سواد رسانه ایمقالات

آموزش سواد رسانه ای به جامعه | اهمیت سواد رسانه برای جامعه | خانواده و فضای مجازی

بازدیدها: 406

آموزش سواد رسانه ای به جامعه | اهمیت سواد رسانه برای جامعه

آموزش سواد رسانه ای به جامعه | اهمیت سواد رسانه برای جامعه – روزنامه ایران: ۹۱/۹/۲۰

امروز دیگر جهان با گذشته فرق می کند، همه چیز آن جدید شده است، از خوراک و پوشاک مردم گرفته تا علوم و تجربه و اطلاعات آنها، اما یک نکته آزار دهنده که می تواند در این دوران انسان را از یک موجود فعال به جانداری منفعل و مصرفی تبدیل کند، انبوه چیزهایی است که عرضه می شود و در میان این همه، انتخاب و گزینش سخت شده و از این رهگذر است که قدرت تصمیم گیری کاهش می یابد و به گفته کارشناسان اگر از اینجا مراقبت نکنیم خطر از همین نقطه آغاز می شود.     در این میان اما فقط خوراک و پوشاک نیست بلکه به لحاظ اهمیت شاید این موارد در آخر لیستی قرار بگیرد که انتخاب های زیادی پیرامون آن شکل گرفته باشد و قدرت تصمیم گیری را کاهش دهد بلکه مهمتر از آن نوع تفکر و اندیشیدن است، وقتی فردی با هجمه سنگینی از اطلاعات روبه رو می شود و تصمیمات خود را بر این اساس می گیرد و همان گونه می اندیشد که اخبار و اطلاعات را مرور می کند پس اهمیت اخبار و وسیله انتقال آن یعنی «رسانه» نیز اهمیت می یابد.

     برای آن که انتخابی مناسب در میان اخبار و اطلاعات داشته باشیم امروزه موضوعی مطرح شده است به عنوان «سواد رسانه ای»؛ سواد رسانه ای یعنی همان گونه که فردی در میان انبوده لباس های موجود بسته به نیاز خود یک یا چند انتخاب را انجام می دهد، در دنیای اطلاعات و اخبار نیز نیازسنجی کرده و از سفره اخباری که در مقابل او پهن است بسته به نیاز خود مصرف کند.

     بحث سواد رسانه ای امروز اهمیت بسیاری دارد و تعاریف متعددی نیز برای آن آورده شده است. دانشنامه آزاد ویکی پدیا در تعریف این موضوع می نویسد: «برخورد هدفمند با رسانه از جمله دلایل بالارفتن سطح آگاهی در تمامی اقشار جامعه به عنوان مخاطبین رسانه است که می تواند منجر به ایجاد ارتباطات دوسویه و مشارکت جویانه با رسانه ها از یکسو و تقویت ساختارهای دموکراتیک جامعه در راستای مباحث نقد و مشارکت فعالانه در حوزه رسانه در بین شهروندان باشد. بنابراین آنچه در «سواد رسانه ای» می تواند مطرح باشد، آموزش مهارت های لازم برای برقراری ارتباطی متفکرانه و آگاهانه با رسانه ها و در عین حال به وجود آوردن نگاهی دقیق، نقاد و تحلیلی به پیام های رسانه ای (نوشتاری، دیداری و شنیداری) است. سواد رسانه ای (Media Literacy) در یک تعریف بسیار کلی عبارت است از یک نوع درک متکی بر مهارت که براساس آن می توان انواع رسانه ها و انواع تولیدات آنها را شناخت و از یکدیگر تفکیک و شناسایی کرد.»

     اما این درک به چه کاری می آید؟ «به زبان ساده، سواد رسانه ای مثل یک رژیم غذایی است که هوشمندانه مراقب است که چه موادی مناسب هستند و چه موادی مضر؛ چه چیزی را باید مصرف کرد و چه چیزی را نه یا اینکه میزان مصرف هر ماده بر چه مبنایی باید استوار باشد. سواد رسانه ای می تواند به مخاطبان رسانه ها بیاموزد که از حالت انفعالی و مصرفی خارج شده و به معادله متقابل و فعالانه ای وارد شوند که در نهایت به نفع خود آنان باشد. به دیگر سخن، سواد رسانه ای کمک می کند تا از سفره رسانه ها به گونه ای هوشمندانه و مفید بهره مند شد.»

     امروزه در میان انواع و اقسام رسانه، رسانه های جدیدی ظهور کرده است که به آنها رسانه های جدید یا همان نسل جدید شبکه های اجتماعی گفته می شود که در واقع نسل جدیدی از رسانه های مجازی به شمار می روند.

     ظهور این شبکه های اجتماعی سبب شده که رسانه از دو منظر محتوایی و قدرت از جایگاه های متفاوتی برخوردار شود که این خود نشان از قرارگیری رسانه ها در یک جایگاه قدرت دارد به گونه ای که هر چه زمان می گذرد پیچیدگی و تراکم آن افزوده می شود.

آموزش سواد رسانه ای به جامعه
آموزش سواد رسانه ای به جامعه

     تاثیر سواد رسانه ای بر معلمان

    اکنون که انقلاب اطلاعات و ارتباطات، مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و تحولات شگرفی را در عرصه جهانی شدن خلق کرده است، حجم بالای اطلاعات و دانش های تازه، به راحتی از طریق شبکه های اطلاعاتی در دسترس همگان قرار می گیرد و به نظر می رسد دهکده جهانی در حال شکل گیری است.

     در این میان یک موضوع مهم، نحوه برخورد با پیشرفت های پرشتاب و خیره کننده فناوری اطلاعات و ارتباطات و استفاده از آنها در شئون مختلف زندگی است برای این که بتوان در برابر رسانه های متکثر موجود، مخاطبانی داشت که بتوانند در کنار بهره برداری آگاهانه و فعالانه از این رسانه ها، خود را در برابر چالش ها و پیامدهای مخرب آنها محافظت کنند، باید «سواد» جدیدی با عنوان سواد رسانه ای ایجاد کرد.

     سیده مهدیه موسوی، کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی در این باره به می گوید: سواد رسانه ای یا آموزش رسانه ای علاوه بر توانایی موجود در سواد سنتی، که همان توان خواندن و نوشتن است، توانایی تحلیل و ارزشیابی پیام ها و قدرت انتقال اطلاعات به دیگران را در قالب های مختلف و با ابزارهای گوناگون در انسان پدید می آورد.

     وی سواد رسانه ای را بحثی جذاب در ارتباطات عنوان کرد و افزود: سواد رسانه ای در واقع می کوشد خواندن سطرهای نانوشته رسانه های نوشتاری، تماشای پلان های به نمایش درنیامده یا شنیدن صداهای پخش نشده از رسانه های الکترونیک را به مخاطبان بیاموزد. سواد رسانه ای نهضتی علیه رسانه ها نیست، بلکه عادات رسانه ای افراد را تغییر می دهد و با هوشیار کردن مخاطبان به آنها می آموزد چطور از رسانه ها استفاده کنند.

     این دانش آموخته علوم ارتباطات بیان داشت: نهادهای آموزشی، مدنی، صنفی و رسانه ای باید به این امر کمک کنند و در این میان ، رسانه های جمعی بویژه رادیو و تلویزیون با توجه به طیف وسیع مخاطبان، نقش زیادی در آموزش سواد رسانه ای به مخاطبان خود دارند.

     موسوی آموزشی که از سوی رسانه ها عرضه می شود را چند بعدی دانست و افزود: مطالعات اثبات کرده که استفاده فعال از حواس پنجگانه در آموزش های رسانه ای، یادگیری را آسان و جذابیت آموزش را دوچندان می کند. سواد رسانه ای نیز مقوله ای است که می توان به طور موثر از طریق رادیو و تلویزیون به مخاطبان آموزش داد.

     وی در ادامه به نقش معلم در این عرصه اشاره و تصریح کرد: در صورتی که معلمان از سواد رسانه ای مناسبی برخوردار باشند می توانند در نحوه برخورد و تدریس خود مواردی چون تفکر و نگاه نقادانه به رسانه ها، جامعه پذیری مناسب و نحوه مواجهه صحیح با رسانه ها را به دانش آموزان یاد بدهد و این باعث می شود که سواد رسانه ای دانش آموزان هم در سطح بالاتری قرار گیرد.

     موسوی اظهار داشت: به دنبال عمومی شدن تلویزیون، رادیو و سینما، این رسانه ها بخصوص تلویزیون توانستند گوی سبقت را از رسانه های دیگر ربوده و از این رهگذر امروزه اکثر مردم ترجیح می دهند تماشا کنند تا مطالعه؛ یکی از عواقب این تحول اجتماعی و آموزشی کمتر شدن تمایل دانش آموزان به مطالعه و کتاب بود که محققان رکود تمرکز فکری دانش آموزان در کلاس درس را به عنوان عارضه این تحول اجتماعی بیان می کنند و تاکید دارند که افراد بخصوص کودکان در استفاده از رسانه ها باید حساب شده و در مواجهه با پیام های بی شمار، خود را واکسینه کنند.

     وی ادامه داد: به طور کلی، منظور از تفکر انعکاسی آن است که دانش آموز با دقت و اندیشه لازم، برآوردی از دانسته ها و ندانسته های خود ارائه دهد. از این طریق می تواند در مواجهه با آموزش رسانه ها، برآورد کند که رسانه ها چه چیزی به او می آموزند، چگونه توسط رسانه ها هدایت می شوند، در این مورد چه نکاتی را می دانند، چه چیزی را باید بدانند و چگونه فاصله بین این وضعیت ها را تشخیص داده، تنظیم و تکمیل کنند.

     این دانش آموخته علوم ارتباطات یادگیری سواد رسانه ای را مستلزم درگیری فعالانه دانش آموزان در جریان این نوع آموزش عنوان کرد و افزود: حضور و فعالیت دبیران با میزان سواد رسانه ای بالاتر در این فرآیند نقش بسزایی دارد. بدین ترتیب تقویت فکر و پرورش اندیشه های دانش آموزان به شیوه تفکر انعکاسی از جمله سازه هایی است که به تعمق و ژرف اندیشی دانش آموزان در خصوص رسانه ها منجر می شود. ضمن اینکه باید اشاره کنم که یادگیری به معنی جمع آوری اطلاعات نیست بلکه منظور شرکت فعالانه یادگیرنده در کسب تجارب و معنابخشی به آن تجارب است.

     موسوی در ادامه ارتقای آگاهی نسبت به الگوی مصرف رسانه ای یا به عبارت بهتر تعیین میزان و نحوه مصرف محصولات رسانه ای از منابع رسانه ای گوناگون را از جنبه های سواد رسانه ای عنوان کرد و گفت: سواد رسانه دارای دو جنبه دیگر از جمله آموزش مهارت های مطالعه یا تماشای انتقادی و همچنین تجزیه و تحلیل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی رسانه هاست.

     وی همچنین به اهمیت آموزش سواد رسانه ای به دبیران و دانش آموزان تاکید کرد و اظهار داشت: به نظر می رسد جای خالی این موضوع به عنوان یک واحد درسی در آموزش های ضمن خدمت معلمان و واحدهای دانشگاهی تربیت معلم دیده می شود. همچنین با نگاه عمیق تر به روند گسترش آموزش سواد رسانه ای در دنیا، لزوم تدوین سرفصل های درسی از سطوح پایه تا دانشگاه بیش از پیش ضروری به نظر می رسد.

     این دانش آموخته علوم ارتباطات همچنین به هوشمندسازی برخی مدارس در کشور اشاره کرد و افزود: ضرورت دارد در کنار توجه به توسعه سخت افزاری در مدارس بیشتر به کاربرد رسانه و در نهایت آموزش سواد رسانه ای به دبیران اهمیت داده شود.

     سبد روزانه خانوارها خالی از کالای فرهنگی

    سواد رسانه ای در واقع موضوع جدیدی است که هم از نظر کاربرد در سطح حرفه ای و کاربردی رسانه و هم از منظر حوزه آکادمیک و سطوح دانشگاهی و آموزشی حائز اهمیت است.

     به عبارتی سواد رسانه ای یک نوع مهارت است که براساس آن می توان انواع رسانه ها را تفکیک و ارزیابی کرد، در ایران تکنولوژی و حوزه مطالعاتی جدید است که وارد ادبیات ارتباطی و روزنامه نگاری ما شده است.

     مدرس علوم ارتباطات با بیان این مطلب درباره ماهیت و کار سواد رسانه ای گفت: در واقع کار اصلی سواد رسانه ای این است که می تواند به مخاطب بیاموزد چگونه تنها یک مصرف کننده و یا یک مخاطب نباشد که دائماً در معرض پیام های گوناگون رسانه ای با اهداف محصول های مختلف که از سوی کارگزاران کدگذاری می شود مثلاً در قالب روزنامه های مختلف منتشر می شود، قرار نگیرد.

     دکتر ساعی درگفت و گو با اظهار داشت: سواد رسانه ای مخاطب را آگاه و او را وارد یک عرصه تعاملی می کند تا فعالانه به متن رسانه ای برخورد کند تا پیام را براساس اهداف و همچنین علایق خود گزینش و انتخاب کند.

     وی با اشاره به ضرورت سواد رسانه ای در جامعه و بین گروه های اجتماعی گفت: با توجه به شرایط و مختصات زندگی کنونی، انسان در عصر جامعه اطلاعاتی و به قول برخی اندیشمندان نیز عصر دوم رسانه ها است. در عصری که به نوعی زندگی و ابعاد گوناگونی رفتارهای انسان در محدوده رسانه ها قرار گرفته، پس در چنین فضایی بدون رسانه به نوعی شناخت و آگاهی و اطلاع یابی از محیط پیرامونی ما بسیار کم می شود.

     ساعی اظهار داشت: بنابراین رسانه ها دریچه ای بازمی کنند به فراروی انسان در مقابل تحولات محیط پیرامونی از یک طرف و همچنین فضایی کاملاً اشباع شده به نام اشباع رسانه ای.

     این استاد دانشگاه تصریح کرد: در فضای رسانه ای بی نهایت اطلاعات از دید رسانه ها و منابع خبری مختلف در معرض دید انسان قرار می گیرد که به آن اضافه بار اطلاعاتی گفته می شود.

     وی گفت: در چنین فضایی با وجود این همه اطلاعات و رسانه، انسان براساس اولویت ها و اهدافی که در زندگی دارد، نیاز اطلاعاتی خود را مرتفع می کند.

     ساعی اظهار داشت: انسان در واقع در راستای اولویت ها و اخلاق رسانه ای مبتنی بر آن از حالت انزواطلبی و انفعال خارج می شود و فعالانه با متن رسانه ای برخورد می کند و آن را مطالعه و مورد مصرف قرار می دهد.

     وی ادامه داد: بنابراین در چنین فضایی بیش از پیش مقوله سواد رسانه ای بسیار مهم و ضروری است که از منظر مطالعه در دانشگاه ها نیز به منظور شناخت و تدوین مختصات، ویژگی ها و پیچیدگی ها و الزامات و شرایط صورت می گیرد.

     دکتر ساعی تصریح کرد: از طرف دیگر بعد آموزشی و انتقال این آموزه ها به مخاطب باید به گونه ای باشد تا سطح آگاهی مخاطب ارتقا یابد و بتواند با ویژگی هایی که عنوان شد به صورت فعالانه متن رسانه ای را مورد بررسی قرار دهد.وی درباره تاثیر سواد رسانه ای به افراد و جامعه نیز گفت: مهمترین تاثیری که سواد رسانه ای بر مخاطب دارد ارتقای سطح آگاهی مخاطب نسبت به ویژگی هایی است که عنوان شد.

     ساعی ادامه داد: البته اقدامی که سواد رسانه ای انجام می دهد در کنار سواد اطلاعاتی است و این سواد اطلاعاتی به دانش مایه ای برمی گردد که انسان در سیستم مدرسه، کار و دانشگاه در فیلدهای مخصوص به خود یاد می گیرد.

     وی بیان داشت: سواد رسانه ای نیز از ویژگی های معاصر است و به دلیل نقش آفرینی موثر رسانه ها پدیده جدیدی از سواد اطلاعاتی است. اما در مطالعات جدید همپا و هم عرض با سواد اطلاعاتی قرار دارد.این استاد دانشگاه درباره کارکرد سواد رسانه ای خاطرنشان کرد: کاری که سواد رسانه ای می کند اول آموزش ، انتقال و افزایش سطح آگاهی مخاطبان نسبت به یک رسانه است دوم متن و محتوای رسانه ای است، سوم جامعه ای است که رسانه در آن فعالیت می کند و چهارم مالکان و کارگزاران نظام سیاسی و اقتصادی که پشت رسانه است.

     ساعی با اشاره به جنبه های مختلف سواد رسانه ای در افراد و جامعه گفت: یکی دیگر از جنبه های تاثیرگذار در سواد رسانه ای، آموزش مهارت های مطالعه است و در واقع مهارت های تماشا و مشاهده برنامه های مختلف خبری و رسانه ای ازجمله دیداری، شنیداری و گفتاری است.

     وی ادامه داد: بحث دیگر این که به منظور تدوین و توضیح بیشتر باید به کارکرد رسانه ها اشاره کرد که این کارکرد در ۵ مقوله نقش اطلاع رسانی و آگاهی بخشی آموزش و پژوهش، ایجاد نظم و همبستگی اجتماعی، توبیخ و سرگرمی و همچنین بسیج توده ها و یا بسیج سیاسی می گنجد.

     ساعی ادامه داد: با تلفیق اطلاع رسانی، تفسیر و راهنمایی دیگر این رسانه ها نیستند که اطلاع رسانی می کنند بلکه نوعی هدایتگری و تفسیرگری نیز می کنند. یعنی به جای پرداختن به ظاهر و روبنای رویدادی که خبر یا فن رسانه ای تولید شده به زمینه ها، شرایط و جریان هایی که به آن رویداد شکل داده است اشاره می کند.

     وی در ادامه با اشاره به سطح آگاهی مردم کشور درخصوص سواد رسانه ای گفت: حوزه سواد رسانه ای حوزه ای نوپاست و به صورت عمیق روی آن کار نشده است و هم اکنون تنها اقدامات مطالعاتی و میدانی درخصوص سواد رسانه ای در دانشگاه ها در حال انجام است.

     ساعی اظهار داشت: در واقع می توان گفت استارت این کار به صورت کاربردمحور زده شده است و برخی نهادهای اجرایی نیز متولی اجرای آن هستند که امیدواریم با حرکت های حلقه ای، این امر به درستی اجرا شود.

     وی افزود: به هرحال انجام چنین اقداماتی بویژه در حوزه آموزشی و آکادمیک آغاز شده است و نتایج این تحقیقات نیز می تواند در سایر گروه های سنی بویژه حوزه نوجوانان و جوانان تاثیرگذار باشد. ضمن این که در بحث آسیب شناسی نیز نمی توان با قطعیت ابراز نگرانی یا خوشحالی کرد.

     این استاد دانشگاه اظهار داشت: با توجه به گروه های مخاطبان متنوع و مبتکری که در جامعه وجود دارد، نهادهای رسانه ای، ارتباطی و فرهنگی که متولی اجرای امر سواد رسانه ای هستند باید به صورت تخصصی وارد این حوزه شوند و تمام تحقیقاتی که در این زمینه صورت می گیرد را در قالب پایلوت آموزشی تهیه و تنظیم کنند و نتایج این تحقیقات را در قالب های نه صرفاً آموزشی بلکه در سطح گروه های مورد مطالعه، اجرا کنند.

     دکتر ساعی ادامه داد: به منظور بالابردن میزان مخاطبان رسانه ها باید سطح آگاهی نیز از طریق حرفه ای کردن رسانه ها به منظور بالابردن میزان اعتبار آنها نزد مخاطبان افزایش یابد.

     وی تصریح کرد: باید واسطه ای ایجاد شود که رسانه و رسانه خوانی در اولویت خانواده ها قرار گیرد که این اقدام در بسیاری از کشورها انجام شده به طوری کالاهای فرهنگی بویژه روزنامه در سبد روزانه خانوارها قرار گرفته است.

منبع: http://medialiteracy.blogfa.com

به کانال تلگرامی انجمن خانواده اینترنت بپیوندید. familyweb@

آموزش سواد رسانه ای به جامعه ,آموزش سواد رسانه ای به جامعه ,آموزش سواد رسانه ای به جامعه ,آموزش سواد رسانه ای به جامعه ,آموزش سواد رسانه ای به جامعه ,آموزش سواد رسانه ای به جامعه ,آموزش سواد رسانه ای به جامعه ,آموزش سواد رسانه ای به جامعه ,آموزش سواد رسانه ای به جامعه ,آموزش سواد رسانه ای به جامعه ,آموزش سواد رسانه ای به جامعه ,آموزش سواد رسانه ای به جامعه

کانال سروش انجمن خانواده و اینترنت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟