مقالاتپیشگیری از جرایم اینترنتیسواد رسانه ایمقالات آموزشی

راه های پیشگیری از دریافت هرزنامه

بازدیدها: 347

راه های پیشگیری از دریافت هرزنامه

راه های پیشگیری از دریافت هرزنامه – اولین گام برای ارسال هرزنامه در اختیار داشتن آدرس های معتبری است که بتوان به آنها هرزنامه ارسال نمود. برای ارسال هرزنامه تنها به آدرس پست الکترونیک نیاز است، لذا اصلی‌ترین راه‌ مقابله با مخاطرات ارسال هرزنامه، افشا نشدن آدرس پست الکترونیک است.

راه های پیشگیری از دریافت هرزنامه
راه های پیشگیری از دریافت هرزنامه

برای جمع‌آوری آدرس‌های پست الکترونیک راه‌های مختلفی وجود دارد، ارسال کنندگان هرزنامه با استفاده از روش های مختلف اقدام به جمع آوری میلیون‌ها آدرس پست الکترونیکی معتبر می نمایند، که این راه ها عبارتند از:

 • اولین منبع جمع‌آوری آدرس‌های پست الکترونیکی، گروه‌های خبری و اتاق‌های گفتگوی اینترنتی است.
 • منبع بعدی برای جمع‌آوری آدرس‌های پست الکترونیکی، وب و موتورهای جستجو هستند.
 • بزرگترین و متداولترین منبع تامین‌کننده آدرس‌های نامه‌های الکترونیکی، جستجو بر حسب کلید واژه «دیکشنری»، مربوط به سرویس‌دهنده پست الکترونیکی شرکت‌های عظیم خدمات اینترنتی و پست الکترونیکی نظیر MSN، AOL و یاHotmail است.

راه های پیشگیری از دریافت هرزنامه

از آنجا که همواره این امکان وجود دارد که روش های تشخیص و مقابله با هرزنامه توسط سرویس دهندگان پست الکترونیک با شکست مواجه شود لذا کاربران و ارائه دهندگان خدمات پست الکترونیک می توانند با رعایت مجموعه ای از کارها تا حد زیادی از ورود هرزنامه جلوگیری کنند که در زیر به این راه ها اشاره می شود:

راه های پیشگیری از دریافت هرزنامه
راه های پیشگیری از دریافت هرزنامه
 • وقتی فرمی را در یک وب سایت پر می‌کنید، به مواردی که منجر به ارسال نامه‌های ناخواسته از طرف سایت برای شما می‌شود توجه کنید. این موارد اغلب به صورت پیش فرض فعال هستند که لازم است آن‌ها را غیرفعال کنید.
 • آدرس ایمیل خود را فقط به افراد مورد اعتماد بدهید.
 • از یک یا دو آدرس اضافه بر آدرس اصلی خود استفاده کنید. اگر برای ثبت نام در سایت‌ها یا استفاده از آن‌ها ناگزیر به دادن آدرس ایمیل خود هستید، از آدرس پست الکترونیک خود در دانشگاه استفاده نکنید. یک یا دو آدرس ایمیل اضافی در سرورهای عمومی مانند یاهو داشته باشید و از آن‌ها برای چنین منظورهایی استفاده کنید. در این صورت هرزنامه ها به آدرس‌های غیر اصلی شما ارسال خواهند شد.
 • سعی کنید آدرس ایمیل خود را در اختیار وب سایت‌ها، گروه‌های خبری یا تالارهای گفتگوی اینترنتی نگذارید. ارسال‌کننده‌های هرزنامه معمولاً از نرم‌افزارهای خاص برای جمع‌آوری آدرس‌های ایمیل در این محل‌ها استفاده می‌کنند. در صورت قراردادن آدرس خود بر روی وب سایت، به جای @ از [at] استفاده کنید. برای مثالuser@mit.edu را به صورت user[at]mit.edu یا شکل‌های دیگر بنویسید تا جمع‌آوری نرم‌افزاری آدرس‌های email شما از صفحات وب برای مقاصد سوء امکان‌پذیر نباشد.
 • وقتی یک نامه را برای چند نفر ارسال می‌کنید، از “BCC” استفاده کنید. با استفاده از “BCC” آدرس ایمیل دریافت‌کننده‌ها را از یکدیگر پنهان می‌کنید. اگر همه آدرس‌ها را در قسمت “To” قرار دهید، این امکان را به فرستنده‌های هرزنامه می‌دهید که یکباره به چندین آدرس معتبر برای ارسال ایمیل‌های نا خواسته دسترسی پیدا کنند.
 • هیچگاه پاسخ هرزنامه‌ها را ندهید یا روی لینک‌های معرفی شده در آن‌ها کلیک نکنید. وقتی جواب یک هرزنامه را می‌دهید، حتی اگر می‌خواهید از عضویت در لینکی که هرزنامه می‌فرستد و به دلیلی در آن عضو شده‌اید، خارج شوید، ندانسته آدرس ایمیل خود را به عنوان آدرس مجاز و معتبر معرفی کرده‌اید و باعث تشویق ارسال‌کننده‌های هرزنامه به ارسال نامه‌های ناخواسته به خود شده‌اید.
 • از ویژگی پیش‌نمایش[۹] در نمایش‌دهنده ایمیل خود استفاده نکنید. بسیاری از ارسال‌کننده‌های هرزنامه، حتی وقتی نامه الکترونیکی باز نشده باشد، با استفاده از ویژگی پیش نمایش می‌توانند پیغام نمایش داده شده را ردیابی کنند. استفاده از امکان پیش نمایش در حقیقت به نوعی بازکردن ایمیل است و به ارسال‌کننده هرزنامه این امکان را می‌دهد که از دریافت هرزنامه‌اش توسط شما با خبر شود؛ بنابراین سعی کنید بدون استفاده از این امکان و فقط بر اساس موضوع نامه، نا‌خواسته بودن آن را تشخیص دهید.
 • اگر نسبت به هرزنامه بودن یک نامه الکترونیکی مشکوک شدید، آن را باز نکرده و از بین ببرید. بیشتر هرزنامه‌ها صرفا نقش مزاحمت دارند ولی بعضی از آن‌ها ممکن است حاوی بعضی از انواع ویروس‌های کامپیوتری باشند. با بازشدن این نامه‌ها احتمال دارد کامپیوتر شما آسیب جدی ببیند. لذا در صورتی که از روی موضوع یا آدرس فرستنده متوجه هرزنامه‌بودن آن شدید، بدون بازکردن نامه آن را پاک کنید.
 • ایجاد سامانه های پست الکترونیک امن داخلی با بهره گیری از سیستم احزار هویت حقیقی برای استفاده کاربران در فعالیت های حقوقی
 • استفاده از سامانه هایی که خدمات پست الکترونیک را با استفاده از ابزارهای پالایش هرزنامه محافظت می نمایند.

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟