دانش و فناوریمقالاتمقالات آموزشی

امنیت رایانش ابری

بازدیدها: 450

امنیت رایانش ابری

امنیت رایانش ابری – پردازش ابری یکی از سرویس های نوینی است که از سوی شرکت های بزرگ دنیا مانند گوگل ، یاهو، آمازون، اپل و بسیاری دیگر ارائه می شود، اساس این سرویس بر دسترسی چندگانه با یک حساب کاربری است. کاربر با استفاده سرویس رایانش ابری می تواند بدون محدودیت در ابزار دسترسی تنها با در اختیار داشتن اینترنت به داده های خود دست یابد. این کار با ایجاد یک حساب کاربری در یکی از خدمات دهنده های رایانش ابری مانند گوگل، آی کلود، ماکروسافت، آمازون و یا سرویس دهنده های محلی امکان پذیر است.

در خصوص امنیت این سرویس ها می توان به اخبار منتشر شده در این خصوص توجه کرد، در آخرین مورد از این دست حساب ای کلود بازیگران هالیود مورد حمله هکری قرار گرفت و اطلاعات خصوصی آنها در فضای مجازی منتشر شد. اما به هرحال میتوان به این موضوع اشاره کرد که در صورتی که شما بخواهید و یا مجبور باشید از این سرویس استفاده کنید باید مقدمات آن را فراهم کنید و رعایت موارد امنیتی به حفظ داده های خود توجه نمایید. در ادامه به چند نکته امنیتی در خصوص استفاده امن از خدمات رایانش ابری اشاره می شود

  1. برای ایمیلی که قراراست به حساب cloud computing شما متصل شود حتما یک کلمه عبور مناسب بسازید
  2. گوشی هوشمند خود را به نرم افزارهای ضد سرقت مجهز کنید . لزوم این کار این است که در صورت مفقود یا سرقت گوشی هوشمند بتوانید از راه دور اطلاعات را از روی گوشی حذف کنید. چرا که در صورتیکه شما از برنامه های موبایلی رایانش ابری مانند گوگل درایو (google drive) و یا Drop box استفاده می کنید برای ورود به حساب مجددا پسورد پرسیده نمی شود.
  3. در تنظیمات امنیتی اپلیکیشن کلمه عبور را فعال کنید، از به خاطر سپاری کلمه عبور توسط نرم افزار خودداری کنید
  4. داده های بسیار مهم خود را با نرم افزاری هایی مانند winrar کد گزاری کنید و بعد در کلود قرار دهید
  5. اپلیکیشن های دسترسی به کلود مانند گوگل درایو، دراپ باکس ، ای کلود و .. را فقط روی دستگاه های امن نصب کنید
امنیت رایانش ابری
امنیت رایانش ابری

 

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

بستن