خانواده و فضای مجازی بازی مومو (Momo)؛ چالش خودکشی در واتس‌اپ و فیسبوک
بازی های رایانه ایکودکانمقالات

بازی مومو (Momo)؛ چالش خودکشی در واتس‌اپ و فیسبوک

بازی مومو (Momo)؛ چالش خودکشی در واتس‌اپ و فیسبوک

بازی مومو (Momo)؛ چالش خودکشی در واتس‌اپ و فیسبوک – بازی مومو یک چالش آنلاین در پیام رسان هاست که پس از مشخص شدن ارتباط آن با خودکشی یک بچه ۱۲ ساله سر و صداهایی زیادی به پا کرده است. چالش خودکشی مومو از فیسبوک آغاز شده است.
به گزارش ایران هشدار، مدت هاست از ارائه بازی یا چالش نهنگ آبی و معرفی خطرات این بازی وحشتناک، می گذرد و این بازی هنوز هم در جهان قربانی می گیرد. پس از موفقیت نسبی این بازی در انجام هدف خود که ترغیب جوانان و نوجوانان به خودکشی بود، بازی ها و چالش های زیادی از این دست ارائه شده اند که هر کدام به نحوی سعی در صدمه زدن به افراد آسیب پذیر داشته اند. بازی مریم که یک بازی عربی می باشد نمونه ای از این دست می باشد که موفقیت هایی را در این زمینه بدست آورده است. اما به تازگی بازی یا چالشی جدید در محیط واتس اپ در حال همه گیر شدن است که با نام مومو یا Momo به شهرت دست یافته است. این بازی در امریکای جنوبی، اروپا و بخش هایی از آسیا مورد توجه نوجوانان قرار گرفته است که بر بستر پیام رسان واتس اپ به فعالیت می پردازد.

بازی مومو (Momo)؛ چالش خودکشی در واتس‌اپ و فیسبوک
بازی مومو (Momo)؛ چالش خودکشی در واتس‌اپ و فیسبوک

بازی مومو چیست؟

تقریبا تمامی وب سایت های خبری معروف به تازگی در رابطه با این بازی یا چالش خطرناک مباحثی را عنوان کرده اند و این بازی تبدیل به یکی از تیتر های یک خبری شده است. بازی مومو از طریق واتس اپ قابل انجام است و بیشتر شبیه به یک چالش است تا بازی. اما از آنجا که اکثر افراد با بازی نهنگ آبی ، با این گونه چالش ها آشنا شده اند، در نتیجه همچنان از چالش مومو با نام بازی مومو نیز یاد می شود.

اما مومو یا Momo چیست؟ مومو در حقیقت یک اکانت واتس اپ است که تصویر پروفایل آن، تصویری از یک دختر است که به شکل بسیار زشتی همراه با یک خنده جوکر مانند، در آمده است. در واقع تصویر پروفایل مومو فتوشاپ یا ویرایش شده نیست، بلکه تصویری از یک مجسمه از مجموعه آثار عروسک های نمایشگاه توکیو ژاپن است که قسمت هایی از آن بریده شده و تنها تصویر صورت زشت آن، در پروفایل نمایش داده شده است.

نمونه اصلی مجسمه مومو در نمایشگاه توکیو

این موجود در افسانه های ژاپنی، یک موجود وحشتناک و پرنده است که طبق افسانه ها، گاهی اوقات اقدام به دزدیدن بچه ها نیز می کرده اند. تصویر مومو اولین بار در اینستاگرام فردی به نام ناناکو که یک عروسک ساز است منتشر شد و پس از آن به شهرت جهانی دست یافت.

اما داستان خطرناک شدن Momo از فیس بوک آغاز گردید. پس از معرفی و مشهور شدن این مجسمه، در یک گروه فیس بوک، کاربران برای ایجاد ارتباط با یک شماره ناشناس به چالش کشیده شدند. برخی از آن ها چنین بیان می کردند که اگر پیامی را برای مومو ارسال کنند، مومو پاسخ آن ها را با تصاویری وحشتناک، خشونت آمیز و حتی تهدید می دهد.

با توجه به مواردی که ذکر شد، بنظر می رسد چالش مومو تنها با یک پیام آغاز خواهد شد و فرستنده پیام نمی تواند پایانی برای آن در نظر بگیرد. این چالش با ارسال پیام به مومو آغاز می شود و پس از آن پیام های تهدید آمیز، خشونت بار و وحشتناک به کاربر ارسال می گردد. این بازی ابتدا از آرژانتین آغاز و سپس تا ایالات متحده، آلمان، فرانسه و دیگر کشورها گسترش یافت و تاکنون خودکشی یک دختر نوجوان ۱۲ ساله را به آن نسبت می دهند.

بازی مومو (Momo)؛ چالش خودکشی در واتس‌اپ و فیسبوک

پس از انتشار این بازی در فیس بوک، حال مومو در واتس اپ اقدام به انتشار کرده است و از طریق این پیام رسان قربانی می گیرد. برخی از کارشناسان حوزه نرم افزاری، این چالش را حقه ای برای سرقت اطلاعات کاربران عنوان کرده اند و برخی دیگر نیز آن را یک چالش بیمارگونه، همچون نهنگ آبی، نامیده اند.

کشورهای زیادی در خصوص این چالش به خانواده ها و نوجوانان هشدار داده اند، پلیس ملی اسپانیا، بی بی سی نیوز در برزیل، پلیس آرژانتین و سایر مقامات کشورهایی که به نوعی درگیر این بازی شده اند، هشدارهایی را در خصوص عدم گرایش به این نوع چالش ها داده اند که باید آن ها را مورد توجه قرار داد.

خطرات Momo چیست؟

سؤالی که ممکن است برای برخی از کاربران پیش آمده باشد این است که ایجاد ارتباط با یک شماره ناشناس و احیانا دریافت چند تصویر و پیام، که به آن ها می توان اهمیتی نداد، چه خطراتی می تواند داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال می توانیم گزینه های زیر را عنوان کنیم.

– امکان سرقت اطلاعات کاربران؛
– ایجاد مزاحمت های تلفنی در اثر ذخیره شماره تلفن شما در پروفایل مومو؛
– دریافت وقت و بی وقت پیام های خشونت آمیز و تصاویر وحشتناک؛
– ترغیب نوجوانان به انجام عمل خودکشی و تهدید آنان؛
– امکان اخاذی و باج خواهی از افراد.

بازی مومو (Momo)؛ چالش خودکشی در واتس‌اپ و فیسبوک

از آنجا که این چالش در واتس اپ انتشار می یابد و ذخیره هر شماره ای در واتس اپ، منجر به ذخیره شماره شما نیز در واتس اپ طرف مقابل می شود، بنابراین با اولین پیامی که به مومو ارسال کنید، در واقع شماره خود را به او داده اید و او می تواند از طریق همین شماره اقدام به ایجاد مزاحمت برای شما نماید.

حتی پس از دیلیت اکانت واتس اپ و ایجاد یک حساب جدید، چون از همان شماره استفاده کرده اید، مومو بار دیگر شما را خواهد یافت و می تواند ارسال پیام های تهدید آمیز خود را از سر بگیرد. همچنین گزارشاتی از تماس مومو با افراد نیز دریافت شده است که حتی با وجود پاک کردن واتس اپ، از طریق شماره تلفن با آن ها تماس برقرار کرده و تهدید های خود را آغاز می کند.

اگر درگیر چالش مومو شده اید، بهترین راهکار پاک کردن حساب واتس اپ و استفاده از یک شماره جدید می باشد تا از شر پیام ها و تصاویر وحشتناک این پروفایل خطرناک، رهایی یابید.

منبع: ایران هشدار

خانواده و فضای مجازی

پاورپوینت کودک آزاری در فضای مجازی PPT – بررسی کودک آزاری

 

بازی مومو (Momo)؛ چالش خودکشی در واتس‌اپ و فیسبوک

بازی مومو (Momo)؛ چالش خودکشی در واتس‌اپ و فیسبوک

بازی مومو (Momo)؛ چالش خودکشی در واتس‌اپ و فیسبوک

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا