کودکانمقالات

اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده | خانواده و فضای مجازی

اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده

اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده

اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده  – با توجه به اینکه فرزندان خانواده به ویژه در سنین کودکی و نوجوانی از لحاظ سنی در اوج فعالیت های جسمی و اجتماعی شدن قرار دارند؛ «اعتیاد به اینترنت» از جمله مواردی است که می تواند سلامت روانی اعضای خانواده را تهدید کند. در این تحقیق به پدیده نوظهور اعتیاد به اینترنت پرداخته ایم.

چکیده پژوهش :

– هرچه کودکان زمان بیش­تری را با اینترنت سر کنند، درمقابل از میزان زمانی که صرف محیط اجتماعی واقعی شان خواهند کرد، کاسته خواهد شد.

– برخی تحقیقات نشان می دهد که کودکان هنگام کار با وسایل الکترونیکی هیچ چیز نمی آموزند. آنها کم کم توان ارتباط اجتماعی خود را از دست می دهند و حتی در آنها خطر ابتلا به اتیسم وجود دارد.

– دستگاه های دنیای مجازی برای کودکان به مراتب اعتیاد آورتر از بزرگسالان است.

– بهتر است در میهمانی ها برای کودکان فکرهای خلاقانه بهتری داشته باشیم و با مشغول کردن کودک به بازی های سنتی، وی را با دنیای واقعی و زیبایی های آن آشنا سازیم.

پژوهش خبری صدا و سیما: استفاده اعضای خانواده از فضای مجازی و اینترنت گسترش یافته است و کودکان و نوجوانان به عنوان یکی از مهم ترین گروه کاربران اینترنت شناخته می­ شوند؛ با توجه به اینکه این گروه روزانه ساعت های متمادی را در پای دستگاه­ های هوشمند کامپیوتر و بازی سپری می­ کنند. بسیاری از اندیشمندان را متوجه موضوع «اعتیاد کودکان و نوجوانان به اینترنت» ساخته است. با توجه به اینکه فرزندان خانواده به ویژه در سنین کودکی و نوجوانی از لحاظ سنی در اوج فعالیت­ های جسمی و اجتماعی شدن قرار دارند؛ «اعتیاد به اینترنت» از جمله مواردی است که می ­تواند سلامت روانی اعضای خانواده را تهدید کند. در این تحقیق به پدیده نوظهور اعتیاد به اینترنت پرداخته ­ایم.

در این تحقیق در پی پاسخ به این سئوالات هستیم: ۱- آیا اعتیاد به اینترنت وجود دارد؟ این نوع اعتیاد چگونه است؟ ۲- پیامدهای اعتیاد به اینترنت کدامند؟ ۳- آیا بین غمگینی، عزت نفس پایین و افسردگی با استفاده از اینترنت رابطه وجود دارد؟ ۴- دلایل یا ریشه­ های بروز اعتیاد اینترنتی چیست؟ ۵- چه تهدیدها و آسیب­ هایی در ارتباط با استفاده بیش از حد از دستگاه های هوشمند، تبلت و … برای کودکان وجود دارد؟ برای کاهش این تهدیدات برای خانواده ها چه باید کرد؟

ضریب نفوذ اینترنت در کشور

از آنجا که اینترنت به عنوان شبکه ای گسترده و تکنولوژی چند رسانه ­ای توانسته است بخش عمده ای از نیازهای بشر را مرتفع کند، همین مساله موجب کشش افراد برای تامین نیازهای­شان به آن و اعتیاد به فضای مجازی شده است. اینترنت درسال ۱۳۷۳ به ایران وارد شد و تا بحال آمار تعداد کاربران رشد بالایی را نشان می دهد. بر اساس گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۹۵ ،« ۳۷ میلیون کاربر اینترنت و ۲۸ میلیون کاربر اینترنت پرسرعت» در کشور وجود دارد.  کاربردهای فراوان اینترنت و جذابیت­ های آن سبب شده است که در سال­ های اخیر پدیده­ای با عنوان «اعتیاد به اینترنت» ظهور یابد.

 فیس‌بوک در تازه‌ترین آمار منتشره خبر از حضور ۳٫۲ میلیارد کاربر اینترنت در جهان تا ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی داد. بر این اساس تعداد کاربران اینترنت در جهان تا پایان سال ۲۰۱۴ به رقم ۲٫۹ میلیارد کاربر رسید که این رقم تا پایان ۲۰۱۵ به ۳٫۲ میلیارد نفر رسیده است و اکنون بیش از ۴۳ درصد از جمعیت جهان آنلاین بوده و به اینترنت دسترسی دارند. کاهش قیمت اینترنت و افزایش درآمد مردم جهان در سال ۲۰۱۴ باعث شده تا بیش از ۵۰۰ میلیون نفر از مردم جهان به اینترنت ۵۰۰ مگابایتی به‌طور متوسط در ماه دسترسی پیدا کنند. در همین حال تعداد کاربران خارج از محیط G 3 و ۴G به ۱٫۶ میلیارد نفر رسیده که در مقایسه با رقم ۲ میلیارد در سال ۲۰۱۴، رقم جدید ۱٫۶ نشان‌دهنده بهبود ارتباطاتی در حوزه پهنای باند موبایل محسوب می‌شود.

زمان بروز اعتیاد اینترنتی در جهان

تاریخ ظهور اینترنت به اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰ و ظهور و بروز اعتیاد به اینترنت به سال­های ۱۹۹۵-۱۹۹۶ باز می­ گردد. اعتیاد یا وابستگی به اینترنت را «اعتیاد مدرن» نامیده ­اند. کشورهایی همچون آمریکا با تاسیس مراکز درمانی در سراسر کشور، این وابستگی را به عنوان یک اختلال روانی واقعی پذیرفته­ اند. وابستگی به اینترنت، گرچه مشکلات جسمی اعتیادهای شیمیایی را ندارد، اما مشکلات اجتماعی وابستگی به اینترنت مواردی همچون “از دست دادن کنترل بر روی رفتار، علائم ناخوشایند ناشی از ترک، عطش و ولع زیاد برای کار با اینترنت، گوشه­ گیری اجتماعی، افت تحصیلی و شغلی، استفاده از اینترنت برای فرار از مشکلات، رفع احساس درماندگی، گناه، اضطراب و افسردگی، دروغ گفتن مکرر به اعضای خانواده و دوستان برای پنهان کردن میزان استفاده از اینترنت” را شامل می­ شود.

 

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

 

اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده ر اعتیاد اینترنتی کودکان و وظایف خانواده

نوشته های مشابه

بستن