مقالاتبازی های رایانه ایکودکان

روش های کنترل استفاده کودکان از رایانه و موبایل

بازدیدها: 396

روش های کنترل استفاده کودکان از رایانه و موبایل

روش های کنترل استفاده کودکان از رایانه و موبایل – عده ای معتقدند که کامپیوتر باعث ایزوله شدن کاربر و ایجاد بیماریهایی مثل چاقی و تغییر یافت اسکلت بدن ( قوز، انحراف مهره های ستون فقرات و … ) می شود و البته جنبه های مثبت به کارگیری کامپیوتر در آموزش کودکان نیز غیرقابل انکار است : مواردی مثل دیکته، ریاضی و درک متون و خیلی از مهارتهای دیگر . همچنین تقویت مهارت حرکتی ظریف کودکان و سرعت عمل آنها با این بازیها عملی است . اما چراغ خطر مهم این است که کامپیوتر جای روابط اجتماعی کودک را بگیرد و کودک به جای پیدا کردن دوست با این وسیله ارتباط برقرار کند که این حالت حتی در کودکان فربیک هم به مراتب تقویت می شود و عملا کودک در یک حلقه معیوب قرار می گیرد به همین دلیل والدین می بایست با اتخاذ روش هایی مدت بازی کامپیوتری و استفاده کودکان از رایانه و موبایل را کنترل نماید، برخی از این روش ها عبارتند از:

روش های کنترل استفاده کودکان از رایانه و موبایل
روش های کنترل استفاده کودکان از رایانه و موبایل

۱- قبل از بازی کامپیوتری یک محدودیت زمانی مشخص را به کودک اطلاع دهید. وقت بازی که به سر آمد اگر کودک به قانون اهمیت داد او را تشویق کنید و برای تمام کردن بموقع بازی پاداش دهید. ولی اگر زمان را ندیده گرفت یا برای زمان بیشتری وارد چانه زنی شد ، به آرامی قوانین بازی را به او توضیح دهید. اگر مخالفت ادامه داشت می توانید بازی با کامپیوتر را به عنوان نتیجه قانون شکنی ، برای مدت محدودی متوقف کنید ، مثلا زمان بازی فردای کودک را بگیرید.

۲- برای این اعتراص کودک که ” الان من وسط بازی ام . اینجا جای خیلی حساس بازی است و … ” راه حلی بیندیشید . اغلب بازی های کامپیوتری ، قابلیت ذخیره سازی بازی را دارند . بنابراین ، بدون خراب شدن بازی، کودک قادر است وسط بازی هم، همه چیز را دست نخورده برای نوبت بعدی ذخیره کند . شاید لازم باشد که این ذخیره سازی را به او یاد بدهید.

۳- چند سرگرمی دیگر برای وقتی که “زمان بازی تمام شده است ” برای کودک در نظر بگیرید . مثل کمک در آشپزی به مامان یا کتاب خواندن با بابا یا مامان ، نقاشی کشیدن و …این کار به انحراف توجه او از بازی کمک می کند و راحت تر دست از کامپیوتر می کشد.

۴- به او بگویید قبل از بازی کامپیوتری باید همه کارهایش مثل جمع کردن اتاق و اسباب بازیهایش را انجام داده باشد . یا مثلا قبل از برنامه تلویزیون مورد علاقه باید این کارها انجام شده باشد.

۵- از قرار دادن کامپیوتر در اتاق کودک و هرجائی که او بتواند دور از چشم شما به بازی مشغول شود ، خودداری کنید . بطور کلی بهتر است که کامپیوتر در محلی که جنبه عمومی تر دارد مثل اتاق نشمین قرار داده شود و جلوی آن نیز امکان نشستن برای دو تا سه نفر فراهم آید تا هم کاربرد این وسیله زیر نظر باشد و هم بعنوان یک وسیله، به اجتماعی شدن کودک کمک کند.

۶- زودتر از موعد سنی مقرر برای فرزندتان موبایل تهیه نکنید و به تناسب امکانات تلفن همراه با سن و سطح توانایی ذهنی او توجه کنید چراکه بسیاری از قابلیت های تلفن های پیشرفته برای سن کودکان مفید نخواهد بود

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟