پیشگیری از جرایم اینترنتیمقالات

هنگام استفاده از اینترنت بانک نکات امنیتی را رعایت کنید | خانواده و فضای مجازی

بازدیدها: 62

هنگام استفاده از اینترنت بانک نکات امنیتی را رعایت کنید

هنگام استفاده از اینترنت بانک نکات امنیتی را رعایت کنید – اینترنت بانک یکی از خدمات بانکداری الکترونیک است که اگر نکات امنیتی و پیشگیرانه هنگام استفاده از این خدمات به درستی به کار گرفته نشود زمینه به سرقت رفتن اطلاعات بانکی و مالی شما با دستانتان خودتان فراهم خواهد شد.

اینترنت بانک یکی از خدمات بانکداری الکترونیک است که این روزها تقریبا همه بانک‌ها و بعضی از موسسات مالی در غالب آن خدماتی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. اگرچه این خدمات نقش بسیار موثری را در تسهیل عملیات بانکی و کاهش هدر رفت زمان بر عهده دارد اما اگر نکات امنیتی به هنگام استفاده از این خدمات به درستی به کار گرفته نشود سبب خواهد شد تا شما زمینه سرقت اموالتان را با دستان خودتان فراهم آورید.

این به معنی آن نیست که در آینده تنها به روش‌های سنتی اعتماد کنید و خود را از خدمات اینترنت بانک محروم کنید‌، بلکه ذکر این نکات به منظور استفاده بهینه از خدمات بانکداری الکترونیک است.

بنابراین اگر شما رایانه خود را به یک محیط امن برای دریافت خدمات مالی تبدیل کنید، تهدید عمده‌ای متوجه شما و اطلاعات شما نخواهد بود. مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که همانقدر که در دنیای واقعیت مراقب اطلاعات مالی، کارت‌های اعتباری و وجوه نقد یا غیر نقد خود هستید، در فضای اینترنت نیز باید تمام جوانب و ملزومات امنیتی را رعایت کنید.

مطمئن باشید که احتمال سرقت شماره کارت اعتباری و اطلاعات مالی شما از طریق اینترنت، از احتمال سرقت عمدی کارت اعتباری شما، به همراه رمز عبور مربوط به آن و یا دسته‌ای پول نقد که حتی در کیف دستی خود قرار داده‌اید، بیشتر و یا کمتر نیست.

هنگام استفاده از اینترنت بانک نکات امنیتی را رعایت کنید

ده نکته امنیتی هنگام استفاده از اینترنت بانک به شرح ذیل بیان کرد :

  1. تا جایی که امکان دارد در مراکز عمومی نظیر کافی‌نت‌ها یا مکان‌هایی که اینترنت رایگان در اختیار شما می‌گذارند و از امنیت آن اطمینان کافی ندارید وارد اینترنت بانک خود نشوید.

  1. تا زمانی که از ارسال ایمیلی توسط بانک خودتان اطمینان حاصل نکرده‌اید اطلاعات شخصی خود را برای آن ایمیل ارسال ننمایید.

۳٫در صورتی که مجبور شدید در یک مکان عمومی از اینترنت استفاده کنید هنگام وارد کردن رمز عبور دقت کنید اطرافیان قادر به مشاهده رمز شما نباشند و تاجایی که ممکن است از صفحه کلید‌های مجازی که بانک‌ها در اختیارتان می‌گذارند استفاده کنید.

  1. کد کاربری و رمز عبور خودتان را هیچ گاه یادداشت نکنید و تلاش کنید آن را حفظ کنید وبه هیچ عنوان رمز خود را در اختیار دیگران حتی کارکنان بانکتان قرار ندهید.

۵٫هنگام خرید اینترنتی از سایت‌های معتبر خرید کنید و دقت کنید هنگام پرداخت وجه رمز و کلمه عبورتان را تنها در سایت بانکتان وارد کنید نه سایت‌های دیگر.

۶٫تصور نکنید چون مبلغ قابل توجهی وجه در حساب بانکی تان ندارید هدف مناسبی برای سارقان اینترنتی نیستید چرا که تمام کاربران اینترنت به یک میزان در معرض خطر تهاجم هکر‌ها هستند پس در هر شرایطی امنیت را جدی بگیرید.

  1. از خدمات بانک‌هایی که در زمینه بانکداری الکترونیک مهارت و تجربه کافی بر خوردارند استفاده کنید چرا که رعایت امنیت اینترنتی باید از سوی هر دو سوی خدمات چه سرویس دهنده و چه سرویس گیرنده به یک میزان رعایت شود.

۸٫برای کامپیوتر شخصی‌تان یک نرم افزار امنیتی کارا و قابل اطمینان نصب کنید و در این باره با کارشناسانی که در خصوص نرم افزار‌ها مهارت دارند مشورت کنید.

  1. هیچ فایل و نرم افزار نامطمئنی را در سیستم خود دانلود واجرا نکنید. در این شرایط احتمال دانلود یک کد مخرب و سپس اجرای مستقیم آن در رایانه توسط خود شما بسیار بالاست.

  1. هر چند ماه یکبار رمز اینترنتی خود را تغییر دهید تا از امنیت آن اطمینان داشته باشید.

در صورت بروز مشکلات در فضای سایبری، پلیس فتا آمادگی مقابله با جرائم رایانه‌ای را دارد و از عموم مردم درخواست داریم در صورت مواجهه با جرائم رایانه‌ای مراتب را سریعاً به وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش تماس با ما گزارش کنند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

هنگام استفاده از اینترنت بانک نکات امنیتی را رعایت کنید هنگام استفاده از اینترنت بانک نکات امنیتی را رعایت کنید هنگام استفاده از اینترنت بانک نکات امنیتی را رعایت کنید هنگام استفاده از اینترنت بانک نکات امنیتی را رعایت کنید هنگام استفاده از اینترنت بانک نکات امنیتی را رعایت کنید هنگام استفاده از اینترنت بانک نکات امنیتی را رعایت کنید هنگام استفاده از اینترنت بانک نکات امنیتی را رعایت کنید

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟