سواد رسانه ایمقالات

رابطه سواد رسانه‌ای با حفظ امنیت خانواده در فضای مجازی

رابطه سواد رسانه‌ای با حفظ امنیت خانواده در فضای مجازی

رابطه سواد رسانه‌ای با حفظ امنیت خانواده در فضای مجازی – یادگیری راه‌کارها و روش‌های حفظ امنیت خانواده در فضای مجازی امری بسیار مهم و ضروری در زندگی دیجیتال امروز است. بخش زیادی از این راه¬کارها در قالب مهارت‌های سواد رسانه‌ای قابل درک و مفهم هستند و در صورتی‌که خانواده‌ها به مفهوم سواد رسانه‌ای و نقش آن در امنیت خانواده توجه کنند بسیاری از مشکلات اجتماعی ناشی از بروز جرایم و آسیب‌های اجتماعی مرتفع خواهند‌شد. به طور کلی امنیت کاربران و خانواده در فضای مجازی به دو روش فنی و ارتقاء مهارت کاربران تأمین می‌شود.

الف- ارتباط سواد رسانه‌ای با کاهش جرم در فضای مجازی

سوادرسانه‌ای به شیوه تعامل انسان با رسانه و نقش تفکر در مواجهه با حجم زیادی از داده و محیط‌های متنوع رسانه‌ای می‌پردازد. برخورداری از سواد رسانه‌ای و درک درست و علمی از مهارت‌ها و دانش مورد نیاز برای استفاده از فضای مجازی، نقش به سزایی در کاهش جرایم و آسیب‌های ناشی از آن دارد.

در ادامه نمونه‌هایی از نقش ارتباط سواد رسانه‌ای در پیشگیری از بروز جرم در فضای مجازی را بیان می‌کنیم:
۱- چنانچه کاربری اطلاعات شخصی خود شامل شماره شناسنامه و کد ملی خود را بنا به تقاضای یکی از دوستان بر روی یک شبکه اجتماعی قرار دهد، این فرصت را به سایر کاربران داده تا بتوانند این اطلاعات مهم را به دست بیاورد و کاربر را در معرض نا امنی قرار دهد.

۲- در برخی مواقع سؤالاتی در وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود که کاربران نباید به راحتی به آنها پاسخ دهند. کاربران دارای سواد رسانه‌ای و مهارت در مواجهه با این پرسشنامه‌ها در مورد تبعات پاسخ می¬اندیشند تا مبادا اطلاعات کاربر در این پرسشنامه که معلوم نیست واقعی یا جعلی هستند در آینده مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

۳- انتخاب درست نرم افزارهای امنیتی مناسب نیز بخشی از دانش و مهارت‌های کاربر برای حفظ امنیت خانواده در فضای مجازی است. چراکه انتخاب درست و دقیق یک آنتی ویروس معتبر و دارای پشتیبانی کامل در مقایسه با یک آنتی ویروس تقلبی باعث می‌شود کاربر و اعضاء خانواده تا بخش زیادی از حملات و بدافزار در امان بمانند و اطلاعات مهم آنها حفظ شود.

۴- انتخاب درست و مناسب رژیم مصرف رسانه و نوع محتوای قابل دریافت برای خانواده و به خصوص کودکان نقش بسیار مؤثری بر سلامت و امنیت اعضاء خانواده در اینترنت دارد.

۵- آشنایی با ابزارهای کنترل والدین و تنظیمات امنیتی تلفن همراه و رایانه نیز یکی از موضوعات مرتبط با سواد رسانه‌ای است که تأثیر بسیاری بر سلامت و امنیت خانواده در اینترنت دارد.

ب- روش فنی

در این روش از راهکارهای فنی یا آنچه به آن امنیت فنی گفته، استفاده می‌گردد، البته مسئله امنیت فنی خدمات و راه کارهای آن چندان در اختیار کاربران نیست، بلکه این متخصصان شبکه و امنیت هستند که وظیفه دارند خدمات و نرم‌افزارهای خود را طوری امن کنند که احتمال وقوع مخاطرات و تهدیدات را کاهش‌دهند، اقداماتی مانند افزایش امنیت صندوق‌های رایانامه، افزایش امنیت سایت‌ها، وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی و بستن راه نفوذ هکرها و مجرمین سایبری.

سواد رسانه‌ای کاربران و آگاهی از نقش توجه آن در امنیت کاربران می‌تواند به شکل‌های مختلفی ظهور و بروز کند. یکی از مهمترین آثار این موضوع این است که خانواده‌ها با اهمیت‌دادن به موضوع امنیت از نرم‌افزارها و خدماتی استفاده‌کنند که به امنیت کاربران توجه دارند، این کار موجب می‌شود خانواده‌ها از وقوع جرایم فضای مجازی و آسیب‌های احتمالی آن تا حدود زیادی پیشگیری کنند.

کاربران می‌توانند با توجه به نکات زیر در خصوص امنیت محصولات اطلاع کسب کنند:

• توجه به گواهی‌نامه‌های امنیتی که ارائه دهنده خدمات کسب نموده‌است.

• بررسی میزان توجه ارائه دهندگان خدمات به مقوله امنیت در تبلیغات و اهداف تجاری.

• بررسی سطح دسترسی‌هایی که یک نرم افزار برای شروع به کار نیاز دارد. به طور مثال تعداد دسترسی‌هایی که پیام‌رسان وایبر برای نصب بر روی گوشی کاربر می‌خواهد تقریبا دو برابر نرم افزار لاین است.

رابطه سواد رسانه‌ای با حفظ امنیت خانواده
رابطه سواد رسانه‌ای با حفظ امنیت خانواده

ج- ارتقاء مهارت کاربران

اما مهم‌ترین عامل ارتقاء امنیت کاربران و خانواده در فضای مجازی افزایش مهارت خود کاربران در استفاده از فضای مجازی است. سواد رسانه‌ای کاربران نقشی بسیار اساسی در کاهش آسیب‌های فضای مجازی و افزایش امنیت و ایمنی کاربران دارد، چراکه کاربران با مهارت و سواد رسانه‌ای بیشتر می‌توانند امنیت بیشتری در فضای مجازی داشته‌باشند.

کاربران دارای مهارت از دانایی بیشتری هنگام حضور در شبکه‌های اجتماعی و مرور وب سایت‌ها برخوردار هستند و در انتشار مطالب و محتوا در فضای مجازی دقت و وسواس بیشتری به کار می‌برند.

نتیجه‌گیری

آشنایی کاربران و به خصوص خانواده‌ها با مهارت‌ها و دانش مرتبط با سواد رسانه‌ای به ویژه بخش مرتبط با امنیت فضای مجازی زمینه‌ساز پیشگیری از جرایم فضای مجازی و افزایش ایمنی خانواده در این فضا می‌شود. مهارت‌های فنی و مهارتی امنیت در فضای مجازی به کاربر کمک می‌کند تا بتواند یک سامانه یا خدمت امن را شناسایی کند و از آنها به صورت صحیح و با پرهیز از رفتارها پر خطر امنیتی بهره‌برداری نماید.

تهیه شده در گروه مجتوای درسا: علی محمد رجبی

 

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

رابطه سواد رسانه‌ای با حفظ امنیت خانواده ,رابطه سواد رسانه‌ای با حفظ امنیت خانواده

مطالب مشابه

بستن