پیشگیری از جرایم اینترنتیمقالات

سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net) | خانواده و فضای مجازی

سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net)

سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net) – بات نت، مخفف روبات اینترنتی است و در واقع یک نرم افزار است که اغلب از طریق کاربری که قبلا به نصب این نرم افزار ترغیب شده است، روی کامپیوتر ها نصب می شود.

تا حالا مطالب زیادی در رابطه با نرم افزارهای مخرب و اثرات سوء آنها بر روی امنیت کامپیوتر به شما ارائه شده است. در این مقاله سعی بر این است تا یکی دیگر از نرم افزار های مخرب (بد افزار) را بررسی کنیم:

بات نت، مخفف روبات اینترنتی است و در واقع یک نرم افزار است که اغلب از طریق کاربری که قبلا به نصب این نرم افزار ترغیب شده است، روی کامپیوتر ها نصب می شود. این نرم افزار ممکن است بخشی از خود را در نرم افزارهای دیگر مثل آنتی ویروس ها جای دهد. در صورتی که در واقعیت یک نرم افزار مخرب است که به محض نصب، یک دروازه یا گیت ورودی را روی کامپیوتر شما برای ورود نرم افزارهای مخرب توسعه یافته تر، برای نصب انواع روت کیت و بات نت های دیگر فراهم می کند. بات نت ها در واقع کامپیوتر شما را برای دریافت دستورالعمل هایی از جانب یک ترمینال کنترلی ارشد که توسط صاحب بات نت کنترل می شود ، آماده می کند که این فرد همان هکر یا مجرم اینترنتی است و استفاده از کامپیوتر شمارا از شخصی که آن را آلوده کرده است، خریداری نموده است.

در حقیقت نه تنها کامپیوتر شما آلوده شده است بلکه تمام افرادی که از طریق این سیستم آلوده شده اند نیز درگیر بات نت و حمله های آن هستند، بدون آنکه حتی بدانند چنین نرم افزاری روی کامپیوترشان نصب شده است.

به طور کل می توان گفت بات نت به مجموعه ای از رایانه های آلوده گفته می شود که توسط یک رایانه آلوده تشکیل شده اند؛ به طوری که هر رایانه آلوده می تواند تعداد زیادی از کامپیوتر های دیگر را به گونه ای آلوده کند که شخص متوجه آن نشود. اغلب هکر ها تمایل دارند تا از بات نت ها استفاده کنند زیرا سیستم به آنها اجازه می دهد تا با یک حمله هدف دار، از تمام منابع کامپیوتر و منابع شبکه همه کامپیوتر های بات نت استفاده کند که به این حملات هدف دار (DDOS ) گویند.

این حمله ها بسیار خوب عمل می کنند چرا که هدف گزار این حمله ها قادر نیست تا شبکه و منابع را برای ۲۰۰۰۰ کامپیوتر که همه می خواهند در یک زمان به آن دسترسی پیدا کنند، سازماندهی کند. زمانی که سیستم با ترافیک حملات DDOS از طرف بات نت ها گرفتار شد، کاربران قانونی نمی توانند به سرور دستیابی پیدا کنند و این بسیار برای تجار و تجارت ضرر رسان است.

هکر ها همچنین با استفاده از بات نت می توانند عملیات انتقال ویروس، ارسال اسپم، سرقت و دزدی هویت و بسیاری از کارهای خلافکارانه را بدون اطلاع صاحب رایانه انجام دهند و در واقع رایانه هایی که تبدیل به بات نت شده اند، می توانند به صورت خودکار وظایفی مانند حمله به دیگر رایانه ها و سرور و آلوده کردن آنها را انجام دهند.

جالب است بدانید اکثر رایانه هایی که به این شیوه آلوده می شوند، رایانه های خانگی می باشند زیرا اکثر رایانه های خانگی و شخصی، از محافظت کمتری در برابربد افزارها برخوردارند.

چگونه تشخیص دهیم که آیا کامپیوتر ما تبدیل به بات نت شده است؟

یکی از روش ها ، بررسی سرعت سیستم شماست. اگر رایانه شما به صورت غیرعادی کند عمل می کند، ممکن است کامپیوتر شما آلوده شده باشد و شما سهواً در حال کمک به خرابکاران و مجرمان باشید.

بر اساس آخرین آماری که کسپر اسکای و سیمانتک منتشر شده است، این روزها بزرگترین خطرات در اینترنت مربوط به ویروس، اسپم و کرم نیست؛ بلکه بزرگترین خطر بات نت ها می باشند.

چگونه بات نت ها بسیار بزرگ میشوند و تعداد زیادی از کامپیوتر ها را در اختیار میگیرند؟

توسعه دهندگان بد افزار که بات نت را خلق کرده اند، از طریق برنامه های MALWARE AFFILIATE MARKETING به افرادی که می خواهند نرم افزار مخرب را روی کامپیوتر قربانیان نصب کنند پول پرداخت می کند. به این صورت که به ازای هر ۱۰۰۰ مرتبه نصب، ۲۵۰ دلار پرداخت می کنند. این افراد برای کسب درآمد از هر راهی اقدام به نصب این بد افزار روی کامپیوتر ها می کنند. مثلا آن را در لینک ها ، اسپم ها، ایمیل های تبلیغاتی و هر جایی که آنها بتوانند کاربر را به نصب آن ترغیب کنند قرار می دهند و سپس از این طریق تعداد زیادی از کامپیوتر ها را درگیر می کنند.

پس از انجام این کار، توسعه دهندگان نرم افزار، کنترل این تعداد زیاد از کامپیوتر ها را که حالا در اختیار و به نوعی برده او هستند را می فروشند و به این ترتیب بات نت یک منبع مالی پرسود و بی زحمت برای هکرها و مجرمان اینترنتی می شود.

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net) سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net) سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net) سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net) سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net) سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net) سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net) سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net) سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net) سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net) سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net) سوء استفاده از کامپیوتر های خانگی تحت عنوان بات نت (bot net)

 

مطالب مشابه

بستن