دانش و فناوریکودکانمقالات

کودک و نوجوان تلکام – نگاهی به دستاوردها و سهم کودک و نوجوان در تله کام ۲۰۱۶

بازدیدها: 359

کودک و نوجوان تلکام – سهم کودک و نوجوان در تله کام ۲۰۱۶

کودک و نوجوان تلکام – هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات و اطلاع‌رسانی (ایران تله کام ۲۰۱۶) با همه هیاهوی رسانه‌ای و تبلیغاتی نمانام‌های برتر مخابرات و اطلاع‌رسانی کشور در حال اجراست. هر گوشه‌ای از نمایشگاه را که نگاه می­کنی عده‌ای مشغول جذب مخاطب و معرفی محصول خود به بازدیدکنندگان هستند. دراین‌بین رقابت اپراتورهای تلفن همراه بیشتر از همیشه به چشم می‌خورد.

نمایشگاهی که هدف آن معرفی آخرین محصولات، خدمات و راهکارهای مخابراتی کشور است و نمانام‌های شرکت‌کننده سعی دارند تا بتوانند به بهترین نحو ممکن آخرین دستاوردهای فناورانه و خدماتی خود را معرفی کنند و برای خود مشتریان جدیدی دست‌وپا کنند.

اگر بخواهیم محصولات و خدمات معرفی‌شده در نمایشگاه را از نگاه مخاطبان تقسیم‌بندی کنیم، بدون شک کمترین سهم متعلق به مخاطب کودک و نوجوان خواهد بود، مخاطبی که علی‌رغم نیاز به دسترسی سالم و امن به فناوری اطلاعات و خدمات و امکانات آن، نیازمند توجه و دیده شدن بیشتر است. چراکه ابزارها و امکانات مخابراتی قطعاً در آینده و سرنوشت آن‌ها و به طبع آینده کشور تأثیرگذارند.

یک پیشخوان کوچک با یک کارشناس در سالن ایرانسل همه سهم توجه این نشان تجاری بزرگ به کودک و نوجوان بود، همین هم در کنار غفلت سایر شرکت‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی اینترنت جای تقدیر داشت. موضوعی که به نظر می‌رسد از نگاه کسب‌وکاری و مسئولیت اجتماعی بسیار بیش از این باید موردتوجه مسئولین و شرکت‌های فعال مخابراتی کشور قرار گیرد.

همراه اول در خدمت توسعه کسب و کار کودک و نوجوان

اما در بین همه این کم‌توجهی نمانام‌های بزرگ مخابراتی کشور به کودک و نوجوان، همراه اول نشان داد که می‌خواهد خود را جدا کند و به این قشر از مخاطبان نیز توجه در خور شان و جایگاه آن‌ها داشته باشد. حضور شرکت‌های موردحمایت همراه اول با راهکارهای کاملاً تخصصی برای کودک و نوجوان خبر از حرکتی بزرگ و امیدوارکننده در این حوزه می‌داد.

مجموعه‌های درسا و انارستان با توان مناسبی که در نمایشگاه حضور پیداکرده‌اند نشان دادند که می‌خواهند حوزه کودک و نوجوان را از غربت بی‌توجهی خارج کنند و بسترهای سالم و امن برای مخاطبان خود ایجاد کنند. تا والدین بتوانند بدون نگرانی‌های به‌حق، اینترنت و محتوای سالم و مفید را به کودکان و نوجوانان خود ارائه دهند.

در ادامه شرح مختصری از خدمات ویژه کودک و نوجوان درسا و انارستان خواهد آمد.

زیست‌بوم درسا

شرکت درسا با طراحی زیست بومی درسا سعی دارند تا با استفاده از بستر مخابراتی و دیتای همراه اول به‌تمامی نیازهای ارتباطی، آموزشی و سرگرمی موردنیاز مخاطب خود را پاسخ دهد و مشترک درسایی خود را در تمام مراحل حضور در اینترنت تحت حمایت قرار دهد. امکانات متنوعی که زیست‌بوم درسا از آن‌ها استفاده می‌کند عبارت‌اند از:

  • سیم‌کارت درسا: سیم‌کارت کودک و نوجوان همراه اول که بانام تجاری درسا ارائه می‌شود. دارندگان این سیم‌کارت می‌توانند علاوه صوت و پیامک از اینترنت پاک درسا استفاده کنند. برای در اختیار داشتن سیم کارت درسا فقط کافی است کد دستور #۲۵۱*۱۰* را بگیرید که سیم کارت همراه اول کودک شما تبدیل به یک سیم کارت درسایی شود.
  • درسا گرد: درسا گرد یک جستجوگر اینترنتی تخصصی برای بچه‌هاست با مجموعه‌ای از سایت‌های پاک و متنوع؛ درساگرد به مخاطب خود امکان می‌دهد در بین حجم انبوهی از محتوای ارائه شده از سوی سایت های ارزیابی شده به محتوای مورد نظر خود دسترسی پیدا کند و یا از بهترین پیشنهادات در گروه های مختلف بهره مند شود.
  • دنیای درسا: دنیای درسا یک نرم افزار کنترل والدین قدرتمند است که به پدر و مادر امکان می‌دهد تا برنامه‌ها و مدت استفاده از آن‌ها را برای کودک خود مشخص کنند. همچنین دنیای درسا مجموعه‌ای متنوع از سایر برنامه‌های موبایلی ویژه کودک و نوجوان را نیز با خود به همراه دارد.
  • درسا بازار: درسا بازار یک فروشگاه با انبوهی از برنامه، فیلم و موسیقی برای کودک و نوجوان است. کاربر می تواند با نصب درسا بازار بر روی گوشی هوشمند خود از این مجموعه برنامه متنوع استفاده کند.
  • آفرینک: آفرینک اولین تلویزیون اینترنتی کشور ویژه کودک و نوجوان محسوب می‌شود که بیش از ۶۰۰۰ فیلم، پویانمایی و محتوای آموزشی را باقابلیت کنترل زمان دسترسی در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.
  • مهد قرآن: مهد قرآن اولین برنامه ویژه آشنایی و آموزش قرآن کریم با صدای قاریان کودک و نوجوان است.
  • نواک: نواک یک مجموعه جذاب و متنوع از موسیقی‌های مورد تائید است که امکان دسترسی اینترنتی به آن‌ها وجود دارد.
کودک و نوجوان تلکام
استفاده کودکان از تلفن همراه

انارستان

شاید انارستان را هم می‌توان نوعی زیست بوم کودک و نوجوان دانست که با استفاده از بستر همراه اول امکان دسترسی به فروشگاه اختصاصی انارستان را فراهم می‌کند. انارستان با یک ساختار ساده امکان بهره برداری را برای مخاطب فراهم می‌کند. این امکانات عبارت‌اند از:

  • سیم کارت دانش آموزی انارستان: سیم‌کارت انارستان، یک سیم‌کارتی اعتباری است که برای مجموعه دانش‌آموزان ایرانی طراحی شده و برای اولین بار در کشور عرضه می‌شود. این سیم‌کارت ضمن پوشش دادن تمامی نیازهای مکالمه و پیامک دانش‌آموزان، امکان استفاده از فضای اینترنتی سالم و امن متناسب با سن آنها را با امکان اتصال به دنیای بزرگی از برنامه‌های جذاب و مفید مخصوص نوجوان فراهم می‌کند.
  • نارکت انارستان: نارکت انارستان یک فروشگاه محتوای اندرویدی متنوع است که در شش سطح محتوایی مجموعه متنوعی از برنامه، فیلم، بازی، صدا، خواندنی‌ها و کتاب را در اختیار مخاطب خود قرار می‌دهد.

سیم کارت انارستانی

جمع بندی

در هیاهوی تبلیغات و تلاش برای جذب مخاطب در مهم‌ترین نمایشگاه سالانه معرفی خدمات و محصولات مخابراتی کشور، تلاش مجموعه‌های متعهد به فرهنگ و اخلاق ایرانی اسلامی برای حفظ سلامت و امنیت کودکان و نوجوانان ایران عزیز قابل ستایش و تقدیر است. تلاشی که مجموعه‌های درسا و انارستان با حمایت همراه اول در ابتدای آن هستند و اگر حمایت و توجه بیشتری از آن‌ها شود، قطعاً الگویی برای سایر شرکت‌ها و مجموعه‌ها خواهد بود. حمایتی که به نظر می‌رسد مهم‌ترین آن‌ها ایجاد تمایز قابل ملاحظه در قیمت دسترسی به خدمات سیم کارت کودک باشد.

انجمن خانواده و اینترنت

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

بستن