خانواده و فضای مجازی ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است | خانواده و فضای مجازی
کودکانمقالات

ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است | خانواده و فضای مجازی

ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است

بازدیدها: 32

ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است

ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است – عبدالعظیم فریدون رییس اتحادیه ناشران کتاب کودک و نوجوان در همایش بررسی مسایل مطبوعات کودک و نوجوان ابتدا به صحبتهای مسعود کوثری، سخنرانی قبلی این همایش اشاره کرد و گفت: با آقای کوثری در این زمینه اختلاف نظر داریم و معتقدم خدا کند پول نفت را در راه کتاب، مجله و .. هدر برود و در راه های دیگر هدر نرود.

او به بخشی از حرف های مسعود کوثری، مدرس ارتباطات اشاره می کرد که گفته بود برای تعطیلی بعضی از انتشارات و مجلات غصه نخورید و پول نفت را با کمک خواستن از مسوولان و سازمانها برای کمک به انتشار یک مجله یا کتاب هدر ندهید.

فریدون همچنین درباره ی وضعیت نشر کودک و نوجوان گفت: کتاب کودک و نوجوان در اسف بار ترین دوران خود در بعد از انقلاب است. سال ۹۳ برای کتاب کودک سال بسیار بدی بود. آمارهای دولتی نشان می دهد برای هر کودک و نوجوان در کشور در سال ۹۲ بیش از یک کتاب تولید نکرده ایم، نه عنوان بلکه تیراژ. سال ۹۳ بدتر از این است در حالی که جمعیت کودک و نوجوان ما حداقل ۱۳ میلیون نفر است. اگر کمی به عقب برویم مثلا در دهه ی ۶۰ می بینیم تیراژ ۵۰ هزار هم داشتیم و حداقل آن به ده پانزده هزار می رسید.

او با اشاره به خاطره ای تفاوتهای دانش کودکان در دهه ی ۶۰ و الآن را برشمرد و گفت: شاید اگر الآن از بچه ی شش هفت ساله ای بخواهیم شعر بخواند، یک توپ دارم قلقلیه باشد و تک وتوک بچه هایی هستند که بیشتر از این بدانند.

فریدون فرضیه های مطرح شده درباره ی این اتفاق و ارتباط آن با فضای مجازی را رد کرد و گفت: من قبول دارم بخشی از این تغییرات به خاطر فضای مجازی است اما همه به این دلیل نیست. تغییر الگوی کتاب خوانی هم بخش دیگری از موضوعات است. در پژوهش ها می گویند یکی از دلایل عدم رغبت کودکان به کتاب خواندن این است که کتاب مناسب تولید نمی شود ولی هیچ گاه نمی گویند چرا کتاب مناسب تولید نمی شود. می گویند دیگر رمان و شعر خوب نوشته نمی شود؟ نمی گویند چرا شاعر دهه ی ۶۰ ما دیگر شعر نمی گوید و به کار و شغل دیگری مشغول است؟

فریدون گفت: به نظر من کتاب هنوز کارکرد خود را دارد. تجربه به من نشان می دهد مشکل کتاب، مشکل مدیریت فرهنگی کشور است. ما به خیلی چیزها بها دادیم اما به فرهنگ به آن اندازه بها ندادیم. مدیران فرهنگی ما عمر کوتاه و گاه ناشایست و نالایق از نظر تخصصی داشتند، اشتباه کردند، عمیق فکر نکردند و حرکت و تجربه های مدیران قبلی را کنار گذاشتند و ما امروز به اینجا رسیده ایم که تیراژ کتابهای ما این چنین است. ارتباط دادن این موضوع با اینترنت و فضای مجازی پاک کردن صورت مساله است و این اتفاق بدی است.

او ادامه داد: این آمار در خوشبینانه ترین حالت ممکن است. این آمار کتاب هایی است که تولید شده است. به معنی کتاب های خوب نیست؛ به معنی توزیع درست آن بین بچه ها و فروش رفتن همه ی آنها هم نیست.

فریدون بیمار بودن اقتصاد نشر را در به روز نبودن کتاب کودک و نوجوان موثر دانست و گفت: این حرف درستی است که الگوها تغییر کرده است اما چون نشر بیمار است و رونق ندارد نمی تواند به تکاپو بیفتد و خود را به روز کند

منبع: شفقنا رسانه

 

به کانال تلگرامی انجمن خانواده و اینترنت بپیوندید. familyweb@

 

 

ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است ارتباط دادن کم خواندن با فضای مجازی، پاک کردن صورت مساله است

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا