دار و نداشتن خواب کافی یا ورزش روی بیاورند و حدود ۴۳ درصد بیشتر احتمال دارد که در مقایسه با نوجوانانی که چنین زمانی را صرف این وسایل نمی کنند چاق شوند.

بااینکه این مطالعه نمی تواند به طور قطعی استفاده از دستگاه های الکترونیکی مختلف را دلیل میزان بالای چاقی بداند اما یافته های این پژوهش نگرانی در مورد رفتارهای جوانان را افزایش می دهد. شاید بهتر باشد به جای محدود کردن کودکان و نوجوانان از تماشای تلویزیون از درگیر شدن بیش از حد آن ها در استفاده از وسایل الکترونیکی مختلف داری صفحات نوری جلوگیری کنیم.

منبع:نمناک

 

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

 

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا