خانواده و اینترنتمقالات

بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده | خانواده و فضای مجازی

بازدیدها: 864

بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده

بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده – روند سال های گذشته رشد فناوری اطلاعات در جهان نشان داده است که یکی از بخش های آسیب دیده از رشد این فناوری خانواده بوده است. نهاد خانواده از جنبه های مختلفی در برابر هجمه فناوری اطلاعات قرار گرفته و بی توجهی به آن موجب شده شاهد ظهور آسیب های اجتماعی متعددی باشیم که منشاء آن سست شدن بنیادهای این نهاد بوده است.

شناخت این آسیب ها به ما کمک می کند تا بتوانیم با درک صحیح موضوع، ابعاد را آن را بشناسیم و راه کارهای مناسب را برای مواجهه با آن اتخاذ کنیم و خود و دیگر از اعضای خانواده را در برابر طوفان های فکری، فرهنگی اخلاقی و … اینترنت و فضای مجازی حفظ کنیم.

آسیبهای فناوری اطلاعات در خانواده:

الف ) آسیب اخلاقی :

حدود ۵/۱ درصد از مجموع اطلاعات موجود در سایتهای اینترنتی ، غیراخلاقی ، بیش از ۹۰ درصد از آنها تجاری و مابقی آن با سایر امور علمی ، فرهنگی، ورزشی و سایر موضوعات مرتبط است . این در حالی است که ۱۱ درصد افراد روی زمین با رفتارهای جنسی ناسالم مواجه اند که اصولاً ربطی به اینترنت ندارد. بنابراین آسیبهای ناشی از اینترنت ، در مقایسه با شرایط عادی فساد اخلاقی در جامعه چندین برابر کمتراست . اما آن چه میتواند در اینترنت خطرناکتر تلقی گردد، ارتباطی است که از طریق اتاقهای گفت و گو و شبکه های اجتماعی بین افراد مختلف برقرار میشود و در برخی موارد صدمات زیاد به وجود می آورد. این شبکه های اجتماعی که معمولاً با نام های جعلی و مجهول امکان ارتباط در آن وجود دارد، میتواند زمینههای لازم را برای ایجاد برخی از مفاسد اجتماعی به وجود آورد و تقریباً راهی هم برای جلوگیری از آن وجود ندارد.

بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده

در یک ارتباط اینترنتی ، مردی ۶۰ ساله می تواند خود را ۲۰ ساله معرفی کند و به اذیت و آزار دیگران بپردازد. به جرئت میتوان گفت که خطر شبکه های اجتماعی به مراتب بیشتر از سایتهای غیراخلاقی موجود در اینترنت است ، زیرا بی اطلاعی خانواده ها از این موضوع خطرهایی را به خانواده ها تحمیل میکند.

از سوی دیگر ، از جمله چالش های اساسی گسترش فناوری ارتباطات درجهان مخصوصاً کشورهای در حال توسعه، آسیبهای فرهنگی و اجتماعی است . قرار گرفتن در معرض فرهنگ های گوناگون، آزادی های زیاد در یک دوره زمانی نسبتاً کوتاه و امکان دسترسی به اطلاعات غیراخلاقی گوناگون از طریق اینترنت ، برخی از نمونه های این خطرها میباشند.

 در کشورهای در حال توسعه، از جمله کشورما، بنابر شرایط فرهنگی و اجتماعی، احتمال آسیب پذیری زیادی در اثر تعامل گسترده با دیگر فرهنگ ها وجود دارد. به رغم پیشرفتهای حاصل شده در سازوکارهای امنیتی و کنترلی در اینترنت ، قابلیتهای کنترلی در این گونه موارد کمتر مؤثر واقع میشوند. بنابراین توجه به شرایط فرهنگی و اجتماعی کشورها یا مناطق جغرافیایی خاص، قبل از ایجاد شهر الکترونیک، آماده کردن خانوادهها از بعد فرهنگی ، اجتماعی و اخلاقی ضروری است .

ب ) آسیب های پزشکی :

۱ـ بازیهای کامپیوتری به سبب داشتن صفحات گرافیکی ، تنوع رنگ و سرعت زیاد تعویض صفحات، تأثیرات منفی بر روی مغز و اعصاب کودکان و حتی بزرگترها میگذارد و از این راه برخی اختلالات را موجب میشوند.

۲ـ استفاده زیاد از کامپیوتر آثار منفی بر بینایی افراد به جای میگذارد و موجب سوزش چشم ها می شود.

۳ـ تأثیرات منفی کامپیوتر بر بدن افراد عبارتاند از : دردهای شدید کمر، دست، گردن و سر که به صورت آرتروز ظاهر میشود و گاهی موجب ایجاد کیست مفصلی در مچ دست میشود. افتادن سرشانه ها و خارج شدن ستون فقرات از حالت طبیعی مشکلات دیگر مرتبط با آسیبهای پزشکی کامپیوتر است . که به دلیل نشستن به مدت طولانی در پشت کامپیوتر و تایپ و کار زیاد با آن به وجود می آید.

ج ) آسیب فرهنگی ـ اجتماعی :

از بعد فرهنگی و اجتماعی موارد زیر را میتوان به عنوان اساسیترین و مهمترین پیامدهای ناشی از توسعه فناوری اطلاعات قلمداد کرد :

۱ـ منزوی کردن بسیاری از کودکان :

کودکانی که از بدو زندگی و در دوران کودکی به دلیل کمبود فضاهای تفریحی و آموزشی در منزل با بازی های کامپیوتری مشغول میشوند به مرور نوعی انزواطلبی را پیش میگیرند که در نهایت باعث منزوی شدن آنان از اجتماع میشود.

حال آن که کودکان در دوران رشد میبایست با همنوعان و کودکان همسن خود بازیهای دسته جمعی انجام دهند. تا ارتباطات اجتماعی را فرا گیرند. منزوی شدن کودک و بازی با افرادی که در دنیای واقعی وجود خارجی ندارد، در آینده ممکن است آثار بسیار منفی و نامطلوب در رفتارهای اجتماعی کودک ایجاد کند.

۲ـ قهرمانان منفی:

قهرمانانی که در بازیهای رایانه ای ظاهر می شوند با تصاویر و صحنه های خشونت آمیز همراه اند که تأثیرات منفی فرهنگی ـ اجتماعی را به دنبال دارد .

منبع: انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده جمشید احمدی

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده بررسی انواع آسیب های فناوری اطلاعات در خانواده

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟