خانواده و اینترنتفعالیت هامقالات

خانواده ها قربانی مستقیم فضای مجازی | گزارش شرکت در همایش فضای مجازی پاک – قم اسفند ۹۵

بازدیدها: 419

خانواده ها قربانی مستقیم فضای مجازی | گزارش شرکت در همایش فضای مجازی پاک – قم اسفند ۹۵

خانواده ها قربانی مستقیم فضای مجازی – مدیر وب سایت خانواده و اینترنت گفت: خانواده قربانی مستقیم فضای مجازی است و علت آن، نداشتن سواد رسانه ای در فضای مجازی است.

خانواده ها قربانی مستقیم فضای مجازی | گزارش شرکت در همایش فضای مجازی پاک – قم اسفند ۹۵

خانواده ها قربانی مستقیم فضای مجازی – مدیر وب سایت خانواده و اینترنت گفت: خانواده قربانی مستقیم فضای مجازی است و علت آن، نداشتن سواد رسانه ای در فضای مجازی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، علی محمد رجبی در کارگاه «سواد رسانه در تحقق فضای مجازی» که به همت معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: مخاطب شناسی در تولید محتوا تأثیر مهمی دارد؛ دغدغه مند های رسانه می توانند با یک برنامه ریزی به نقطه موفقیت آمیزی برسند و اگر بتوانیم حجم زیادی از تشکل های کوچک را در سراسر کشور صورت دهیم و شبکه سازی ها را ایجاد کنیم، قطعا موفق خواهیم شد.

وی گفت: اگر هر کدام از ما به عنوان فعال رسانه ای رسالت خود را انجام دهیم، قطعا می توانیم به محتوای نامناسب غلبه کنیم؛ فضای مجازی دارای دو زیر ساخت ابزاری(اینترنت و شبکه های مجازی) و محتوا است که اگر بتوانیم با تولید حجم زیاد محتوا مناسب وارد این فضا شویم، میزان مواجهه کاربر را با محتوای سالم افزایش داده ایم.

مدیر وب سایت خانواده و اینترنت تصریح کرد: شبکه های مجازی علی رغم این که مسافت ها و زمان ها را از میان برده، اگر مخاطب شما را یک بار ببیند و بیشناسد، ماندگاری بیشتری خواهد داشت؛ نگرانی این که حجم محتوا کم است را با افزایش تأمل مخاطب روی محتوایمان بیشتر کنیم.

وی افزود: وقتی که زمان را با مطلب خوب پر کنید، مخاطب شما دیگر به دنبال سایر مطالب نخواهد رفت و بخشی از مصون سازی است که می تواند به ما در راستای ایمنی خانواده و فرزندانمان کمک کند؛ نهادهای مؤثر در تربیت از خانواده، مدرسه، اجتماع و رسانه تشکیل شده است.

وی گفت: در خانواده ها افراد نمی تواند از موبایل هایشان جدا شوند؛ امر موجب شده احتمال خواب شبانه کمتر از هشت ساعت در نوجوانانی که دست کم روزی دو ساعت با تلفن صحبت می کردند، در قیاس با نوجوانانی که مدت زمان کمتری را صرف این کار می کردند، بیش از سه برابر بود – و استفاده روزی ۲ ساعت از شبکه های اجتماعی اختلال خواب را دو برابر می کند – این موضوع زمینه ساز اختلالات رشد، افسردگی، اختلال در تفکر و یادگیری می شود (مجله Sleep Health آمریکا (۲۰۰۹))

نتایج تحقیقی که در دانشگاه پیتزبورگ آمریکا انجام شده و در نشریه طب پیشگیری این کشور به چاپ رسیده، نشان می‌دهد احتمال انزوای اجتماعی در جوانانی که بیش از هفته‌ای ۵۸ بار به شبکه‌های اجتماعی سر می‌زنند بسیار بیشتر از کسانی که وقت کمی را در این شبکه‌ها صرف می‌کنند – بی بی سی اسفند ۹۵ –

مدیر وب سایت خانواده و اینترنت تصریح کرد: شبکه های مجازی ۱۳ درصد عامل مستقیم در طلاق بوده است؛ خانواده قربانی مستقیم فضای مجازی است و علت آن، نداشتن سواد رسانه ای در فضای مجازی است.

وی افزود: آسیب هایی که از سوی فضای مجازی کودکان و نوجوان را در تهدید می کند، عبارت اند از: تأثیرپذیری از بازی های رایانه ای، زورگویی سایبری، درندگان سایبری، ارسال محتوای جنسی، سرقت اطلاعات و مواجهه ناخواسته با محتوای مستهجن.

رجبی اظهار داشت: دانشمندان مرکز ملی اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر در دانشگاه کلمبیا با تحقیق بر روی بیش از ۲۰۰۰ نوجوان بین ۱۲ تا ۱۷ سال دریافتند، آنهایی که روزانه مدتی را در شبکه های اجتماعی اینترنتی می گذرانند ۵ برابر بیش تر از افراد دیگر احتمال روی آوردن به اعتیاد دارند، همچنین این افراد ۳ برابر بیشتر از دیگران احتمال مصرف الکل دارند و احتمال سیگاری شدن این افراد هم ۲ برابر ببیشتر از بقیه است.

مدیر وب سایت خانواده و اینترنت خاطرنشان کرد: اعلام خطر، ارتقاء دانش(نهضت سواد رسانه ای)، افزایش مهارت، کنترل ابزاری و نظارت راهکارهای پیشگری مقابله با تأثیرات فضای مجازی هستند.

منبع:خبرگزاری رسا

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

خانواده ها قربانی مستقیم فضای مجازی خانواده ها قربانی مستقیم فضای مجازی خانواده ها قربانی مستقیم فضای مجازی خانواده ها قربانی مستقیم فضای مجازی خانواده ها قربانی مستقیم فضای مجازی خانواده ها قربانی مستقیم فضای مجازی خانواده ها قربانی مستقیم فضای مجازی خانواده ها قربانی مستقیم فضای مجازی

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

بستن