سلامت در اینترنتمقالات

در فضای مجازی مراقب جسم تان باشید | خانواده و فضای مجازی

در فضای مجازی مراقب جسم تان باشید

بازدیدها: 96

در فضای مجازی مراقب جسم تان باشید

در فضای مجازی مراقب جسم تان باشید – استفاده بیش از حد و اعتیاد آور از فضای مجازی، بیماری های جسمی متعددی را به همراه خواهد داشت که در صورت بی توجهی ممکن است به آسیب های جدی ختم شود.

به گزارش نکته آنلاین، امروزه استفاده از اینترنت در بین بسیاری از مردم اپیدمی شده و فضای مجازی به بخش لاینفک زندگی تبدیل شده است.

اینترنت، تلگرام، فیس بوک، اینستا گرام، بازی های رایانه ای و … دنیایی متفاوتی برای کاربران ایجاد نموده که به واسطه جذابیت و سرعت انتقال در اطلاعات و  … با استقبال گسترده در کشور مواجه شده است.

در فضای مجازی مراقب جسم تان باشید

فضای مجازی بخش ها و آیتم های مختلفی را شامل می شود که هر کدام از آنها برای پاسخ به نیازی مشخص طراحی و ساخته شده که متاسفانه در ایران به طور افراطی مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده بیش از حد از فضای مجازی در کشور، کم کم بحران زا شده به طوری که میلیون ها ایرانی در طول شبانه روز ، ساعت های متوالی و بدون هیچ گونه ضرورتی در این فضا به کشت و گذار می پردازند.

در حال حاضر استفاده از دنیای مجازی به تفریح قالب کاربران به خصوص جوانان تبدیل شده و نشانه های اعتیاد در بسیاری از آنها کاملا نمایان است.

اعتیاد به اینترنت گذشته از تغییر رفتار اجتماعی مردم، آسیب های جدی بر روح و جسم افراد می گذارد که در صورت بی توجهی می تواند اثرات مخربی به دنبال داشته باشد.

در این فرصت به بخشی از بیماری های جسمی که در اثر اعتیاد به اینترنت  به وجود می آید اشاره خواهیم کرد.

بیماری های چشمی؛ یکی از شایعترین بیماری ها، تنبلی و مشکلات چشمی است. وقتی که زمان زیادی به صفحه مانیتور رایانه یا تلفن همراه خیره شوید احساس خستگی، سوزش، درد و خواب آلودگی می کنید که ناشی از اشعه های صفحه مانیتور است.

معمولا این مشکل از سوی کاربران جدی گرفته نمی شود و بعد از مدتی مجددا به کار خود ادامه می دهند در حالی که تکرار مدام این کار باعث ضعیف شدن و آسیب های دیگر به چشم می شود.

سردرد؛ یکی دیگر از بیماری های ناشی از اعتیاد به اینترنت است. گاهی اوقات به دلیل  کشیدگی عضله ی گردن یا چشم احساس سر درد به سراغ مان می آید.

برخی از سر درد ها ناشی از استرس است که معمولا بر اثر انتظار دریافت اطلاعات و کندی بارگذاری صفحات، خرابی رایانه و امثال آن ها، میتواند باعث این نوع سردرد شود.

کمر درد؛ نیز از دیگر آفات زیاد نشستن و مشغول فضای مجازی شدن است. نشستن نادرست پشت رایانه به ویژه اگر با چاقی، کمبود ورزش و تحرک و سیگار کشیدن همراه باشد به درد پشت و کمر منجر می شود.

منشا این درد معمولاً عضلات، اعصاب، استخوانها و مفاصل در ستون فقرات است. نشستن نادرست و برای ساعت های طولانی پشت رایانه، این درد را تشدید میکند به خصوص اینکه صندلی های مورد استفاده در ایران معمولا استاندارد نیستند.

مشکلات قلبی و عروقی؛ بر اثر بی تحرکی و عدم فعالیت تهدید دیگری است که اعتیاد به اینترنت به وجود می آید.

به طور کلی میزان فعالیت روزانه ایرانی ها پایین تر از سطح استاندارد است و استفاده از اینترنت این موضوع را دامن می زند.

کم تحرکی، مشکلات قلبی و عروقی را افزایش داده و احتمال سکته قلبی را بالا می برد و در صورت اعتیاد حاد به اینترنت، آسیب های جدی در کمین قلب ما خواهد بود.

در فضای مجازی مراقب جسم تان باشید

آرتروز گردن؛ نشستن نامناسب باعث آرتروز گردن می شود. به گفته پزشکان سر هر روز بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بار حرکت می کند و در موقعیت های مختلف قرار می گیرد.

نشستن های نامناسب به گونه ای که گردن رو به جلو باشد و شانه ها حالت افتادگی دائم داشته باشند، به گردن فشار زیادی می آورد و باعث گردن دردهای طولانی مدت می شود که معمولا در هنگام استفاده از رایانه این حالت برای کاربران به وجود می آید.

آنچه که گفته شد تنها بخشی از مشکلات و آسیب های جسمی است که بر اثر استفاده بی حد و اندازه از اینترنت و فضای مجازی ناشی می شود.

آسیب های روحی و روانی نیز اثرات به مراتب خطرناک تری به دنبال دارد که نیاز است به طور مجزا به آن پرداخته شود.

اگر به دنبال زندگی سالم و با نشاطی هستیم باید بتوانیم از فضای مجازی به درستی استفاده کنیم و با برنامه ریزی فقط بخشی از وقتمان را در طول شبانه روز به استفاده از اینترنت اختصاص دهیم.

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

 

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟