شبکه های اجتماعیمقالات

فضای مجازی پایان محدودیت | خانواده و فضای مجازی

فضاي مجازي پايان محدوديت

بازدیدها: 34

فضای مجازی پایان محدودیت

فضای مجازی پایان محدودیت – محمدرضا رستمی؛ مشاور و مدرس ارتباطات کاربردی درخصوص فضای مجازی در روزنامه اعتماد نوشت:فضای مجازی به عنوان محصول نهایی اندیشه برابری انسان ها فارغ از قومیت، مذهب، جنسیت، تحصیلات و … است: محصولی که فرصتی برابر برای عرضه و تقاضای شخصی-گروهی برای تمامی کاربران ارایه کرده است. هیچ کاربری برای مشارکت و حضور آزادانه در فضای مجازی محدودیتی ندارند و هر کس بر اساس علایق و رویکردهای خود توانایی بهره برداری از این فضا را برای کسب منافع شخصی و اجتماعی دارد.

 

 

فضای مجازی با ایجاد چنین دنیای جدید و جذابی سبب شده است تا چالشی در سطحی جدید رخنمون شود: سطحی از چالش که مواجهه خیل عظیم کاربران فضای مجازی را در مقابل گروه اقلیت قرار داده است. در حالی که این گروه ها خود را محور و اصل می پندارد، در مقابل کاربران فضای مجازی بر «حاکمیت قانون» برابر برای همگان پای می فشارند و هیچ نوع یکسویگی ارتباطی را نمی پذیرند. فضای مجازی مجالی فراهم ساخته است تا حقوق برابر برای شهروندان برقرار شود و در مقابل حقوقی که سبب کامیابی از ثروت و قدرت بالاتر برای اقلیت سیاسیون- مدیران و ناکامی اکثریت می شود، پیشگیری شود. به طور مشخص با توسعه فضای مجازی حق دسترسی آزادانه به اطلاعات حق مشارکت اجتماعی، حق تولید و نشر اطلاعات، حق انتقاد و اعتراض مدنی، حق آزادی بیان، حق مشارکت تجاری و اقتصادی، حق آموزش، حق ارتباطات و… به طور برابر به شهروندان داده می شود. در چنین شرایطی است که فضای مجازی امکان ادامه روش های محدودیت را کمرنگ یا سلب می کند چرا که هر فردی در برابر گفتار و رفتار خود مسوول خواهد بود و باید منتظر نقد و نظر و پیگیری سایرین باشد. در این وضعیت «درست مطلق و خوب مطلق» رخت بر می بندد و «نسبیت» بر روابط سیاسی-اجتماعی حاکم می شود. نسبیتی که در برابر دروغ، فساد اخلاقی، قانون گریزی، رانتخواری، زورگویی، پنهان کاری، یکسویگی قدرت، تحمیل سیاست ها و تصمیمات، نادیده گرفتن مردم، … قد علم می کند و نظر می دهد، نقد و اعتراض می کند، شبکه اجتماعی می سازد و جریانی حق طلبانه در برابر عوامفریبی و ظاهرسازی محدودیت راه می اندازد تا اجازه ندهد منافع عمومی فدای زیاده خواهی جماعتی خودخواه شود.کاربران فضای مجازی این فرصت را پیدا کرده اند تا به ابراز عقاید و باورهای شان، به جای انباشته کردن خواسته ها و اعتراضات خود در ذهن و کمک به شکل گیری رفتارهای خشونت آمیز و انفجاری، در راستای «اصلاح گام به گام امور عمومی و اجتماعی» موثر عمل کنند. اصلاح گام به گام مسائل یک نوع «سبک زندگی» معتدلانه ای است که با مشارکت حداکثری و با کمترین تنش و با بالاترین رضایت در ایجاد جامعه ای شاد، آرام و سالم گام برمی دارد. این سبک زندگی معتدلانه تنها در صورتی مهیا می شود که دسترسی همگان به «شنیدن، دیدن، گفتن و موثر بودن» یکسان باشد. اینچنین امکانی را فضای مجازی مهیا ساخته است. «اصلاحات واقعی» در هر جامعه ای با پذیرش این قانون واحد برای همگان در بستر فضای مجازی میسر می شود. تمرین رابطه موثر و دموکراتیک در فضای مجازی به توسعه اندیشه و رفتار اعتدالی در فضای بیرونی جامعه کمک می کند و توسعه یافتگی همه جانبه محصول نهایی آن خواهد شد.

منبع: شفقنا

 

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت فضای مجازی پایان محدودیت

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟