خانواده و اینترنتمقالات

شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم | خانواده و فضای مجازی

شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم

بازدیدها: 51

شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم

شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم – همه ی ماقبول داریم در دنیای امروز که بخش مهمی از ارتباطات از طریق اینترنت و گوشی های همراه انجام می شود انسانها از هم خیلی دور شده اند ، بنابراین بهتر است در مناسبت هایی مثل شب یلدا که فرصتی پیدا می شود که در کنار هم باشیم از فضای مجازی دور شده و دلهایمان را به هم نزدیک کنیم و از در کنار هم بودن لذت ببریم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی شهر مینو در چند سال اخیر کمپین های مختلفی توسط مردم در سرتاسر کشور با نام های مختلفی همچون «یلدای بدون موبایل» یا «یلدای بدون اینترنت» برای اعتراض به استفاده بی رویه و بیش از حد از فضای مجازی در محفل های دوستانه و خودمانی راه افتاده . هدف از اجرای این طرح های خودجوش این است که شاید دورهمی های خانوادگی شب یلدا اثری از سرهای فرورفته در گوشی نباشد! و حال و هوای میهمانی ها مثل چند سال گذشته پر از شادی های جذاب و گفتن خاطرات توسط بزگتر ها و انتقال تجارب از قدیمی ها شود.

در چند سال اخیر معضل بزرگی که گریبان گیر مردم به خصوص جوانان شده است بحث همیشه آنلاین بودن می باشد و حسابی صدای اهل خانه به خصوص پدر و مادر ها را درآورده است. این قضیه‌ تا جایی پیش رفته که این ابزار ها در مهمانی‌‌ها هم بی‌خیال جمع های خانوادگی نمی‌شوند حتی پدر بزرگ و مادربزرگ ها احساس غریبی در مهمانی های پر از موبایل میکنند.

امسال مثل سال های گذشته کانال های تلگرامی پر مخاطب با جامعه ی آماری تقریبی بیش از ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ عضو مثل کانال تلگرامی«گیزمیز» یا کانال تلگرامی«بدندید» در این کمپین ها شرکت کرده و شب یلدا را به عنوان ایام تعطیل کانال معرفی کرده اند .

در این ایام وقتی در فضای مجازی به گشت و گذار میپردازم با هشتک های مختلفی مثل «#یلدای_بدون_اینترنت» و «#یلدای_بدون_موبایل» و «#یلدای_بدون_وایفای» و … مواجه میشوم . البته مشکل فقط فضای مجازی نیست بلکه بعضی از خانواده ها درگیر تلوزیون یا حتی کنسول های بازی هم هستند .

خوب است به چند آسیب فضای مجازی اشاره کنیم :

این فضا در مقابل مزایای فراوانی که دارد شامل آسیب هم میشود اما در صورت استفاده بی رویه و بدون آگاهی.

از لحاظ آسیب های اجتماعی و فرهنگی میتوان به این موضوع اشاره کرد که درسال ۱۹۹۵، روان شناسی به نام گلدبرگ، اعتیاد جدیدی به نام اعتیاد به اینترنت را کشف کرد.این اعتیاد به سرعت رو به گسترش بود و هر روز افراد جدیدی را به کام خود می کشید .گاهی مشاهده می شودکه افراد یا فرزندان ما چنان در اتاق های گفتگو غرق می شوند که حتی زمان صرف ناهار یا شام را فراموش می کنند.این ها علائمی شبیه الکلی ها یامعتادان به مواد مخدر دارند.

بسیاری از آن ها از بی خوابی رنج می برند ، خسته اند، روابطشان با اطرافیان و جامعه به حداقل می رسد و بیشتر حالت عصبی دارند. کمرنگ شدن و از بین رفتن رابطه عاطفی کاربر با اعضای خانواده و تبدیل آن به رابطه ای سرد مسالمت آمیز که در این شبها به وضوح دیده میشود از دیگر اثرات نامطلوب اعتیاد به اینترنت است.

بعضی از کارشناسان فضای مجازی نظراتی همچون موارد زیر دارند :

ضررهای اخلاقی وجسمی تلفن همراه برای کودکان غیر قابل انکار است.

بسیاری از فیلم های غیر اخلاقی وپیام های نامناسب، ازطریق تلفن همراه بین کودکان پخش می شود.

دسترسی آسان به سایت های غیر اخلاقی از طریق تلفن همراه مشکل دیگری دارد که والدین با آن روبه رو هستند.

“دکتر شمسیان متخصص اطفال” معتقد است: “کودکان به دلیل قرار داشتن درسن رشد و باتوجه به ارگانیسم بدن،هنگام نزدیکی به گوشی تلفن همراه درمعرض خطر بیشتری نسبت به سایر افراد هستند”وی می گوید “از آن جا که کودکان در حال رشد هستند ، به امواج رادیویی واکنش بیشتری نشان می دهند.”

تحقیق یک مجله انگلیسی نشان می دهد، شرکت کنندگان در تحقیق ، بعد از اختراع اسلحه، اختراع تلفن همراه را بدترین اختراع همه زمان ها می دانند.

نتایج یک بررسی پژوهشی نشان می دهد، استفاده دانش آموزان ازگوشی های تلفن همراه درمدارس موجب بروز تغییراتی در خرده فرهنگ های حاکم بر کلاس های درس می شود.

اما اگر بخواهیم به آسیب های اخلاقی این وسیله محبوب پردردسر اشاره ای کنیم این است که اینترنت زمانی خطرناک تر تلقی خواهد شد که در اتاق های گفتگو یا به اصطلاح «گروه ها ارتباطی» یا «پی وی = pv = Private  یا محرمانه » روابط عاطفی برقرار شود . در برخی موارد صدمات فراوانی به وجود می آورد. این اتاق های گفتگو که معمولا در آن ها امکان ارتباط با نام های جعلی و مجهول وجود دارد، می توانند زمینه های لازم را برای ایجاد برخی ازمفاسد اجتماعی به وجود آورند و تقریبأ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد.

به جرئت می توان گفت که خطر شبکه های اجتماعی و گروه های موجود در پیام رسان های موبایل پایه مانند تلگرام به مراتب بیشتر از سایت های غیر اخلاقی موجود در اینترنت است.

بی اطلاعی خانواده ها از این ارتباط یا نحوه استفاده نادرست این وسیله یکی از معظلات اساسی است . از آن بدتر نبود کلاس آموزشی یا فیلم و دفتر چه راهنما و … است .

سرعت در هر زمینه ای مناسب نیست به خصوص در پیشرفت این ابزارها آنهم بدون آمدن استاندارد های قانونی و دینی و فرهنگی .

حتی اگر بخواهیم در مورد حریم شخصی هم صحبت کنیم باز هم حرف برای گفتن زیاد است تا جایی که مارک الیوت زاکربرگ برنامه‌نویس رایانه و مؤسس وب‌گاه شبکه اجتماعی آنلاین فیس‌بوک در آمریکا گفت «دیگر چیزی به اسم حریم خصوصی در دنیا مفهوم ندارد» . بعد از تحقیقات مختلف متوجه شدم که اگر ما حریمی نداشته باشیم حرمت و حیا از بین خواهد رفت و اگر این موضوعات را برای یک جامعه ی پیاده کنید هر بلایی که بخواهید میتوانید روی جامعه مذکور پیاده کنید .

اگر دقت کنید فرق جنگ سخت با جنگ نرم این است که در جنگ سخت دولت با دولت میجنگد اما در جنگ نرم دولت با یک ملت میجنگد . یعنی اگر در خانه نشستید و دیدید در حین صحبت با مادر صدای خود را بلند میکنید و فریاد میزنید بدانید که در این جنگ شکار شده اید . در جنگ نرم دشمن با شما و در خانه خودتان میجنگد . اگر بین شما و پدرتان اختلافی بیاندازد جنگ را پیروز شده است . اگر رابطه سردی بین شماو خانواده تان ایجاد کند جنگ را پیروز شده است.

جنگ نرم یعنی ایجاد تردید در دلها و ذهن های یک فرد . یعنی وقتی گوشی موبایل داخل خانه نیامده است همه ی اعضای خانه خوش هستند . اما به محض ورود این ابزار و استفاده نادرست از آن مثلاگذاشتن رمز عبور برای آن باعث ایجاد شک در دل همسر یا اعضای خانواده خود میشود . فراموش نمیکنم در رابطه با این موضوع یکی از دوستانم به من مراجعه کرد و گفت : داخل تلفن همراه همسر من چه چیزی هست که وقتی من به سمت آن میروم همسرم بلافاصله از جای خود پریده و به صرعت اقدام به گرفتن موبایل میکند .

به نظر شما ارتباط بین یک دختر مجرد با یک پسر مجرد آسیب جدی برای جامعه به شمار میرود یا ارتباط یک مردن همسر دار با یک زن همسر دار دیگر ؟؟؟ هر دو آسیب هستند اما این کجا و آن کجا !!!

آسیب ها فراوان است اما  به صورت تیتر وار به چند نمونه از آنها اشاره ای میکنم :

قرار گرفتن درمعرض فرهنگ های گوناکون

آزادی های زیاد در یک دوره زمانی نسبتأ کوتاه

امکان دسترسی به اطلاعات غیر اخلاقی گوناگون از طریق اینتر نت

افزایش احساس نیاز به توجه

منحرف کردن از اهداف واقعیه

کور کردن خلاقیت

خطر انداختن حریم خصوصی

کاهش تعاملات فرد به فرد یا رو در رو

افزایش احتمال شکست رابطه با افراد

تنوع طلبی در روابط مثل زود قهر کردن و زود دوست شدن

بی خوابی در افراد

ناراحتی کلیوی

مقایسته پیوسته خود با دیگران

خطر ابتلا به افسردگی شدید

گوشه گیری

و …

در اینجا راهکارهایی که به ذهنم میرسد را برایتان خواهم گفت :

آنقدر این موضوع گسترش پیدا کرده تا جایی که وقتی وارد خانه میزبان میشویم بعد از سلام و احوال پرسی بلافاصله رمز وای فای را میپرسیم … بهتر نیست از ساعت ۱۷ روز ۳۰ آذر مودم را خاموش کنیم . کار ساده ایست فقط کافیس مودم را از پریز بکشید .

در سالهای گذشته متوجه شده اید به محض پذیرایی میزبان از میهمان با کلی التماس اعضای خانه فرد بالاخره راضی به کنار گذاشتن موبایل خود شده و شروع به پذیرایی از خود میکند . به نظر بنده یا کلا تلفن همراهی به میهمانی نبریم یا به هر دلیلی گوشی را در حالت بی صدا قرار دهیم . اما یک روش عالی هم به ذهنم خطور کرد . آن این است که جلوی درب خانه میزبان سبدی برای جمع آوری تلفن همراه گذاشته شود . چند مدت پیش در مقاله ای مطالعه میکردم که در کشور های پیشرفته غربی در بعضی از خانه ها جلوی درب خانه دقیقا مکانی مثل کمد کفش(جاکفشی) تعبیه شده و افراد به محض ورود تلفن همراه خود را آنجا میگذارند و وارد پذیرایی خانه میشوند .

چند سال گذشته خودم وارد میهمانی شدم و متوجه شدم سنین مختلف به صورت خودجوش تفکیک شده اند و هر کدام مشغول کاری هستند . برایم جالب بود وقتی نزدیک تر شدم متوجه شدم حلقه نوجوانان پسر مشغول مطالعه جوک های جدید کانال های لاین خود بودند . ناگفته نماند که اکثر جوک ها یا توهین به فرد و قومیت خاص بود یا بی مزه … گروه دختران نوجوان مشغول تماشای تصاویر دوستان خود در اینستاگرام و فیس بوک بودند . بزرگتر ها برای هم مطالب پند آموز بدون منبع میخواندند و بعضا شبهات حاصله از این ابزار را برای هم بازگو میکردند … خیلی ناراحت بودم اما چند لحظه نگذشته بود که توجه جمع دیگری نظرم را جلب کرد . بله !!! پدر بزرگها و دایی های بزرگترم . متوجه شدم از دوران ۵۰ سال پیش تعریف میکردند . از مقایسه این زمان با آن زمان . از دوره همی ها و خاطرات آن موقع . شاید باورتان نشود ولی این بزرگتر ها ساعت ها حرف برای گفتن دارند و هر چقدر گوش دهید باز هم خسته نمیشوید … امثال هر دو مادر بزرگم در قید حیات نیستند . میترسم از میهمانی خشک و خالی و یلدای به همراه اینترنت و موبایل و کلش و ….

این هم شده است گردهم آیی خانوادگی ، وسط چک کردن موبایل ها و نشان دادن تبلت ها به همدیگر، اگر بشود دور میز شام می نشینیم و از دست پخت میزبان و گرانی اقلام مصرفی و اخبار بازیگرهای مشهور حرف می زنیم؛ بعد دوباره برمی گردیم سروقت گوشی ها!

از میهمانی هم که برمی گردیم، چیزی بیشتر از همان حرف های تلگرامی نداریم که برای همدیگر بزنیم، انگار خیلی فرقی ندارد که بین دیوارهای خانه ی خودمان نشسته باشیم یا دیوارهای خانه ی فامیل، ما که به هر حال سرمان گرم گوشی های موبایل است.

این ها البته بد نیست، تکنولوژی برای آدم های تنها، برای آدم هایی که از خانواده شان دور هستند، برای آنها که خیلی در فاز داشتن رابطه های از نزدیک و صمیمی نیستند، و البته برای درون گراها، می تواند کمک کننده باشد، تکنولوژی این روزها می تواند ابزاری باشد که ما را مدام از همه ی اخبار روز مطلع نگه دارد و به ما در تصمیم گیری در مورد انتخاب هایمان کمک کند، به ما در مورد انتخاب فیلم و تئاتر و کتاب های بهتر کمک کند، و یارمان باشد که لحظه های خوبمان را با دیگران به اشتراک بگذاریم، اما قبل از همه ی این ها، لابد لازم است که ما چیزی برای به اشتراک گذاشتن داشته باشیم؛ عکسی از یک دور همی خانوادگی، یادگار وقتی که کنار بزرگ ترها از خاطره ی عروسی و عزا حرف می زدیم، اولین باری که نوزاد تازه به دنیا آمده ای را در یک جمع خانوادگی دیدیم، نشستن کنار مسافری که از یک سفر طولانی برگشته، دیدن یکی از اقوام، که چند وقتی بود حال خوشی نداشته، دست به دست کردن گل های انار و پرهای پرتقال، دور هم صبح کردن شب های سرد طولانی.

به اشتراک گذاشتن چیزها در فضای مجازی، بخش مهمی از زندگی آدم های قرن بیستم و یکم است، اما هنوز فضای واقعی وجود دارد، و هنوز فضای واقعی است که فضای مجازی را تغذیه می کند، برای این که در سال های سال بعد، چیزی داشته باشیم که روی حساب هایمان در شبکه های اجتماعی به بچه هایمان نشان بدهیم، امروز باید آن چیزها را در کنار هم بسازیم. می شود از همین شب یلدا شروع کرد؛ خیلی ها امسال تصمیم گرفته اند که این کار را بکنند و این ایده را در شبکه های مجازی به اشتراک گذاشته اند؛ فقط همین یک شب، شاید اگر اینترنت را قطع کنید، کشف کنید که خانواده تان هم آدم های جالبی هستند.

همه ی ماقبول داریم در دنیای امروز که بخش مهمی از ارتباطات از طریق اینترنت و گوشی های همراه انجام می شود انسانها از هم خیلی دور شده اند ، بنابراین بهتر است در مناسبت هایی مثل شب یلدا که فرصتی پیدا می شود که در کنار هم باشیم از فضای مجازی دور شده و دلهایمان را به هم نزدیک کنیم و از در کنار هم بودن لذت ببریم.

در آخر در فضای مجازی جستجویی انجام دادم تصاویری از کمپین ها و متن نوشته ها و بنر هایی پیدا کردم تا بگویم همه ی مردم دوست دارند که دور هم بودن را واقعی تجربه کنند بعد در فضای مجازی انتشار دهند .

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم شب یلدا شب خانواده | یلدای بدون اینترنت یا موبایل را امتحان کنیم

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟