شبکه های اجتماعیمقالاتمقالات آموزشیمقالات علمی

حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی

حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی

حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی یکی از مهارت های مهمی است که کاربران می بایست از آن اطلاع داشته باشند. بعضی از افراد بدون هیچگونه توجهی هر چیزی را به اشتراک میگذارند . حالا فیسبوک ، توییتر، گوگل پلاس و یا هر شبکه اجتماعی دیگری ، فرق ندارد . مهم اینست که همه زندگی تان را در معرض دید بعضی از افراد که واقعا آنها را نمیشناسید ، نگذارید . حتی شناختن این افراد هم دلیل خوبی برای این بی دقتی ها نیست . ما در فیسبوک دوستان زیادی داریم ولی همه آنها را به صورت کامل و دقیق نمیشناسیم. همه دوستی های فیسبوکی بر اساس یک دیدن و یا احوالپرسی شکل نمیگیرند . بعضی از دوستی ها به خاطر علایق مشترک هستند . به عنوان مثال من طرفدار تیم ریال مادرید هستم و در صفحه هواداران این تیم عضو میشوم . به خاطر بعضی کامنت ها و پست هایی که ارسال میکنم و بعضی ها خوششان می آید ، درخواست دوستی برای من میفرستند و من هم قبول میکنم . در حالی که هیچ شناختی از طرف مقابل ندارم و فقط به خاطر علایق مشترکمان این دوستی شکل میگیرد . در اینجا من از طرف مقابل فقط یک چیز را میدانم : او طرفدار تیم ریال مادرید است ، فقط همین ! از کجا بدانم که این فرد قصد سو استفاده از اطلاعات من را ندارد ؟؟؟ مطمنا شما هم متقاعد شده اید که هر چیزی را نباید در شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و سایرین به اشتراک گذاشت . پس با ما همراه باشید تا مواردی برای شما یاد آوری کنیم که نباید آنها را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید . شاید مواردی که ما به آنها اشاره میکنیم یک نکته از هزاران باشد.

۱ میخواهم به مسافرت بروم

گفتن این مورد که میخواهید به مسافرت و یا یک سفر رسمی چند روزه بروید به خودی خود مشکلی ندارد ولی ذکر کوچکترین جزئیات در مورد مسافرتتان مشکل آفرین است . مثلا اینکه روز شنبه همین هفته و حدود ساعت ۲ بعد از ظهر به مسافرت میروم . واقعا دلیلی ندارد که این مورد را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید . اگر هم قصد دارید به دوستان نزدیکتان خبر دهید ، میتوانید از پیام خصوصی ، ایمیل و یا حتی تلفن استفاده کنید . حتی روش سوم به نظر من امنیت بیشتری دارد . چون میشود این احتمال را داد که حساب فیسبوک و ایمیل شما هک شده باشد و افراد دیگری به پیام های شما دسترسی دارند . اما اگر قصد دارید به سایرین بگویید که به سفر کاری می روید. حداقل زمان دقیق آن را مشخص نکنید . رعایت کردن این مورد بخاطر داشتن یک سفر مصون ضروری است دستگیری سه جوان امریکایی  نمونه یی از این مورد است.

حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی
حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی

۲- از اشتراک گذاری تصاویر شخص تان تا حد امکان خودداری کنید

نمیخواهم بگویم که هیچگاه تصاویر شخصیتان را به اشتراک نگذارید ؛ اما تا جایی که برایتان ممکن است از انجام این کار صرف نظر کنید یا حداقل کمتر این کار را انجام دهید . افرادی را سراغ داریم که بیش از۲۰۰۰ عدد از تصاویر خود را در معرض دید همگان گذاشته اند . برخی از افراد حتی عکس های خصوص خود را نیز به اشتراک میگذارند. شاید سوال کنید که چرا باید این کار را نکنم؟؟؟ جوابش ساده است . دراین روزها یک بچه ۱۰ ساله هم میتواند با فتوشاپ چنان شاهکارهایی از خود نشان دهد که همه را متعجب بسازد.

فرض کنید همین کار را روی یکی از تصاویر شخصی شما انجام دهند و برای شما عکس های مبتذل بسازند . استفاده از تصاویر شخصی به منظور انجام این کارها راحت تر نیز هست . مطمئنا شما خوش ندارید که تصاویر مبتذل شما در انترنیت نشر شود. پس مواظب باشید.  

۳– کلیدهایتان را در تصاویر پنهان کنید !

شاید از خواندن این عنوان تعجب کرده باشید ولی باید بگویم در آینده ای نه چندان دور همه ما باید مراقب باشیم تا عکسی از کلیدهایمان گرفته نشود . چون ممکن است در آینده ما را دچار مشکل کند . برنامه ای به نام Sneakey توسط دانشمندان دانشگاه UC سن دیگو ساخته شده است که میتواند از روی تصویر ، کلید مورد نظر را بسازد . خبر بدتر اینکه کلیدهای ساخته شده توسط این برنامه به راحتی قفل را باز کرده اند . و بدتر از این هم میشود . تصویر کلید توسط کمره موبایل و از فاصله ۶۰ متری گرفته شده است.

حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی
حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی

 ۴- عکس هایی که بیانگر محل حضور شما است.

امروزه بیشتر وسائلی که ما از آنها استفاده میکنیم ، مجهز به سیستم موقعیت یاب جهانی یا همان GPSهستند . دوربین های عکاسی و یا گوشی های موبایل . تصاویری که توسط این وسائل گرفته میشوند ، میتوانند کوچکترین جزئیات را در قالب تگ هایی به نام EXIF در فایل مربوط به تصویر ذخیره کنند . این اطلاعات شامل مواردی مثل نام دوربینی که تصویر با آن گرفته شده ، مدل دوربین، زمان گرفته شدن تصویر و یا حتی موقعیت جغرافیایی تصویر است.

حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی
حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی

این موارد چگونه میتوانند به دیگران فرصت سو استفاده را بدهند ؟؟؟

فرض میکنم محل زندگی شما تهران است و به مسافرت شمال رفته اید و یک منظره زیبا را دیده اید و چند قطعه عکس با دوستانتان در انجا میگیرید و پس از گرفتن عکس توسط موبایلتان که از نوع موبایل های با سیستم پیشرفته است و احتمالا GPS هم دارد ، فکر ارسال آن به فیسبوک به سرتان میزند تا دوستانتان هم با دیدن آن عکس لذت ببرند . هنگام ارسال عکس ممکن است در توضیحات آن بنویسید که این عکس همین حالا گرفته شده یا چیزی مثل این . یا اینکه از تاریخ و ساعت گرفتن شدن عکس که در قسمت Date Taken مشخص شده است ، بفهمند که این عکس همین حالا ( یا در چند روز اخیر ) گرفته شده است . یک مورد دیگر باقیست . آن هم موقعیت مکانی شماست که میتواند نظر سارق را جلب کند . ساده است ، مثل اینست که روی وال فیسبوک خود بنویسید در منزل نیستم و منزل من آماده هرگونه دزدی است .

بازگشت به منزل و سپس اشتراک گذاری تصاویر :

این مورد اولین و بهترین راه است و نیاز به هیچ کار اضافه ای ندارد . واقعا نیازی هم نیست که تصاویر را همان موقع در فیسبوک آپلود کنید .

تنظیمات دوربین یا موبایل :

ممکن است دوربین و یا موبایل شما تنظیماتی داشته باشد که این اطلاعات را در فایل تصویر ذخیره نکنند . اگر این تنظیمات را مشاهده کردید ، همین اکنون این قابلیت را غیر فعال کنید.

حذف تگ های EXIF :

 یک لپ تاپ که ویندوز روی آن نصب باشد کافی است . میتوانید از برنامه هایی که برای انجام این کار ساخته شده اند استفاده کنید . نرم افزارهایی مانند quick fix میتواند این کار را برای شما انجام دهد . پس از باز کردن نرم افزار و باز کردن عکس در ان ، دکمه Clean Metadata را کلیک کنید تا اطلاعاتی از این دست براحتی پاک شوند . پس از آن یک کپی دیگری از تصویر برای شما ساخته خواهد شد که میتوانید آن را در شبکه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

۵- به اشتراک گذاشتن با محدودیت ها!

در فیسبوک برای بیشتر چیزهایی که به اشتراک میگذارید میتوانید دسترسی هایی مشخص کنید . مثلا مطالب پست شده شما را فقط دوستان مشخص شده ی شما ببینند . اینکار میتواند تا حدود زیادی محرمانگی مواردی که به اشتراک میگذارید را حفظ کند . روش انجام این کار ساده است آموزش آنرا در این اینک ببنید.

۶- شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان موقعیت مکانی شما را گزارش میدهد!

فیسبوک٫ اینستاگرام و اکثر نرم افزارهای پیام رسان موبایلی با قابلیت Place یا location خود میتواند موقعیت مکانی شما را برای دوستانتان به نمایش بگذارد . هنگامی که با موبایل خود که به فیسبوک متصل است وارد مکانی میشوید ، قابلیت Place باعث میشود اطلاعات مکانی شما در پروفایل شما آپدیت شده و به مکان فعلی تغییر پیدا کند . خیلی راحت فیسبوک نقش یک تعقیب کننده را برای شما ایفا میکند . اگر این قابلیت را غیر فعال کنید به نظر میرسد که راحت تر باشید . روش غیر فعال سازی این قابلیت نیز آسان است . ابتدا مسیر زیر را طی کنید

Account > Privacy Settings > Sharing on Face book > Customize Settings > Friends can check me in to Places  

پس از پیدا کردن گزینه Friends can check me in to Places روی دکمه Edit Settings مقابل آن کلیک کنید . پنجره ای باز شده که دارای یک منوی کشویی است . روی آن کلیک کرده و گزینه Disabled را انتخاب کنید

 

حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی
حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی

حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی ,حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی ,حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی ,حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی ,حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی ,حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی ,حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی ,حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی ,حریم خصوصی افراد در شبکه های اجتماعی

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

مطالب مشابه

بستن