خانواده و اینترنتمقالات

افزایش خطر بروز استرس و افسردگی برای نوجوانانی که دوستان فیسبوکی زیادی دارند | خانواده و فضای مجازی

بازدیدها: 30

افزایش خطر بروز استرس و افسردگی برای نوجوانانی که دوستان فیسبوکی زیادی دارند

افزایش خطر بروز استرس و افسردگی برای نوجوانانی که دوستان فیسبوکی زیادی دارند – استفاده از شبکه‌های اجتماعی در بین نوجوانان در سال گذشته رشد سریعی داشته است. بر اساس آماری که در همین رابطه در سال ۲۰۱۲ منتشر شد٬ حدود ۸۱ درصد از نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ سال در شبکه‌های اجتماعی به صورت دائم آنلاین بوده و از آن استفاده می‌کنند و ۷۱ درصد از آنها هم کاربران فیسبوک هستند.در شرایطی که چنین سایت‌هایی می‌تواند به افراد کمک کند تا با هم در ارتباط باشند٬ تحقیقات زیادی در این زمینه نشان داده که استفاده از آنها می‌تواند تأثیراتی منفی و مضر بر سلامت فرد خصوصا برای نوجوانان به دنبال داشته باشد.

در همین رابطه٬ محققان از ۸۸ نوجوان ۱۲ تا ۱۷ سال- شامل ۴۱ پسر و ۴۷ دختر- برای تحقیقشان استفاده کردند

    محققان از این افراد سو؟

“الاتی درباره‌ی رفتار و عملکرد آنها درباره‌ی فیسبوک پرسیدند٬ اینکه چقدر از این شبکه‌ی اجتماعی استفاده کرده٬ تعداد دوست‌هایشان چندتاست٬ و میزان رفتارهای ارتقاءدهنده‌ی رابطه با دوستانشان در فیسبوک مانند لایک زدن پست‌های دیگران. از طرفی به مدت دو روز پیاپی٬ میزان هورمون کورتیزول که در واکنش به استرس ترشح می‌شود٬ چهار بار در روز مورد بررسی قرار گرفت.

در مقایسه با نوجوانانی که دوستانی کمتر از ۳۰۰ نفر در فیسبوک داشتند٬ آن دسته از نوجوانانی که دوستانشان بیش از ۳۰۰ نفر در شبکه‌های اجتماعی بود٬ میزان ترشح کورتیزول در آنها بیشتر گزارش شد.

محققان می‌گویند با توجه به این مسئله می‌توان گفت آن دسته از نوجوانانی که بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دوست در فیسبوک دارند میزان بروز استرس در آنها بالاتر است.

از سویی دیگر محققان این مسئله را نیز دریافتند که میزان کورتیزول در بین نوجوانانی که از دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی حمایت می‌کنند و پست‌های آنها را لایک می‌زنند یا جملات پرانگیزه و امیدبخش برای آنها می‌فرستند٬‌ میزان کوتیزول آنها کمتر بوده است. محققان می‌گویند نوجوانانی که تعداد دوستان فیسبوکیشان زیاد است٬ خطر بروز افسردگی در آینده در آنها وجود دارد.

(منبع: mayoclinic)

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

 

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

بستن