خانواده و اینترنتمقالات

شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی | خانواده و فضای مجازی

شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی

بازدیدها: 31

شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی

شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی – شب یلدا یکی از مراسمات زیبا و کهن ایرانیان است که شاید بهانه‌ای باشد که اعضای خانواده‌ها دور هم جمع شوند و در عصری که ارتباطات به شبکه‌های مجازی ختم شده، دیداری تازه کنند.

به گزارش اخبار خمین شب یلدا یکی از مراسمات زیبا و کهن ایرانیان است که شاید بهانه‌ای باشد که اعضای خانواده‌ها دور هم جمع شوند و در عصری که ارتباطات به شبکه‌های مجازی ختم شده، دیداری تازه کنند.

آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون است که همه جنبهٔ نمادی دارند و نشانهٔ برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی ‌هستند.

معمولاً در شب یلدا رسم بر این است که صاحب‌خانه، دیوان حافظ را به بزرگتر فامیل که سواد دارد، می‌دهد، سپس هر یک از میهمانان نیت کرده و بزرگِ مجلس، این جمله را می‌گوید و تفألی به گنجینه حافظ می‌زند: «ای حافظِ شیرازی/ تو محرم هر رازی/ بر ما نظر اندازی/ قسم به قرآن مجیدی که در سینه داری…» یا هر چیزی شبیه به این.

این رسم یکی از رسوم پرطرفدار شب یلدا است که امروزه با فن‌آوری روز نیز به‌روز شده، به طوری که در بعضی خانواده‌ها به جای کتاب حافظ، از فال‌نامه، نرم‌افزار تفعل مجازی در رایانه، پایگاه‌های اینترنتی ویژه فال، نرم‌افزارهای ویژه تلفن همراه، سامانه پیام کوتاه یا پیامک و… برای انجام این رسم استفاده می‌کنند که سرگرمی ‌خوبی برای خانواده‌ها در این شب بلند است.

در شهرستان خمین نیز همچون سراسر ایران در شب یلدا دور هم جمع شده و هر کس در توان خود به خوردن انواع خوراکی‌ها و گوش دادن به صحبت‌های بزرگان می‌پردازند و همچنین تفعلی بر حافظ می‌زنند.

یکی از محاسن شب یلدا این است که این شب بهانه‌ای است برای بیان و انتقال پندها و تجربه‌های ارزشمند پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها به فرزندان و نوه‌ها و بسیاری از تعالیم اجتماعی و فرهنگی را نسل جدید می‌توانند از تجربه‌های بزرگترهای خود دریافت کنند و بیاموزند.

یکی از رسوم در شهرستان خمین در شب یلدا این است که به مناسبت فرا رسیدن شب یلدا خانواده‌هایی که تازه وصلت کرده‌اند دور هم جمع می‌شوند و خانواده داماد هدایا همراه با انواع آجیل، شیرینی و میوه‌های فصل در بسته‌های آذین‌بندی شده به خانواده عروس تقدیم می‌کنند .

در شهرستان خمین مردم معتقدند که باید خوردنی‌هایی مانند هندوانه، انار، سیب، به، انگور سر سفره چله باشد و علاوه بر این‌ها، ترشی پیاز و ترشی سیر هم در شب یلدا در خمین مرسوم است و مردم این شهرستان این میوه‌ها و خوردنی‌ها را نشانه برکت و سلامتی می‌دانند.

خشکباری مانند برگه هلو و زردآلو، انجیر خشک، سنجد و کشمش، نخودچی می‌خورند، کدو حلوایی پخته شده و گندم برشته‌، تخم هندوانه و آفتابگردان در شب یلدا استفاده می‌شوند.

در برخی مناطق خمینˈ شب یلدا معروف بهˈ شو اول زمستن ˈاست و از قدیم رسم بر این بوده است که مردم درشب یلدا مقداری برف با شیره‌ی انگور مخلوط کرده و می‌خوردند.

شب یلدا نگاهی دوباره است به آیین‌های فراموش شده‌مان که در پیچ و خم ارتباطات خارج از خانواده و در لابه لای شبکه‌های تلویزیونی گم شده است.

 

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی

شب یلدا، شبی برای پشت کردن به دیوارهای مجازی

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟