خانواده و فضای مجازی مدیر مسئول سایت خانواده و اینترنت گفت: کاربران فضای مجازی باید آموزش ببینند
تولیدات انجمنخانواده و اینترنتفعالیت هامقالات

مدیر مسئول سایت خانواده و اینترنت گفت: کاربران فضای مجازی باید آموزش ببینند

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی خشونت در فضای مجازی، با حضور علی محمد رجبی (مدیر مسئول سایت خانواده) و مرتضی درخشان (فعال حوزه رسانه و خبرنگارورزشی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه علی محمد رجبی با اشاره به این که زیرساخت های فضای مجازی در کشور ضعیف هستند، گفت: عدم وجود زیرساخت های کافی در حوزه فضای مجازی باعث می شود تا به رفتارهای نکوهیده این فضا دامن زده شود.

وی با اشاره به این که فضای مجازی از فضای حقیقی جدا نیست، اظهار داشت: خشونت های کلامی و رفتاری بخش مهمی از خشونت هستند که نمود آن ها در فضای مجازی شیوه ای متفاوت از فضای حقیقی دارند.

مدیر مسئول سایت خانواده افزود: حمله مجازی به صفحه افراد معروف در زمان های مختلف از سوی کاربران را می توان نمادی بارز از خشونت های کلامی و رفتاری کاربران دانست.

وی با اشاره به خشونت های بارز و سنگین، عنوان کرد: اهتمام به تهدید و به کار بردن الفاظ رکیک در فضای مجازی که در نهایت منجر به درگیری حقیقی می شود را می توان از جمله خشونت های آشکار فضای مجازی دانست.

علی محمد رجبی با اشاره به راهکارهای مقابله با خشونت در فضای مجازی، توضیح داد: راهکارهای فرهنگی و آموزشی می تواند شیوه گفت و گوی اجتماعی را در جامعه ارتقا داده و میزان تحمل افراد را در مقابل حرف های مختلف بالا ببرد.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو مرتضی درخشان با اشاره به رفتارهای ناهنجار مردم در فضای مجازی، گفت: همانطوری که تماشاگران یک فوتبال در زمین بازی به داور فحش می دهند، با همین تفکر و نوع رفتار در فضای مجازی نیز حضور پیدا می کنند.

وی با اشاره به حمله ایرانی ها به صفحات مجازی افراد معروف، اظهار داشت: حمله یکسان افراد ایرانی به صفحه های شخصی یک سلبریتی می تواند میزان همراهی بالا و اتحاد مردم ایران را گوش زد کند، در حالی که بروز رفتارهای خشن و ناپسند شایسته مردم ایران نیست.

این فعال رسانه ای افزود: مردم ایران برای استفاده از شبکه های اجتماعی باید مورد آموزش های دقیق قرار بگیرند.

وی در ادامه اضافه کرد: مردم با حضور در فضای مجازی و اعلام نظرهای مختلف در قالب طنز به نوعی در پی تخلیه انرژی هستند.

مرتضی درخشان با اشاره به این که کاربران فضای مجازی باید مسئولیت کارهای خود را بر عهده بگیرند، عنوان کرد: بسیاری از افرادی که در فضای مجازی هویت جعلی را دنبال می کنند هیچ شناختی از کارکردهای این فضا ندارند.

http://www.radiogoftogoo.ir/NewsDetails/?m=176545&n=323403

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا