سواد رسانه ایمقالات

ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت | خانواده و فضای مجازی

بازدیدها: 72

ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت

ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت – داشتن جامعه ای سالم و پویا به افرادی با مهارت و توانمد نیاز دارد که آموزش می تواند تامین کننده آن باشد. زیرا مؤثرترین رکن توسعه خانواده در شهر الکترونیک ، آموزش است . فناوری اطلاعات شرایطی به وجود می آورد که امکان آموزش هر چیز به هر کس، در هر جا و هر زمان فراهم شود. با توسعه آموزش الکترونیکی و آموزش مجازی فرصتهای جدیدی برای خانواده به وجود میآید تا ضمن حفظ فرهنگ بومی از تجربیات مفید سایرین هم بتواند به خوبی استفاده نماید.

استفاده از آموزش های مجازی به خصوص برای کودکان و زنان می تواند دروازه ورود آنها به دنیای دانش و مهارت باشد بدون اینکه بخواهند مشکلات سیستم آموزش سنتی مانند بعد مسافت، هزینه های بالا و محدودیت های زمانی را بپذیرند. این توسعه آموزش نقش موثری در کاهش معظلات فضای مجازی و آسیب های ناشی از آن برای خانواده ها خواهد داشت.

مزایای آموزش های مجازی برای خانواده

کلمه آموزش مجازی یا vitrual learning و یا به عبارت دیگر آموزش الکترونیکی elearning خیلی زود در سایت های مختلف جا افتاد و افراد زیادی از این سیستم برای انتقال دانش خود استفاده کردند . این آموزش ها در ابتدا به صورت سایت های ساده html ساخته می شد و در اختیار کاربران قرار می گرفت ، ولی رفته رفته وبلاگ های شخصی امکان ساخت فضای رایگان را در اختیار عموم قرار دادند و افراد زیادی با استفاده از این وبلاگ ها آموزش های خود را ساخته و در اختیار دیگران قرار می دادند

ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت

این نوع سیستم آموزشی مزایای زیادی دارد که بعضی از آنها عبارتاند از :

ـ آموزش هر کس در هر جا و هر زمان ، فارغ از هر گونه محدودیت نژادی ، سن و امثال آن .

ـ کاهش هزینه های فیزیکی ساختمان در ارتباط با آموزش

ـ دسترسی آنی به منابع و اطلاعات در هر زمان

ـ امکان کار جمعی و بحث های دو طرفه

ـ فراهم بودن درسها و منابع آموزشی روی خط به صورت منظم و یکپارچه با شرایطی متناسب تر از شیوه آموزشی سنتی

ـ دسترسی به تجربیات دیگران در آموزش

ـ یکنواخت کردن متون درسها

ـ انتخاب متن مورد علاقه براساس امکانات و توانمندیهای فرد

ـ به روز شدن کلیه متون آموزشی و درسی و سادگی روند آن

ـ امکان ارزیابی و اندازهگیری آموزش خلاق

ـ امکان ذخیره سازی تجربیات .

ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت

کامپیوتر و به دنبال آن اینترنت ، هم نیاز به نوعی خاص از سواد و مهارت دارد و هم الگوهای فرهنگی و رفتاری ویژهای به دنبال میآورد. مهمترین مسال اینترنت از لحاظ فرهنگی عدم تطابق محتوای ارائه شده با الگوهای فرهنگی و هنجارهای رفتاری جوامع مختلف است .

فناوری اینترنت برای بیشترین سرعت و کمترین کنترل، طراحی شده است . لذا اعمال کنترلهای اخلاقی در آن دشوار است . حجم بالای محتوای مستهجن تجاری و مجانی در اینترنت ، یکی از معضلات اخلاقی و خانوادگی است . مشکل فرهنگی دیگر اینترنت، غلبه زبان انگلیسی و فقدان منابع غنی به زبان های دیگر است ، در نتیجه سلطه زبان انگلیسی بر زبانهای دیگر به وسیله اینترنت تقویت میشود

جریان بین المللی اطلاعات جریانی است مرکز پیرامونی از شمال و غرب به سوی جنوب و شرق . از کشورهای توسعه یافته به سوی کشورهای در حال توسعه. در واقع این جریان به شدت یک سویه ، عمودی، تحقیرگر، منفیگراو سلطه جویانه است.

این جریان ، توانایی منابع خارجی را برای اجرای اقداماتی نظیر کنترل و نفوذ در کشورهای هدف بسیار افزایش داده است کشورهای در حال توسعه معتقدند جریان آزاد اطلاعات، آنها را در یک رقابت نابرابر و بی فایده با دولت های دیگر و شرکتهای خارجی و چند ملیتی قرار می دهد و با تهدید ثبات جامعه از لحاظ فرهنگی ، ناامنی فزاینده ای بر این کشورها تحمیل میکند. فرو ریختن مرزهای فرهنگی کشورهای هدف، در برابر فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباطی تأثیراتی شگرف بر امنیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این کشورها داشته است و تلاش های انفرادی کشورهایی نظیر کانادا و فرانسه وجهت گیری های جمعی اتحادیه های بین المللی نظیر جنبش غیر متعهدها و سازمان کنفرانس اسلامی در برابر سلطه جویی ارتباطی برخی کشورها که در یونسکو نیز بازتاب پردامنه ای داشته است ، نشانه نگرانی این دولت هاست.

جمع بندی

جریان یک سویه انتقال اطلاعات و تولید محتوا از سوی دنیای غرب و کشورها معدود موجب شده فرهنگ و سبک زندگی سایر کشور ها در معرض خطر نفوذ قرار گیرد . استفاده از ظرفیت آموزشی اینترنت و فضای مجازی در قالب آموزش های مجازی می تواند راه حلی برای ارتقاء سطح دانش و مهارت کاربران و مصون سازی آنها در برابر این هجوم سیل آسا باشد.

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت ضرورت توجه همزمان به آموزش و توسعه اینترنت

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟