خانواده و اینترنتمقالات

اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ | خانواده و فضای مجازی

اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟

بازدیدها: 140

اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟

اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ – پورنوگرافی یا هرزه نگاری، تجسمی بی پرده از مسایل جنسی با هدف تحریک یا ارضاست که در قالب های مختلف از جمله کتاب، فیلم، اینترنت و مجله ارائه می شود. لغت پورنوگرافی ریشه یونانی دارد و از ترکیب دو واژه «پورن» به معنای «روسپی» و واژه «گرافو» به معنای نگارش به وجود آمده و به معنی روسپی نگاری است…

در چند دهه اخیر، با گسترش فرهنگی که موضوعات جنسی را تابو نمی داند، صنعتی بر حول تولید و مصرف محتوای پورنوگرافی ایجاد شده است. گسترش رسانه های صوتی و تصویری و اینترنت نیز در شکوفایی این صنعت نقش مهمی داشته است، هرچند که کشورهای مختلف قوانین متفاوتی برای سامان دادن به این صنعت دارند.

اعتیاد، اختلالی در سیستم پاداش مغز است و از آنجا که سیستم پاداش مغز با یادگیری و آموختن سروکار دارد، می‌توان گفت اعتیاد نیز نوعی اختلال در یادگیری است. ما به کنکاش برای یافتن چیزهای مفید و سودمند می‌پردازیم و با یافتن آن‌ها احساس رضایت‌مندی خواهیم داشت پس می‌توان گفت اعتیاد به پورنوگرافی که یک اختلال در سیستم پاداش مغز محسوب می‌شود که در ابتدا احساس رضایت را در پی دارد و بعد به یک ناهنجاری تبدیل شده و فرد را وادار به کنکاش بیشتر در دنیای پورنوگرافی برای رسیدن به حس رضایت بیشتر می‌کند.

اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است؟

اعتیاد به پورنوگرافی هم جسم و هم روح فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این تاثیر به علت اختلال در سیستم پاداش مغز صورت می‌گیرد. سیستم پاداش مغز به گروهی از سازه‌های عصبی گفته می‌شود که به کمک آن‌ها به محرک‌های خاص محیطی پاسخ می دهیم.

این سازه‌ها شامل مدارهای عصبی هستند که در دوره‌ای طولانی، توسعه و تکامل یافته و زمانی که چیزی برای ما سود داشته باشد فعال می‌شوند.

زمانی که ما با محرکی مفید روبرومی‌شویم، سیستم پاداش با آزادسازی مواد شیمیایی از طریق انتقال‌ دهنده‌های عصبی در مغز، به ما احساس لذت و رضایت می‌دهد و چون این احساس رضایت و لذت را دوست داریم بیشتر برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم و هر چه بیشتر تلاش کنیم احساس رضایت بیشتری خواهیم داشت.

در واقع با این توضیح کوتاه خواهید فهمید که فرد به چه دلیل با محیط پیرامون خود به تعامل می‌پردازد و به همین علت است که انسان به دنبال راه‌هایی برای حفظ بقا از جمله غذا‌خوردن، داشتن روابط اجتماعی و روابط جنسی می‌گردد.

اعتیاد به پورنوگرافی، تعاریف مختلفی دارد؛ اعم از استفاده بیش ازحد از مواد پورنوگرافی (نوشته، فیلم و تصاویر مستهجن) که باعث اختلال در زندگی عادی می شود یا دچار شدن فرد به عوارض مختلف به دلیل استفاده بیش از حد یا سوءاستفاده از آن.

از مهم ترین دلایل گرایش به فیلم های مستهجن می توان به اجتناب از ایجاد رابطه با دیگران و خودارضایی اشاره کرد. گاهی فرد به دلیل اینکه در زندگی واقعی خود به رویاهایش دست نمی یابد، به استفاده از نوشته، فیلم و تصاویر مستهجن روی می آورد و سعی می کند با آنها کمبودهایش را جبران کند.

اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟

۵ مرحله اعتیاد

از نظر دانشمندان، مراحل اعتیاد به پورنوگرافی به ۵ مرحله (مواجهه، اعتیاد، افزایش، حساسیت زدایی و عمل) خلاصه می شود:

۱-مرحله مواجهه:

بیشتر افرادی که به پورنوگرافی اعتیاد دارند، دیدن و تماشای فیلم های مستهجن را از سنین پایین شروع می کنند.

۲-مرحله اعتیاد:

در این مرحله فرد مبتلا نمی تواند از دیدن و تماشای فیلم مستهجن اجتناب کند.

۳-مرحله افزایش:

در این مرحله روزبه روز میزان دسترسی افزایش می یابد و بیمار نمی تواند از آن دست بکشد.

۴-مرحله حساسیت زدایی:

در این مرحله دیگر بیمار با دیدن فیلم و تصاویر مستهجن مانند اوایل تحریک نمی شود بنابراین سعی می کند با استفاده بیشتر و متنوع تر از مواد پورنوگرافی به حساسیت اولیه دست پیدا کند درحالی که دیگر این اتفاق نمی افتد.

۵-مرحله عمل:

در این مرحله فرد از دنیای پورنوگرافی خارج و وارد اعمال پورنوگرافیک می شود.

آثار ویرانگر یک اعتیاد

متاسفانه اعتیاد به پورنوگرافی، آثار ویرانگری در زندگی فرد دارد؛ به گونه ای که مسوولیت های کاری و شغلی او را تحت تاثیر قرار می دهد و نخواهد توانست کارهایش را درست انجام دهد. هزینه زیادی برای پورنوگرافی صرف می کند، در محل های نامناسب مثل محل کار اقدام به دیدن و استفاده از مواد پورنوگرافی یا اقدام به کارهای خطرناک و وارد شدن در روابط جنسی نامتعارف می کند و به دنبال آن به بیماری های مختلف و خطرناک مبتلا خواهد شد. در نهایت ادامه چنین رفتاری در مردان متاهل باعث از هم پاشیدن کانون خانواده خواهد شد.

امروزه مشخص شده است استفاده از مواد پورنوگرافی به هر میزان آثار سمی روی مغز دارد و این آثار شبیه تاثیر کوکائین روی مغز است.

اعتیاد به پورنوگرافی پدیده‌ای است که افکار فرد بیمار را کاملا تحت تسلط قرار می‌دهد و او را وادار به استفاده از تصاویر یا مطالب محرک کرده و با وجود داشتن آگاهی نسبت به عواقب منفی، به مرور زمان بیشتر و شدیدتر می‌شود. جامعه روان‌شناسان آمریکا اعتیاد به پورنوگرافی را به عنوان یک اختلال و ناهنجاری می‌شناسند، با این وجود تحقیقات علمی و تجربیات شخصی افراد بیان‌گر این حقیقت است که وجود منابع بی‌پایان پورنوگرافی در اینترنت، این مشکل غیرقابل انکار را تشدید کرده و باعث تخریب روح و جسم فرد و در نتیجه اجتماع خواهد شد.

نشانه‌ها و مراحل اعتیاد به پورنوگرافی

در صورت وجود یک یا چند مورد از موارد زیر می‌توان گفت فرد دچار اعتیاد به پورنوگرافی شده است.

افزایش استفاده از پورنوگرافی در طول زمان: فردی که به پورنوگرافی اعتیاد پیدا کرده به مرور، زمان بیشتری را صرف این کار می‌کند.

افزایش در شدت و میزان استفاده از پورنوگرافی: مثل هر اعتیاد دیگری، اعتیاد به پورنوگرافی نیز ممکن است تا جایی پیش برود که دیگر دیدن فیلم و تصاویر مستهجن، تاثیر روزهای اول را بر فرد نگذارد و نیاز به چیز بیشتری برای رسیدن به حس رضایت داشته باشد. درست مثل یک معتاد به الکل که ابتدا با نوشیدنی‌های سبک شروع می‌کند و بعد به جایی می‌رسد که سیستم بدن با مقدار کم الکل قانع نشده و مصرف بیش از حد آن، عمل‌کرد مغز او را کاملا تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ناتوانی در متوقف‌کردن این عادت، علی‌رغم آگاهی از عواقب بد آن: فرد بیمار به مرحله ای می‌رسد که کاملا از تاثیر این کار بر روابط اجتماعی، خانوادگی و کاری خود مطلع است اما نمی‌تواند عادت و اعتیاد خود را ترک کند.

عوارض اعتیاد به پورنوگرافی

طبق تحقیقات انجام شده توسط متخصصان مشخص شد که پورنوگرافی تاثیرات مخربی هم بر سلامت جسمانی و هم روح فرد بیمار باقی می گذارد. از جمله این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوارض جسمی

کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس

احساس شرم

خلق‌وخوی آشفته

نداشتن انگیزه

کاهش میل جنسی

بی‌علاقگی به برقراری رابطه جنسی

کاهش سطح آگاهی و هوشیاری مغز

 

 

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

 

اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟ اعتیاد به پورنوگرافی چگونه است و چه علائمی دارد؟

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟