کودکانمقالات

لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی | خانواده و فضای مجازی

بازدیدها: 102

لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی

لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی – تحقیقی که در میان گروهی از کاربران نوجوانان اینستاگرام انجام شد، نتایج جالبی را در برداشته است. نتایج این تحقیق نشان می دهد که تنها ۵۶% از کودکان ۱۵-۱۲ و ۴۳% از کودکان ۱۱-۸ ساله قوانین و مقررات مربوط به سایت ها را مطالعه می کنند.

مدت زمانی که کودکان صرف استفاده از اینترنت می کنند، پیوسته روبه افزایش است. استفاده کودکان ۴-۳ ساله از اینترنت از ۶ ساعت و ۴۸ دقیقه به ۸ ساعت و ۱۸ دقیقه در هفته نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. کودکان ۱۵-۱۲ ساله نیز بیش از ۲۰ ساعت از زمان خود را در اینترنت می گذرانند. با رشد زندگی دیجیتال باید به این مسئله توجه کنیم که فرزندان چگونه باید با اینترنت و فضای مجازی تعامل مثبت و خلاقانه داشته باشند و در آن غرق نشوند.

بنا به گفته های گروهی از کارشناسان و متخصصان کودکان، رشد زندگی دیجیتال باعث رشد است از این طریق کودکان وارد شرایطی می شوند که هرگز انتظار آن را نداشته و آن را تجربه نکرده اند. کودکان و نوجوانان بدون توجه و دقت به شرایط و مقررات سایت ها و شبکه های اجتماعی وارد فضاهای ناشناخته می شوند و عدم دقت به قوانین و مقررات این سایت ها و شبکه ها باعث می شود که صاحبان سایت ها اجازه یابند به اطلاعات شخصی و حریم خصوصی کودکان و نوجوانان دسترسی پیدا کنند و اطلاعات را در اختیار اشخاص ثالث و دیگران بگذارند.

تحقیقی که در میان گروهی از کاربران نوجوانان اینستاگرام انجام شد، نتایج جالبی را در برداشته است. نتایج این تحقیق نشان می دهد که تنها ۵۶% از کودکان ۱۵-۱۲ و ۴۳% از کودکان ۱۱-۸ ساله قوانین و مقررات مربوط به سایت ها را مطالعه می کنند.

بر طبق این تحقیق کودکان بزرگتر حوصله خواندن بیش از نیمی از ۱۷ صفحه مقررات، شامل ۵۰۰۰ کلمه را ندارد و شرایط و ضوابطی که سایت ها و شبکه های اجتماعی متعهد به اجرای آن هستند را به طور کامل درک نمی کنند.

یکی از راه کارهای اصلی برای حل این مشکل، تهیه قوانین و مقررات سایت ها و شبکه های اجتماعی به طور خلاصه، شفاف، قابل درک وفهم برای کودکان است. بسیاری از کودکان بعد از آن که متوجه می شوند باعضویت در شبکه های اجتماعی به طور ناخواسته چه قوانینی را پذیرفته و با آن موافقت کرده اند، شوکه می شوند.

از دیگر مواردی که این گروه کارشناسی به آن پرداخته اند این است که بسیاری از رفتارهای آنلاینی که کودکان از آن ها شکایت دارند (مزاحمت های اینترنتی، ارسال محتوای جنسی، آزار واذیت و …) همه موارد غیر قانونی هستند، اما اغلب کودکان نمی دانند چگونه و به چه شکل باید مشکلات و شکایت های خود را ثبت و ارسال کنند. در مواردی هم کودکان بعد از ارسال نارضایتی خود معمولا از اقدامات انجام شده رضایت نداشته اند.

نتایج تحقیق انجام شده نشان می دهد تقریبا یک سوم از کودکان ۱۵ ساله، اعتراف کرده اند که حداقل یک عکس غیر اخلاقی در اینترنت ارسال کرده اند و بیش از یک سوم کودکان ۱۵-۱۲ مورد تحقیق، محتواهای غیر اخلاقی و منزجر کننده در اینترنت و گروه های خاص قرار داده اند. همچنین برطبق آمار، تعداد کودکانی که از ۵ سال گذشته هدف مزاحمت های اینترنتی قرار گرفته اند ۲ برابر شده است.

از دیگر مشکلات موجود در این زمینه، عدم وجود حمایت های ویژه در سرویس هایی است که کودکان به طور معمول از آن استفاده می کنند. رابطه بین خدمات دیجیتال و کودکان دائما در حال تحول است و این رابطه به طور پیوسته به روز رسانی می شود. کارشناسان اکیدا توصیه می کنند که برای ارائه دهندگان سرویس های دیجیتال به کودکان در کنار متخصصین IT و فنی، حتما از کارشناسان آموزش و پرورش کودکان و علوم رفتاری استفاده شود.

پژوهشگران این تحقیق توصیه می کنند که همه کودکان، حقوق و مسئولیت های دیجیتالی و آنلاین خود را مطالعه کنند، با وظایف خود در این زمینه کاملا آشنا شوند و با آگاهی از این حقوق، خود را برای زندگی دیجیتال آماده نمایند. همچنین توصیه می شود که شبکه ها و رسانه های اجتماعی، شرایط و ضوابط خود را به گونه ای بازنویسی کنند که برای تصمیم گیری آگاهانه کودکان کاملا قابل فهم و درک باشد. دولت ها نیز باید با اتخاذ قوانین مناسب و به کارگیری آن ها، از حریم خصوصی و اطلاعات شخصی مرتبط با کودکان در اینترنت حمایت نمایند. در نهایت صاحبان رسانه ها و شبکه های اجتماعی موظفند نظارت دقیق تر و بهتری بر محتوای موجود بر روی رسانه های خود داشته باشند و با در اختیار قرار دادن امکانات نرم افزاری امکان حذف محتواهای نامناسب و غیر اخلاقی را فراهم نمایند.

در کنار تمامی موارد اشاره شده در بالا آموزش و آگاهی بخشی به کودکان نیز باید قرار داشته باشد، چرا که این مسئله نقش بسیار مهمی در حفظ و استفاده صحیح کودکان از اینترنت خواهد داشت. همان طور که بیان شد در دنیای امروز، کودکان نیمی از اوقات فراغت خود را صرف فعالیت های آنلاین می کنند. اینترنت یک نیروی باور نکردنی بسیار عظیم است، اما این که آن را بدون هیچ گونه نظارت و محدودیت در اختیارکودکان قرار دهیم تا به هر کجا که می خواهند بروند و هر مطلب و سایتی را مشاهده کنند، بسیار غیر مسئولانه است. آن چه حائز اهمیت است آن است که کودکان با آموزش بهتر، بتوانند از اینترنت به شکل صحیح و مفید استفاده کنند، از مزایای آن بهره ببرند و از جنبه های تفریحی آن هم به شیوه صحیح استفاده نمایند. این مسئله نیز بسیار مهم است که کودکان بدانند وقتی با پیوستن به شبکه های اجتماعی موافقت می کنند، باید در مورد حفظ اطلاعات شخصی دقت و تلاش بیشتری انجام دهند.

منبع: ایران هشدار

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی لزوم آگاهی کودکان از مقررات شبکه های اجتماعی

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

بستن