بازی های رایانه ایمقالات

نگاهی دقیق به بازی های دخترانه

بازدیدها: 2259

بازی های دخترانه  | نگاهی دقیق به بازی های دخترانه

بخش زیادی از بازی های موجود در دنیا سرشار از هیجان، خشونت و صحنه های رزمی هستند ولی این موضوعات برای نیمی از جامعه مخاطب سازنندگان بازی های رایانه ای یعنی دختران جذاب نیستند و اکثرا علاقه ای به این بازی ها نشان نمی دهند. برای همین گروه جدیدی از بازی های رایانه ای تحت عنوان بازی های دخترانه به وجود آمدند تا بتوانند برای مخاطبان خاص خود جذابیت ایجاد کنند.

بازی های دخترانه
بازی های دخترانه

برای مثال  این روزها با یک جست و جو ساده می توان به صدها «بازی دخترانه» دست یافت و گیمر با یک فرایند ساده اینترنتی و با کمترین زحمت می تواند به این بازی ها دسترسی پیدا کند. ممکن است والدین هم در نگاه اول آن را مانند «خاله بازی» های قدیم خود بیابند و خیالشان از بازی فرزندشان راحت شود؛ اما این گونه نیست.

در فرآیند این بازی های فرد در موقعیت های مختلفی از زندگی قرار می گیرد، موقعیت هایی مانند چیدن اتاق، انتخاب مدل لباس، نوع آرایش، پدیکور ناخن، مراقبت از بیمار، رفتن به کالج، رفتن به پارتی، خوانندگی و نوازندگی، رستوران داری، آرایش مو و انتخاب لباس برای سگ و گربه و چینش اتاق آنها، آرایشگری در مدرسه (!) و چندین و چند موقعیت ریز و درشت دیگر.

در این بازیها گاهی دختر بچه شما باید یک زن را برای رفتن به پارتی آرایش کند، جواهراتش را بپوشد، لباسش را انتخاب کند و جام شرابش را بدهد دستش و بفرستدش به مهمانی؛ و یا اینکه گاهی در قالب یک بازی کودکانه با پسری دوست شود و با او پا به فرار بگذارند (بازی فرار از خانه !)، گاهی مامور می شود تا لباس عروس باربی را تنش کند یا قصر سفید برفی را برای مراسم جشن آذین ببندد

جذابیت کافی با وجودگرافیک ساده و عدم نیاز به داستان خاص در گسترش وسیع و سریع این گونه بازیها نقش مهمی داشته اند .

در گونه دیگری از بازیها، فرد کاملادر یک فضای مجازی زندگی می کند. یعنی چیزی شبیه زندگی دوم؛ در این فضا کار می کند، خانه اش را طراحی می کند، ازدواج می کند، بچه دار می شود، خانه داری می کند،پارتی می رود و … . او برای ازدواج، باید با افراد مختلفی از جنس مخالف دوست شود، مرتبا به مهمانی های مختلف برود، با افراد زیادی از جنس مخالف ارتباط بگیرد تا در نهایت قلب یک نفر را صد درصد از آن خویش کند و هم او همسرش شود.

شخصیت اصلی این بازی ها اغلب تعریف شده و ثابت هستند ، شخصیت هایی همچون باربی ، السا (نماد همجنس گرایی)، هیزل، سیندرلا، سفید برفی،گیسو کمند و…که شخصیت های کارتون های محبوب والت دیزنی هستند. آن ها معمولا کودک نیستند بلکه دختران جوانی هستند که با تمام شاخصه ها و نیاز ها و رفتار های همان سنین طراحی شده اند  و خود به نوعی مکمل محتواهای آسیب زای این کارتون ها به شمار می آیند .

فردگرایی و محو شدن مفهوم خانواده در این بازی ها بسیار برجسته است، به نحوی که شخصیت اصلی این بازی ها معمولا بدون خانواده و تنها زندگی می کند و در طول بازی اثری خانواده و نزدیکان دیده نمی شود. اصل و پایه موفقیت در بسیاری از این بازی های دخترانه تکیه بر جذابیت های جنسی زنانه و عشوه گری است و ناخداگاه بازیگر را به برجسته شدن شاخص های سبک زندگی زن غربی در تضاد با اصول حاکم بر زندگی ایرانی-اسلامی هدایت می کند.

بازی های دخترانه
بازی های دخترانه

این بازی ها در قالب های مختلف تولید و به مخاطب عرضه می شوند:

  1. بازی های رایانه ای
  2. بازی های آنلاین
  3. بازی های موبایلی

نکته قابل تامل این موضوع اینجاست که بسیاری از این بازی ها در فروشگاه های بازی و مارکت های موبایلی ایرانی به راحتی در اختیار کاربران قرار دارند و والدین بدون آگاهی از محتوای واقعی این بازی ها تنها با قضاوت از روی ظاهر دخترانه بازی و بدون هیچ محدودیتی به فرزندان خود اجازه می دهند تا با این برنامه ها بازی کنند و اوقات فراغت خود را پر کنند. غافل از اینکه دختران آنها در قالب بازی و سرگرمی در حال یاد گیری شیوه و روش زندگی و فرهنگ غربی هستند، موضوعی که می تواند آینده زندگی آنها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

اینجاست که ضرورت دسترسی به برنامه ها و بازی های تایید شده و سالم برای خانواده نمود بیشتری پیدا می کند و والدین می توانند با استفاده از فروشگاه های اینترنتی نرم افزار مخصوص کودک و نوجوان با اطمینان بیشتری به انتخاب بازی و سرگرمی برای فرزندان خود اقدام کنند.

تهیه شده در گروه محتوایی درسا – علی محمد رجبی

منبع:

  1. http://voroodi94.parsiblog.com/
  2. http://bonyana.com/
  3. http://nimnegahshiraz.ir/
  4. https://familyweb.ir

 

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا