کودکانمقالات

نسل سوخته سایبری! | خانواده و فضای مجازی

نسل سوخته سایبری!

بازدیدها: 80

نسل سوخته سایبری!

نسل سوخته سایبری! – بر اساس تحقیق انجام شده توسط شرکت امنیتی “زون آلارم”؛ کودکان و نوجوانان به علت رفتارهای اشتباه و از روی ناآگاهی، خود را در معرض خطراتی همچون تجاوز و زورگیری قرار می‌ دهند. این تحقیق، فعالیت‌ های آنلاین ۶۰۰ کودک در سرتاسر جهان را مورد بررسی قرار داده است که سن آنها بین ۱۰ تا ۱۵ سال بوده است.

کودکان و اینترنت،تلوزیون

بدون شک این روزها نسل جوان و نوجوان گرایش بسیاری به سمت ارتباطات در دنیای مجازی پیدا کرده‌ اند. فضایی که آن‌ها می ‌توانند وعده‌ های دوستانه و ملاقات ‌های دسته‌ جمعی با دوستان خود داشته باشند بدون اینکه خود از خطرات این فضا کوچکترین آگاهی داشته‌ باشند. البته از وجود یک واقعیت نباید غافل شد که آن‌ ها “نسل سایبر” اند و از همان اوان کودکی با این دنیای تکنولوژی رشد کرده‌ اند و طبیعی است که قسمتی از وقت خود را نیز در این فضا صرف می ‌کنند اما چگونگی استفاده بسیار حائز اهمیت می باشد. در این راستا بر اساس تحقیق انجام شده توسط شرکت امنیتی “زون آلارم”(ZoneAlarm) ؛ کودکان و نوجوانان به علت رفتارهای اشتباه و از روی ناآگاهی، خود را در معرض خطراتی همچون تجاوز و زورگیری قرار می‌ دهند. این تحقیق، فعالیت‌ های آنلاین ۶۰۰ کودک در سرتاسر جهان را مورد بررسی قرار داده است که سن آنها بین ۱۰ تا ۱۵ سال بوده است.

نکته ‌ای که باید به کودکان و نوجوانان گوشزد کرد این است که پیش از انجام هرگونه ارتباط در دنیای مجازی، این سه سوال را از خود بپرسند.

۱- آیا ارتباط آنلاین آن‌ها با فرد مخاطب ارتباطی سالم و تاثیرگذار است یا خیر؟

۲- آیا ادامه این ارتباطات در بلند مدت، تاثیری در رشد شخصیت من دارد؟

۳- بر چه اساسی می‌ توان فهمید که این ارتباط، ارتباطی برمبنای واقعیت‌ هاست و در دنیای فیزیکی نیز ادامه این ارتباط با همان ملاک ‌ها و مصداق‌ ها امکان‌ پذیر است؟

 گاهی اوقات منظور از ارتباط در دنیای مجازی ارتباط دوستانه و یا حتی کاری و علمی بین دو نفر هم‌ جنس است که با مقاصد جاسوسی و یا دزدی اطلاعات صورت می ‌پذیرد. مطمئنا افراد زیادی هستند که آن ‌چنان غرق روابط آنلاین خود شده ‌اند که آن را همچون یک ارتباط واقعی در دنیای فیزیکی می ‌پندارند

البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که منظور از ارتباطات در دنیای مجازی، تنها ارتباط دوستانه بین دو جنس مخالف نیست؛ هرچند که در برخورد با این کلمه، این نگاه به نگاهی غالب تبدیل شده است. گاهی اوقات منظور از ارتباط در دنیای مجازی ارتباط دوستانه و یا حتی کاری و علمی بین دو نفر هم‌ جنس است که با مقاصد جاسوسی و یا دزدی اطلاعات صورت می ‌پذیرد. مطمئنا افراد زیادی هستند که آن ‌چنان غرق روابط آنلاین خود شده ‌اند که آن را همچون یک ارتباط واقعی در دنیای فیزیکی می ‌پندارند.

روابط آنلاین بر اساس اطلاعات محدود دو نفر از یکدیگر شروع می ‌شود و بنابراین کاملا روشن است که رابطه ‌ای کامل نیست. شناخت فرد نسبت به طرف مقابل در این نوع ارتباط‌ ها شناختی ناقص است و تنها به کلماتی بر روی صفحه ی مانیتور، تصویری دو بعدی و نهایتا صدایی دیجیتال منتهی می ‌شود. در این نوع ارتباط مخاطب هیچ ‌ گاه نمی ‌تواند تصورّی (تصویری) روشن و واضح از شخصیت فرد و نمود رفتاری او داشته باشد و همواره بر اساس آن‌ چه دنیای دیجیتال به او عرضه می ‌کند طرف مقابلش را ارزیابی می ‌کند. به همین خاطر کاربران شبکه‌ های اجتماعی سعی می‌ کنند تا جای ممکن شخصیت خود را مثبت تر از آن‌ چه هست جلوه دهند و اکثرا در این تعریف از خود به تحریف واقعیت ‌ها می ‌پردازند و به سمت بزرگ ‌نمایی شخصیت خود سوق پیدا می‌ کنند.

در این میان خطرناک ‌ترین مسئله این است که ۶۰% از کودکانی که بیشتر زمان خود را صرف ارتباط آنلاین می کنند، با خطراتی هم‌ چون زورگیری، هک شدن حساب ‌های بانکی، تجاوز و… مواجه می شوند

 این نوع “مدیریت احساسات” در دنیای آنلاین بسیار راحت‌ تر امکان ‌پذیر است زیرا دریافت ‌کننده اطلاعات در موقعیتی نیست که آن‌ چه را می‌ بیند، می‌ خواند و می‌ شنود به طور واقعی امتحان کرده و به درک درستی از شخصیت فرد برسد.

تلویزیون و کودکان

مشکلات عدیده‌ ای در این تجربه آنلاین وجود دارد. مهمترین این مشکلات این است که، کودکان و نوجوانان در این رابطه ی غیر فیزیکی به این نتیجه نخواهند رسید که آن‌ ها نیز همچون دیگر افراد، انسان‌ های کاملی نیستند و احتمال زیادی وجود دارد که دست به خطایی بزنند که گاهی زندگی آتی آن‌ ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. همین مشکل باعث می‌ شود زمانی که روابطشان با طرف مقابل گسترش پیدا می ‌کند، آن‌ها هیچ معیار واقعی و عقلی برای نوع رابطه‌ ای که می‌ خواهند با فرستنده اطلاعات داشته باشند، ندارند. ارتباط آنلاین در ذات خود همواره فرستنده اطلاعات را ترغیب می‌ کند که اطلاعات درستِ کمتری را از خود را در اختیار گیرنده قرار دهد، زیرا هرچه این ارتباط واقعی‌ تر و فیزیکی‌ تر شود امکان این که مخاطب به دغل‌ بازی ‌ها و نقش بازی کردن ‌های او پی ببرد بیشتر است؛ لذا فرستنده همواره سعی می ‌کند به جز در مواردی که یک طرف ارتباط مسئله جنسی باشد، در سایر موارد، مقاصد خود را از طریق همین ارتباط آنلاین عملی کند.

در این میان خطرناک ‌ترین مسئله این است که ۶۰% از کودکانی که بیشتر زمان خود را صرف ارتباط آنلاین می کنند، با خطراتی هم‌ چون زورگیری، هک شدن حساب ‌های بانکی، تجاوز و… مواجه می شوند. باید توجه داشت که مداومت در استفاده از این فضا و شبکه های اجتماعی، موجب می ‌شود که کاربران بالاخص قشر کودک و نوجوان دچار بحران هویت شوند چرا که آنها بی ‌صبرانه در انتظار توجه بی ‌درنگ سایرین به خود هستند و از این رو به مضرات این فضا توجهی نخواهند داشت.

بخش ارتباطات تبیان

 

 

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

 

نسل سوخته سایبری! نسل سوخته سایبری! نسل سوخته سایبری! نسل سوخته سایبری! نسل سوخته سایبری!نسل سوخته سایبری! نسل سوخته سایبری! نسل سوخته سایبری! نسل سوخته سایبری! نسل سوخته سایبری! نسل سوخته سایبری! نسل سوخته سایبری! نسل سوخته سایبری! نسل سوخته سایبری! نسل سوخته سایبری! نسل سوخته سایبری!

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

بستن