مقالاتمقالات علمی

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ | خانواده و فضای مجازی

بازدیدها: 109

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ – در گذشته ای نه چندان دور و در بازار ها و حجره ها، شخصی معتمد نامی بود که به حرف ایشان همه احترام می گذاشتند و آن را قبول داشتند و اعتماد می کردند،  بعد ها هر کسبه با داشتن مجوز به خود و کارش اعتبار می داد؛ اما امروزه که دنیای آنلاین شده چگونه می توان به کسی اعتماد کرد و چگونه خرید اینترنتی با اعتماد داشته باشیم؟ در این مقاله شما را با نماد اعتماد الکترونیکی یا ای نماد بیشتر آشنا می کنیم. با مرکزش همراه باشید.

کارشناسان پلیس فتا گفتند: با توجه به رشد روز افزون فعالیت‌های اقتصادی در حوزه فضای مجازی امروزه شاهد استفاده از فروشگاه الکترونیکی به منظور تأمین نیازهای کاربران در سطح اینترنت هستیم. متأسفانه کاربران به هشدارهای پلیس فتا در این خصوص توجه نکرده‌اند و همچنان از فروشگاه‌هایی که دارای اعتبار لازم نیستند خرید کرده و بسیاری از آنها با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند.

عدم توجه به تذکر پلیس فتا در خصوص خریدهای اینترنتی موجب شده تا بعد از اینکه فرد از یک وب‌سایت غیر معتبر خرید کرده و وجه را از طریق درگاه الکترونیک یکی از بانک‌های عضو شتاب پرداخت می‌نماید؛ حتی بعد از گذشت ماه‌ها موفق به دریافت کالا و یا خدمات خریداری شده نگردیده و با پیگیری‌های وی وجه پرداختی نیز مسترد نشده است، از این رو پلیس فتا به کلیه کاربران اینترنتی که قصد خرید الکترونیکی را دارند، توصیه اکید می‌کند تا از فروشگاه‌هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت و معدن تجارت هستند خرید نمایند.

کلیه کاربران می توانند لیست فروشگاه‌هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت بازرگانی می‌باشند را از سایت enamad.ir دریافت نمایند.

نماد اعتماد الکترونیکی ( ای نماد ) چیست ؟

این نماد در واقع نشانه‌ای نمادین است، که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر شده و به کسب و کارهای مجازی مانند کسب و کار اینترنتی و موبایل مجاز با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آنها اعطا می‌گردد؛ ای نماد پس از بررسی درگاه‌ (وب‌سایت) و احراز هویت و صلاحیت مالک حقیقی یا حقوقی آن برای مدت یک سال صادر می‌گردد.

یکی از عوامل مهم توسعه تجارت الکترونیکی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان کاربران خدمات الکترونیکی می باشد. با توجه به بررسی های انجام گرفته ، مهمترین عوامل مراجعه و اعتماد خریداران به کسب و کار های اینترنتی به شرح ذیل می باشند :

    شناسایی مالک کسب و کار و امکان مراجعه در صورت بروز اشکال.

    کامل و صحیح بودن اطلاعات کالا یا خدمات ارائه شده.

    گارانتی محصولات و ارائه خدمات پس از فروش.

    واضح بودن روند برگرداندن کالا و بازپس گیری پول.

    محفوظ ماندن اطلاعات شخصی و مالی خریداران.

    تایید امنیت سایت توسط یک موسسه و مرکز ملی اعتماد.

طبق مطالعات انجام شده تائید کسب و کار اینترنتی توسط یک موسسه و مرکز ثالث ، بیشترین تاثیر در مراجعه و اعتماد خریداران به کسب و کار اینترنتی را دارد. در این حالت خریدار از محفوظ ماندن اطلاعات خود احساس امنیت بیشتری دارد و اگر از اطلاعات شخصی وی سوء استفاده شود، می تواند برای شکایت از کسب و کار اینترنتی متخلف به مراجع قانونی مراجعه نماید.

در ایران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد.

اعطای نماد اعتماد الکترونیکی برای وب‌سایت های تجاری با هدف قانونمند کردن و چارچوب دهی به فعالیت کسب و کارهای اینترنتی در حال انجام می باشد. نماد اعتماد الکترونیکی به شکل یک علامت در بالای سایت‌هایی که از نظر قانونی فعالیت آنان مورد تائید است به نمایش در می آید. ساماندهی سایت‌های تجاری در کشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الکترونیکی به‌خصوص B2C خواهد بود. به نحوی‌که مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌که سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند کرد و حقوق مصرف کنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می کنند.

خریداران می بایست با جستجو در فهرست وب سایت های مورد تایید، از صحت ” نماد اعتماد الکترونیکی ” به نمایش درآمده در وب سایت ها اطمینان حاصل کنند.

 ضرورت اخذ نماد اعتماد الکترونیکی :

با اعلام شرایط اخذ نماد اعتماد الکترونیکی ( ای نماد ) برای فروشگاه های اینترنتی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت این طور می توان نتیجه گرفت که در جهت اعتماد سازی، بالا بردن ضریب امنیت، ساماندهی و رسمیت بخشی به فعالیت این فروشگاه ها و ایجاد رقابت سالم در کاهش قیمت ها و ارتقای سطح کیفیت فروش کالا و ارائه خدمات مناسب به مصرف کنندگان خریدار از فروشگاه های اینترنتی اخذ نماد اعتماد الکترونیکی نه تنها لازم بلکه ضروری است.

با اخذ نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که گرفتن خود ای نماد لازمه صدور پروانه کسب برای فروشگاه های الکترونیکی می باشد، اعتماد خریداران برای خرید از این فروشگاه ها افزایش می باید و با توجه به رعایت ضوابط قانونی و ثبت اطلاعات آنها در مراجع رسمی و در نهایت نظارت بر فروشگاه ها، مصرف کنندگان با اطمینان بیشتری نسبت به خرید کالا یا استفاده از خدمات اینترنتی اقدام خواهند نمود و با افزایش اطلاعات مصرف کننده برای استفاده از کالا و خدمات امکان وجود بازار کاذب قیمت ها کاهش خواهد یافت.

به همراه نظام مندشدن فروشگاه های اینترنتی، تخلفات احتمالی در زمینه های کیفیت کالاها، امنیت در فروش، تحویل به موقع کالا، ضوابط بازپس گیری کالا و. . . کاهش و جلوگیری خواهد شد و حتی بخشی از فعالیت های خرده فروشی کشور در مبادلات داخلی به  اجراء در خواهد آمد.

چگونه به نماد اعتماد الکترونیکی نشان داده شده در یک فروشگاه اینترنتی یا یک کسب و کار آنلاین اطمینان کنیم و با آرامش خرید کنیم.

مطابق با گفته کارشناسان سازمان توسعه تجارت الکترونیکی به عنوان متولی ای نماد در کشور اگر تصویری از لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی در وب سایت یک کسب و کار اینترنتی را مشاهده کردید، برای اطمنیان و امنیت بیشتر لازم است به این نکات توجه کنید :

    با کلیک کردن بر روی تصویر لوگوی ای نماد، صفحه مجوز مربوطه را مشاهده کنید.

    مطمئن شوید صفحه ای که مشاهده می کنید، صفحه اصلی مرورگر شماست و نه یک عکس و تصویر از یک مرورگر.

    دقت داشته باشید که صفحه مجوز حتما باید با آدرس enamad.ir آغاز شده باشد.

    حتما آدرس اینترنتی (URL) سایت فروشگاه یا بازار الکترونیکی با آدرسی که در این صفحه معرفی می شود یکسان باشد.

    دامنه وب سایت فروشگاه مورد نظر خود را در فهرست کسب و کارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی منتشر شده در سایت ای نماد به آدرس enamad.ir جستجو کنید.

اگر در فروشگاه اینترنتی مغایرتی مشاهده شود چه کنیم :

در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در اطلاعات فروشگاه می توانید موضوع را به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گزارش دهید.

در آخر صفحه مجوز، لینک ارسال هرگونه گزارش تخلف قرار داده شده که شما می توانید هرگونه شکایت یا تخلف فروشگاه را از طریق آن به مرکز توسعه تجارت الکترونیک گزارش کنید.

چند نکته کوتاه پیرامون مجوز فعالیت کسب و کارهای اینترنتی

فروشگاه های اینترنتی هنگام ارائه کالا یا خدمات به شما باید به مفاد تعهدنامه ای که نزد مرکز توسعه گذاشته اند پایبند باشند. لینک این تعهد نامه برای دسترسی همگان در صفحه مجوز نماد اعتماد الکترونیکی گذاشته شده است.

مجموعه ای از قوانین و مقررات مورد نیاز مصرف کنندگان برای انجام خریدهای اینترنتی در صفحه اصلی پرتال نماد اعتماد الکترونیکی در اختیار شما قرار گرفته است.

با مطالعه و آگاهی از قوانین در خریدهای خود موارد قانونی را از فروشندگان درخواست کنید.

با وجود رقبای فراوان در بازار امروزی، فرصتی برای تعلل کردن باقی نمی‌ماند. اگر شما دارای فروشگاه الکترونیکی هستید دست روی دست نگذارید، چرا که مشتریان‌تان سراغ رقبای شما را خواهند رفت. برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی می توانید اقدام به ثبت درخواست خود در پرتال ای نماد کنید.

سطح اعتماد و کیفیت عملکرد و‌ب‌سایت را  با ستاره‌های نماد اعتماد الکترونیکی نشان می‌دهند. تعداد ستاره‌های بالاتر، نشان‌دهنده سطح بالاتر اعتماد و کیفیت بهتر عملکرد و‌ب‌سایت است؛ فروشگاه مرکزش تنها فروشگاه آنتی ویروس است که نماد اعتماد الکترونیکی آن ۲ ستاره می باشد. و از این بابت به خود می بالد.

قابل ذکر است که در مقاله قبل ، برای  خرید امن آنلاین   نکاتی مطرح شده است دانستن این نکات خالی از لطف نیست .

آیا در هنگام خرید آنلاین به نماد اعتماد الکترونیکی آن توجه می کنید؟ خوشحال می شویم اگر نکات امنیتی جهت خرید آنلاین را می دانید ، با ما در میان بگذارید.

منبع: markazesh.com

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟ نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟؟؟

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟