فعالیت هامقالات

بررسی مخاطرات فضای مجازی برای کودکان در گفتگو با مدیر وب سایت خانواده و اینترنت | بخش اول شناسایی مخاطرات | خانواده و فضای مجازی

بازدیدها: 156

بررسی مخاطرات فضای مجازی برای کودکان در گفتگو با مدیر وب سایت خانواده و اینترنت | بخش اول شناسایی مخاطرات

بررسی مخاطرات فضای مجازی برای کودکان در گفتگو با مدیر وب سایت خانواده و اینترنت | بخش اول شناسایی مخاطرات – آفای علی محمد رجبی مدیر وب سایت خانواده و اینترنت در گقتگو با رادیو تلگرامی سواد آوا وابسته به فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی به بررسی مخاطرات فضای مجازی برای کودکان و راهکارهای پیشگیری و کنترل آنها پرداخت. در ادامه این مصاحبه را خواهید دید.

سوال اول- آیا خانواده ها باید نسبت به استفاده فرزندانشان از اینترنت و شبکه های اجتماعی و به طور کلی فضای مجازی نگرانی داشته باشند؟ سطح این نگرانی ها در کشور ما تا چه حدی است؟ لطفا نمونه هایی از این نگرانی ها را بیان کنید؟

در پاسخ به سوال شما باید بگویم بله.

برای اینکه دلیل این پاسخ مشخص بشه چند آمار خدمت شما و شنودگان محترم عرض می کنم. این آمارهایی است که از طرف مسئولین مختلف ارائه شده.

 1. بیش از ۸۰ درصد افراد زیر ۱۸ سال کاربر فضای مجازی هستند
 2. تمایل پسران در فضای مجازی به دوست‌یابی ۴۹ درصد و تمایل دختران به دوست‌یابی در فضای مجازی ۶۹ درصد است.
 3. حدود ۴۴ درصد نوجوانان و جوانانی اوقات فراغت را در فضای مجازی سپری می کنند
 4. حدود ۳۵ درصد نوجوانان و جوانانی که اوقات فراغت را با بازی رایانه ای سپری می کنند
 5. ۱۷ درصد نوجوانان و جوانانی که اوقات فراغت را با تلویزیون سپری می کنند.
 6. میانگین زمان حضور کاربران ایرانی در فضای مجازی بین ۵ تا ۹ است.

این آمارها در کنار آمار های جهانی در خصوص آزار جنسی آنلاین، قلدری اینترنتی و احتمال مواجهه نا خواسته کودکان و نوجوانان با محتوای مستهجن در اینترنت و به خصوص شبکه های اجتماعی نشان می دهد که نگرانی والدین در این خصوص به جا است.

در مورد نگرانی های موجود در این حوزه هم باید خدمتتون عرض کنم که این نگرانی ها برای همه گروه های سنی یکسان نیست. در هر گروه سنی متناسب با جنسیت کاربر اولویت آسیب ها و دغدغه ها تغییر می کنه ولی اگه بخواهیم به صورت کلی نمونه هایی رو بیان کنیم میشه به این موارد اشاره کرد:

 1. شبه افکنی در اعتقادات و باورهای مذهبی و اعتقادی کاربران
 2. هویت زدایی از کاربران و ترویج سبک زندگی غربی
 3. آسیب های روحی و روانی شدید به دلیل دوستی های نا فرجام اینترنتی
 4. قرارگرفتن در معرض اطلاعات نا مناسب مثل مسائل جنسی، نفرت انگیز و خشن
 5. تشویق به استفاده از الکل، سیگار و مواد مخدر (یک تحقیق در آمریکا نشان داد نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ سالی که از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند ۵ برابر نسبت به دیگران احتمال گرایش به مواد مخدر دارند)
 6. نقض حریم خصوصی نوجوان و خانواده توسط مجرمان
 7. تحلیل استعدادهای درونی به دلیل از دست رفتن زمان برای شکوفایی استعدادها با استفاده نا محدود از اینترنت
 8. آسیب های جسمی
 9. قمار و شرط بندی

سوال دوم- چه راهکارهایی برای کاهش سطح این آسیب ها و استفاده بهتر از فضای مجازی توسط کودکان و نوجوانان توصیه می کنید؟

اساتید و صاحبنظران در قالب مدل های مختلف راهکارها و توصیه های جامعی برای این سوال شما ارائه می کنند. ولی به صورت اجمالی من شش توصیه به والدین عزیز دارم:

 1. شناخت دامنه خطر . یعنی اینکه پدر و مادر های گرامی به این باور برسند که خطر در این حوزه جدی است و دغدغه مسئولین و کارشناسان واقعا بر اساس حقایق هستند. مطالعه منابع، توجه به اخبار مرتبط با این حوزه و شناخت راه کارهای مقابله با تهدیدات و آسیب ها می تونه موثر باشه.
 2. همراهی با فرزندان – نکته مهمی که والدین باید به اون توجه کنند بحث مشارکت دادن کودک و نوجوان در فرآیند نظارت و مراقبت هست. به این معنی که فرزند باید به عنوان عنصر اصلی در چرخه نظارت و مراقبت حضور داشته باشه . این رویکرد برخلاف رویه جاسوسی کردن از کودک و به خصوص نوجوانان هست. والدین باید بتونن با توجیه و فرزند خودشون نسبت به اهمیت و ضروت نظارت و کنترل و همدلی و همراهی با فرزنداشون در زمینه تلاش کنند.
 3. افزایش مهارت در استفاده از ابزار و رسانه – والدین نیاز دارند برای همراهی با فرزندانشون کار با وسایل ارتباطی، شبکه های اجتماعی و بازی های رایانه ای رو یاد بگیرند. والدینی که در زمینه مشکل دارند می تونن از خود بچه ها کمک بگیرند.

 نکته مهم دیگه ای که در اینجا باید اشاره کنم اینه که متاسفانه کم نیستند کسانیکه به وسیله تلفن های هوشمند و رایانه از اینترنت و شبکه های اجتماعی استفاده می کنند ولی مهارت لازم برای امن سازی و استفاده درست از اونها رو ندارند. آموزش این نکات به فرزندان می تونه به اونها کمک کنه. موضوع سواد رسانه و مهارت مواجهه با رسانه و پیام رسانه ای در اینجا بسیار اهمیت پیدا میکنه.

 1. کنترل ابزاری . ابزارهای کنترل والدین و زیرساخت امن ویژه کودک و نوجوان یکی از راه کارهای بسیار مهم و سودمند است.
 2. هدایت و فضا سازی . تحقیقات مختلف نشان داده درصد بسیار بالایی از کودکان و نوجوانان در موقعیت انتخاب بین بازی های واقعی و بازی های رایانه ای ، باز یهای واقعی رو انتخاب می کنند. پس مهارت والدین در خلق این موقعیت ها متناسب با سن فرزندشون می تونه به استفاده کنترل شده از فضای مجازی منتهی بشه. نکته دیگه ای که برای نوجوانان به خصوص می تونه مفید باشه هدایت اونها به فراگیری مهارت های حرفه ای کامپیوتر مثل برنامه نویسی، تولید بازی، طراحی و گرافیک و حوزه های مشابه هست. این کار علاوه بر اینکه زمان آزاد بچه ها رو برای تلف کردن در شبکه های اجتماعی کاهش می ده زمینه ساز شکوفایی استعداد و آماده شدن بچه های برای کسب مهارت و شغل میشه.
 3. کامل کردن فرآیند نظارت – به این معنی که هرچقدر ما به تنهایی تلاش کنیم بدون حمایت مدرسه و جامعه موفقیت بسیار سخت خواهد بود . فرزندان ما بخش زیادی از زمان خودشون رو در مدرسه و تعامل با همکلاسی ها سپری می کنند به همین خاطر بدون حمایت مدرسه از خانواده و همراه کردن سایر خانواده در این خصوص کار رو بسیار دشوار می کنه. علاوه بر خانه و مدرسه، حاکمیت هم باید با ایجاد زیرساخت های امن و جذاب برای کودکان و نوجوانان زمینه دسترسی به محتوای غیر کنترل شده رو کاهش بدهند.

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا مصاحبه مدیر وب سایت خانواده و اینترنت با رادیو تلگرامی سواد آوا

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟